افزایش قد در خواب

ديگر همه می‌دانند كه خواب برای سلامت عمومی بسیار مهم است اما آیا می دانستید خوابیدن قد شما را افزايش مي دهد؟ از بچگي به ما گفتند 9 ساعت در شبانه روز بايد بخوابيد و براي اغلب ما ناراحت كننده بود كه بايد زودتر و ساعات طولاني بخوابيم؛ دليل اصلي آن اين بوده كه در سال هاي نوجواني در طول خواب عمیق هورمون رشد ترشح می شود كه مسئول افزايش قد است و در سنين بعد از رشد، خواب به دیسک های ستون فقرات اجازه می دهد تا ترمیم و منبسط شوند به اين ترتيب قد، بلندتر نشان داده مي شود و علاوه بر این وضعیت خوابیدن همراه با برخی حرکات کششی ساده منجر به افزايش قد مي شود.

شايد جالب باشد بدانيد ضعف و تنبلی عضلانی باعث انحنای ستون فقرات و منجر به وضعیت نامناسب و کاهش قد می‌شود. اگر تنبل هستید و به ندرت در طول روز صاف می ایستید و وضعيت بدني نامطلوبي داريد می توانید از خواب به عنوان فرصتی برای اصلاح وضعیت بدني خود و جلوگیری از انحنای بیش از حد ستون فقرات استفاده کنید. سايت وان قد تمام راه و چاه افزایش قد در خواب را يكجا در اين مقاله به شما مي گويد.

درست يا غلط بودن تاثیر خوابیدن بر افزایش قد

افزایش قد با استراحت

بلند قدتر شدن در هنگام خواب در مراحل کودکی و نوجوانی بارزتر است. بدن انواع مختلفی از هورمون ها را هنگام خواب ترشح می کند تا به بهبودی و جوانی کمک کند. در دوران نوجوانی در حالی که در خواب عمیق هستید (معمولاً یک ساعت پس از به خواب رفتن) مغز به طور فعال هورمون‌های رشد را در خون ترشح می‌کند که این امر باعث افزایش طول و ضخیم شدن استخوان‌ها در حین رشد می‌شود. متأسفانه با افزایش سن تولید این هورمون به تدریج کاهش می‌یابد و بیشتر افراد پس از بلوغ هر چقدر هم که بخوابند رشد قدي نخواهند داشت.

طبق تحقیقات انجام شده قبل از خواب وضعيت قد کوتاه بوده و بعد از بيداري وضعيت قد بلندتر مي شود؛ دليل اين امر كاملا علمي است و راز آن دیسک بین مهره ای است، ماده ای دیسک مانند در بین هر مفصل در ستون فقرات وجود دارد كه حرکت ستون فقرات را تسهیل می کند.

این دیسک بین مهره ای در طول روز فشرده می شود و در نتیجه حدود یک درصد از قد را كوتاه نشان مي دهد اما در شب ها دوباره دیسک بین مهره ای منبسط مي شود و قد به حالت طبیعی خود باز می گردد بنابراین قبل از خواب و بعد از آن اندازه قد متفاوت است.

چگونگي تاثير خواب بر رشد قد

افزایش قد در خواب

هورمون رشد

یکی از مهم ترین عوامل رشد ما در خواب هورمون رشد انسانی یا HGH است. این هورمون هنگام خواب در غدد هیپوفیز مغز تولید و در جریان خون ترشح می شود و ترشح اين هورمون در خواب عمیق به اوج خود می رسد.

در دوران بلوغ هورمون رشد مسئول رشد کلی بدن از جمله استخوان ها، ماهیچه ها، متابولیسم، عملکرد بدنی و … است. بعد از بلوغ سطح و تولید اين هورمون کاهش می یابد اما خواب کافی، تغذیه مناسب و فعالیت بدنی منظم سطح اين هورمون را در دروان پس از بلوغ نيز تنظيم مي كند.

تشکیل استخوان

با توجه به اينكه استخوان ها بیشترین رشد را در طول شب دارند و بیشترين توده استخوانی در طول خواب تشکیل می شود؛ خواب کافی در شبانه روز برای بسیاری از فرآیندها و سیستم‌های بیولوژیکی بدن ضروری است.

مطلب مرتبط: رشد استخوان تا چند سالگی است؟

کمبود خواب یک فرآیند شیمیایی که در طول آن تشکیل استخوان اتفاق می افتد را مختل کرده و بنابراین کم خوابی کل فرآیند تشکیل استخوان را مختل مي كند.

