بهترین زمان ورزش برای افزایش قد

همه ما در دنيايی پر از مشغله زندگي مي كنيم كه  در آن اختصاص دادن زمان مناسب برای ورزش، كار دشواري است. با این حال وقتی صحبت از ورزش کردن می شود، میدانیم که ورزش در برخی زمان های خاص حداکثر بازدهي را براي ما خواهد داشت و علم و مطالعات مفیدی در مورد بهترین زمان براي ورزش وجود دارد.

واضح است که ورزش کردن براي افزايش قد مهم است. صرف نظر از اینکه چند ساعت در روز باشد، مهم آن است که در یک زمان مناسب ورزش کنید و در این راه ثابت قدم باشید و تسلیم نشوید. بهترین زمان ورزش برای افزایش قد، قبل از رسیدن به دوره بلوغ می‌باشد. انجام ورزش قبل از رسیدن به دوره بلوغ این اجازه را به شخص می‌دهد که به حداکثر استعداد ژنتیکی خود در افزایش قد (بلندتر شدن طول استخوان‌ها) دست یابد.

عواملي كه بر رشد قد تأثیر می گذارد

ورزش و رشد قد

قد تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می شود البته عوامل خارجی مانند میزان خواب و تغذیه نیز در تعیین قد نقش دارد.

 • ژنتیک

ژنتیک بیشترین نقش را در تعیین قد شما ایفا می کند. تخمین زده می شود حدود 80 درصد قد توسط ژنتیک تعیین می شود و 20 درصد دیگر تحت تأثیر عوامل خارجی است. نکته ای که در رابطه با ژنتیک اهمیت دارد این است که ما ایرانی ها اکثرا دارای ژنتیک خوبی برای رشد قد هستیم، اما متاسفانه به دلیل سبک زندگی اشتباه نمی‌ توانیم از ژنتیک خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم تا به حداکثر قد خود برسیم.

 • تغذیه

علاوه بر ژنتیک تغذیه بزرگترین تاثير بر رشد قد را دارد. کمبود پروتئین، کمبود مواد مغذی، مواد معدنی، ویتامین D و ویتامین A رشد قد را محدود می کند. یکی از موضوعات نگران کننده در رابطه با نسل جوان، عادت اشتباه غذایی است که باعث می شود اکثریت آنها از تمام پتانسیل خود برای داشتن قدی بلند استفاده نکنند.

 • خواب

بدن هنگام خواب هورمون رشد و تحریک کننده تیروئید را تولید می کند و هر دوی این هورمون ها برای رشد مناسب استخوان ها ضروری هستند. داشتن 9 ساعت خواب در طول روز برای هر فرد زیر 20 سال ضروری است؛ زیرا هورمون های رشد نیاز به زمان زیادی برای انجام فعالیت دارند و کمبود خواب یک ضربه بزرگ به شما وارد می کند.

 • داروها

برخی از داروهای محرک که برای درمان برخی اختلالات استفاده می شوند باعث تاخیر در رشد قد مي شوند. با این حال تحقیقات بیشتری برای درک اثرات آنها مورد نیاز است.

 • شرایط سلامتی و ژنتیکی

شرایط مختلف ژنتیکی یا مزمن اغلب منجر به توقف رشد قد مي شوند برای مثال:

 • بیماری تیرویید
 • سندرم ترنر
 • آکندروپلازی
 • سندرم داون
 • سندرم راسل-سیلور
 • بیماری استخوان

بهترین زمان ورزش براي افزایش قد

ورزش کردن

از آنجا كه طول قد از زمانی که از خواب بیدار می شوید تا زمانی که بخوابيد دائما در حال نوسان است، اگر صبح خود را بسنجید به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که قد شما کمی بلندتر از عصر است. اگر هنوز در حال رشد هستید، استفاده از یک رژیم غذایی متعادل و خواب كافي می تواند به شما در افزایش پتانسیل ژنتیکی برای رشد قد کمک کند.

مقايسه زمان هاي مختلف ورزش:

 • ورزش صبحگاهي

از دیدگاه علمی، ورزش صبحگاهی مزایای زیادی دارد. قبل از اینکه روز خود را شروع کنید مي توانيد با خيال راحت ورزش كنيد و  روز خود را با اندورفین آغاز كنيد از طرفي قبل از ساعت 9 صبح بدن در حالت كششي قرار دارد؛ بنابراين ورزش كردن در اين ساعت به كشش بيشتر عضلات و ماهيچه ها كمك مي كند.