دیسک بین مهره ای

روش دیگری که خواب بر رشد و قد تأثیر می گذارد دیسک بین مهره ای است. دیسک بين مهره اي بین هر مفصل ستون فقرات وجود دارد و بدون این ماده ستون فقرات قادر به حركت و انعطاف نيست. در طول خواب اين ديسك ها به حالت اوليه و غير انسباط برمي گردد كه در نتيجه مقداری به قد اضافه مي شود.

كمبود ويتامين

خواب نقش بسیار مهمی در رشد جسمانی دارد و به عنوان مثال؛ کمبود خواب ارتباط تنگاتنگي با کمبود اين ویتامین دارد و  راز اين قضيه اين است که در طول خواب، بدن ما ویتامین ها را جذب و آن‌ها را به قسمت هاي مختلف بدن منتقل مي كند و به عنوان مثال ویتامین D برای تراکم مواد معدنی و رشد استخوان بسیار مهم است اما عدم خواب كافي با عدم جذب ویتامین D باعث كاهش تراکم و رشد استخوان مي شود. به اين ترتيب افرادی که کم خواب هستند با کاهش تراکم مواد معدنی استخوان مواجه مي شوند. بزرگسالان یا کودکانی که هر شب تا ۶ ساعت می‌خوابند در مقایسه با افرادی که تا ۸ ساعت می خوابند توده استخوانی کمتری دارند. (پیشنهاد می کنیم مطلب افزایش قد در بزرگسالی را نیز بخوانید).

نحوه صحيح خوابيدن بر افزايش قد

رشد قد با خوابیدن

وضعیت اول

 • برخی از تشک‌ ها مانند تشک‌ های کوشلمد می‌توانند حرکات کششی را با هم ترکیب کنند و به آرامش و طولانی‌ تر شدن ستون فقرات در طول خواب کمک کنند. استفاده از تشکی که با ویژگی های بدن شما سازگار نیست یا تشک خیلی قدیمی اجازه نمی‌دهد تا دیسک‌ های بین مهره‌ای به درستی کشیده شوند و در نتیجه باعث ایجاد کمر درد به ویژه در ناحیه کمر و گردن مي شود.
 • یک تشک خوب كه براي ستون فقرات شما مناسب باشد انتخاب كنيد.
 • همیشه هنگام خواب زانوها را بهم قفل نكنيد.
 • هرگز روي بالش ضخیم نخوابید زیرا با قرارگرفتن سر در وضعيت نامناسب به ستون فقرات آسيب مي زند.
 • همچنين از خوابیدن بدون بالش اجتناب كنيد زیرا باعث می شود سر به سمت عقب متمایل شود و انحناي گردن دجار آسيب شود كه در نتيجه بر ميزان قد تاثير مي گذارد.

وضعيت دوم

اگر به دنبال بهترین حالت خوابیدن برای افزایش قد هستید باید مطمئن شوید که پشت تان در وضعيت درستي قرار گرفته باشد تا از انحنای ستون فقرات در هنگام خواب جلوگيري شود. عدم توجه به انحناي ستون فقرات یکی از دلایل اصلی آپنه خواب است بنابراين بايد به اين نكته توجه ويژه اي داشته باشيد.

در اين حالت بايد در ابتدا به پشت دراز بکشید و زانوها به سمت بالا باشد و یک بالش زیر باسن خود قرار دهید به اين ترتيب وزن به طور مساوی توزیع می‌شود.

برخی افراد حتی از یوگا برای اينطور خوابيدن استفاده می کنند این روش خواب قطعاً به افزايش قد كمك مي كند و بسیاری از افرادی که از این روش استفاده کرده اند قد بلندتری نسبت به قبل داشتند.

وضعیت سوم

وضعیت جنین صحيح ترين حالت خواب برای افزایش قد است. با خوابیدن به پهلو بدن به خصوص ستون فقرات کشش پیدا می کند و اين امر منجر به افزايش قد مي شود. بهترين حالت خوابيدن اين است که به صورت جنين بخوابيد و زانوها را به سمت شكم خود خم نگه داريد. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید خودداري از ماندن در این وضعیت برای بیش از پنج دقیقه است زیرا ممکن است باعث کشیدگی عضلات گردن شود.

وضعیت جنین در حين خواب منجر به کمردرد کمتر و گردش خون بهتر مي شود. اين نكته نيز حائز اهميت می باشد كه هنگام خواب نباید سعی کنید قد خود را بیش از حد مجاز افزایش دهید زیرا به ستون فقرات آسیب مي رساند. در كل وضعیت جنین برای کسانی که می خواهند قد بلندی داشته باشند موقعیت مناسبی برای خوابیدن است.

وضعيت چهارم

طبق مطالعات افرادی که به پهلو می خوابیدند (برخلاف خوابیدن به پشت) یک اینچ(هر اینچ 2.5 سانتیمتر است) افزایش قد داشتند علاوه بر این در طول شب با درد یا اسپاسم عضلانی از خواب بیدار نمی‌شوند.

وضعیت خواب برای افراد بلند قد

خوابیدن

طاقباز خوابيدن یکی از بهترین موقعیت های خواب برای رشد است. در اين حالت پاها و حتی انگشتان پا باید روی یک سطح صاف قرار بگیرند و قسمت بالایی بدن و ستون فقرات نیز به همين ترتيب صاف باشند در نتیجه با خوابيدن صحیح در اين وضعيت هیچ دردی در هنگام خواب احساس نخواهيد كرد.

افزایش قد در خواب

خوابیدن برای افزایش قد

 • خوابیدن در وضعیت نامناسب بر روي افزايش قد تاثير مي گذارد.
 • برای افرادی که مشکلات کمر یا ساير مشكلات سلامتی دارند خوابیدن به پهلو توصيه مي شود و اين حالت همچنين برای افزايش قد نيز مناسب است.
 • استفاده از هر نوع قرص يا کرم در هنگام خواب توصیه نمی شود زیرا بر الگوی خواب تأثیر مي گذارد و حتی منجر به برخی مشکلات سلامتی مي شود.
 • خواب، ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی که برای رشد و نگهداری بدن و استخوان‌ها ضروری هستند را تامين مي كند.
 • نحوه به پهلو خوابيدن در افزايش قد بسيار موثر است.
 • برای کمک به تحریک هورمون رشد سعی کنید هر شب حداقل هشت ساعت بخوابید.
 • یک چرت کوتاه بعد از ناهار نیز مفید است و به بدن در مهار استرس كمك مي كند.
 • یک رژیم غذایی سالم و متعادل که شامل تمام ویتامین ها و مواد معدنی لازم است توصيه مي شود.
 • برای افرادی که به طور طبیعی کوتاه قد هستند خوابيدن در حالت جنين توصيه مي شود. اين حالت به كشش ستون فقرات و افزايش قد كمك مي كند.

درست خوابیدن چه مقدار باعث رشد می شود؟

خواب تاثیر مهمی در افزایش قد دارد؛ مخصوصا زمانی که شما در سنین رشد هستید اگر زمان خوابیدن خود را به درستی تنظیم کنید، می توانید رشد قد مناسبی را تجربه کنید. اما در رابطه با درست خوابیدن برای افزایش قد پس از سنین رشد، نمی توان خیلی ابراز امیدواری کرد. زیرا خوابیدن فقط زمانی باعث رشد قد می شود که در بدن‌تان هورمون رشد فعال داشته باشید و صفحات رشد شما فعال باشند. هنگامی که شما از 22 سالگی عبور می کنید، دیگر هورمون رشد فعالی در بدن خود ندارید و رشد قد متوقف می شود؛ پس خوابیدن باعث نمی شود که شما افزایش قد داشته باشید. برای رشد قد بعد از سنین رشد نیاز به یک روش اصولی دارید، پس توصیه ما به شما این است که وقت و پول خود را با روش های غیر مطمئن و بدون نتیجه هدر ندهید و به دنبال یک روش طبیعی باشید که درصد موفقیت آن بالا باشد.

بهترین روش افزایش قد با خوابیدن

اشاره کردیم که پس از سنین رشد، دیگر رشد قدی صورت نمی گیرد و خوابیدن نیز کمکی به آن نمی کند، پس راه حل چیست؟ تنها راه حل برای شما این است که دوباره شروع به بازسازی مسیر رشد کنید. بازسازی مسیر رشد، یعنی فعال کردن هورمون رشد و فعال کردن صفحات رشد؛ که این 2 عامل با توجه به یک روش طبیعی که متد گروتالر داینامیک نام دارد انجام می شوند. پس از اینکه شما از این روش طبیعی برای فعالسازی هورمون های رشد استفاده کردید و در مسیر رشد قد قرار گرفتید، می توانید با استفاده از محتوای این مطلب خواب خود را تنظیم کنید و با استفاده از خوابیدن به رشد قدتان کمک کنید.

نکته: خوابیدن به تنهایی باعث رشد شما نمی شود، بلکه یکی از موارد کمکی برای افزایش قد است.

نتیجه مطلب افزایش قد در خواب

اگر موضوع افزايش قد با خواب برايتان تازگي دارد اميدواريم اين مقاله از سايت وان قد به شما كمك بزرگي كرده باشد. حالت خواب برای رشد قد با صاف کردن کمر و قرار دادن پاها روی زمين در یک سطح صاف يا طاقباز به رشد قد كمك مي كند.

تاثیر خواب بر روی قد

احتمالاً هر روز صبح كه از خواب بيدار مي شويد متوجه افزايش چند سانتيمتري قد خود در بازه زماني صبح و شب نشويد.

به طور متوسط همه ما هنگام بیدار شدن در صبح حدود 1 سانتی متر افزايش قد داريم و در زمان عصر برعکس آن اتفاق می افتد. براي دانستن اين مسئله درك ساختار ستون فقرات بسيار مهم است. ستون فقرات متشکل از 33 مهره است که روی یکدیگر همپوشانی دارند و ساختار واحدی را ایجاد می کنند و به لطف آن ما می توانیم در حالت ایستاده راه برویم و حرکت کنیم.

33 مهره که ستون فقرات ما از آنها تشکیل شده است به 5 ناحیه مختلف تقسیم می شوند :

 • گردن
 • پشتی
 • کمری
 • خاجی
 • دنبالچه

مهره‌ هاي ستون فقرات توسط دیسک‌ های بین مهره‌ای از هم جدا می‌شوند و وظیفه مهمی از قبيل حرکت خم شدن و چرخش دارند. این دیسک ها از بافت غضروفی ساخته شده اند که خاصیت ارتجاعی بالایی دارند.

هنگامی که در طول شب روی تخت دراز می کشیم ستون فقرات ما تحت تاثیر فشار وزن بدن قرار نمی گیرد و در نتیجه دیسک های بین مهره ای شل و کشیده می شوند.

مطلب مرتبط: چه ورزش هایی باعث افزایش قد می شوند؟

صبح هنگام برخاستن، قد حدود 1/2 سانتی متر افزایش پیدا می كند و برعکس در شب به دلیل تحمل وزن بدن در طول روز، مهره ها فشرده می شوند و ضخامت آن‌ها کاهش می یابد كه این باعث کاهش حدود 1/2 سانتی متری نسبت به میانگین قد شما مي شود. اين نكته را در نظر داشته باشيد كه حفظ وضعیت بدنی خوب در هنگام خواب به جلوگیری از مشکلات ستون فقرات مانند کمردرد کمک می‌کند.

خوابیدن یکی از نکات مهم در افزایش قد است، اما به تنهایی باعث افزایش قد نمی شود. به همین دلیل ما قصد داریم یک روش طبیعی برای افزایش قد معرفی کنیم که سابقه درخشانی در افزایش قد برای افراد بزرگسال دارد. با کلیک کردن روی بنر زیر می توانید از صفحه پکیج گروتالر داینامیک بازدید کنید که به شما اطلاعات کاملی در رابطه با رشد قد در بزرگسالی ارائه می دهد.

افزایش قد با متد گروتالر

منبع
postureinfohubterrycrallehowtogrowtaller

تیم وان قد

تمام تلاش تیم وان قد این است بتواند کامل ترین مرجع در رابطه با افزایش قد در ایران و وب فارسی شود، تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره نیازی به صرف ساعت ها زمان در وب انگلیسی نداشته باشید، بلکه ما این زمان را سپری می کنیم و برای شما گردآوری مطالب را در رابطه با افزایش قد، در سایت وان قد منتشر می کنیم. امیدوارم با سایت وان قد بتوانید اطلاعات مفید زیادی به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

افزایش قد 100% تضمینی

یک بار برای همیشه قد خود را افزایش دهید

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید
می خواهم قد خود را افزایش دهم
close-link