از نظر علمي نيز ورزش در ساعات صبح، وزن بدن را كاهش مي دهد كه در نتيجه حالت و تناسب اندام شما را بهبود مي دهد. يكي ديگر از دلايل ورزش كردن در صبح براي افزايش قد اين است که به بهبود خواب كمك مي كند و همانطور كه مي دانيد خواب كافي از عوامل رشد قد است.

 • ورزش بعد از ظهر یا شب

ورزش بعد از ظهر، عملکرد و قدرت عضلات، فعالیت آنزیم ها و استقامت برای عملکردهاي بدني را بهینه می کند.

بین ساعت 2 بعد از ظهر تا 6، دمای بدن به بالاترین حد خود مي رسد که در واقع اين نوعي هشدار براي آماده سازی و تمرين بدني است و به همين دليل،  این ساعات موثرترين زمان روز برای ورزش هستند. جذب اکسیژن که در عصر سریعتر است زمان مناسبي براي ورزش هاي افزايش قدي است كه نياز به شدت بيشتري دارند؛ مانند كار با ميله يا پرش.

ورزش هاي مناسب براي افزايش قد

ورزش افزایش قد

آيا تا به حال شده آرزوی بلند قد بودن داشته باشيد اما راهكار هاي آن را ندانيد. اگر زیر 25 سال سن داريد هنوز مي توانيد با تغییرات غذایی به رشد کامل قد خود كمك كنيد اما افراد بالاي 25 سال بايد چيكار كنند؟ خب بايد گفت در اين سن رشد و ترکیب استخوان ها متوقف مي شود بنابراين کشش و بهبود وضعیت بدن در اين سن به افزايش قد كمك مي كند. بنابراين براي افزايش قد بايد حرکات کششی افزایش قد انجام دهيد که در ادامه چند مورد از آن ها را به شما معرفی می‌کنیم و اگر قصد افزایش قد تضمینی در هر سنی را دارید بهتر است که به سراغ متد گرو تالر داینامیک بروید که در سایت وان قد می‌توانید آن را تهیه کنید.

 • انجام حرکات کششی اولیه

هر روز انگشتان پای خود را لمس کنید تا کمرتان تقویت و انعطاف پذیری شما افزایش یابد. صاف بایستید و پاها را به عرض شانه باز کنید سپس باسن خود را به جلو خم کنید تا بازوها پایین بیایند. همچنان خم شوید و دستان خود را به مدت 10 تا 30 ثانیه پایین نگه دارید.

از قسمت بالای کمر خم نشوید وگرنه ماهیچه های پایین کمر به درستی کشش پيدا نمي كنند.

نکته: اگر بدن تان انقدر انعطاف پذير نيست كه به انگشتان پا برسد نگران نباشید! اگر هر روز حرکات کششی را انجام دهید انعطاف پذیری بیشتری پيدا خواهید كرد.

 • تمرينات كششي كمر

سعی کنید روزی 5 تا 30 تمرین بریج انجام دهید تا کمرتان کشیده شود. براي اين منظور صاف به پشت بخوابید و پاها را روی زمین قرار دهيد سپس زانو ها را خم کنید و عضلات پایین شکم خود را منقبض کنید. در حالی که پشت خود را روی زمین نگه داشته اید باسن خود را بالا بیاورید و سه بار نفس عميق بكشيد. سپس باسن خود را به زمین بیاورید و تمرین را حداقل 4 بار دیگر تکرار کنید.

تمرینات بریج را شیب لگن نیز می نامند زيرا عضلات خم کننده لگن شما را کش می دهند که می تواند ستون فقرات را از حالت فشرده خارج کند تا بتوانید کمی بلندتر بنشینید یا بایستید.

 • حرکات کششی لگن

انجام تمرينات روزانه حرکات کششی لگن. نشستن در بیشتر روز می تواند به کمر و باسن فشار وارد مي کند. براي انجام اين كشش یک بالشتک روی زمین بگذارید و با يك زانو روی آن خم شوید و زانوی دیگر خود را جلوتر قرار دهيد تا پای شما در زاویه 90 درجه خم شود؛ سپس باسن خود را به جلو خم کنید تا زمانی که احساس کشیدگی در ران خود احساس کنید، سپس این کشش را به مدت 30 ثانیه نگه دارید و اين كش را يه بار براي هر پا تكرار كنيد و کشش خم کننده ران را 3 بار برای هر پا هر روز تکرار کنید.

 • ژست کبری

ژست كبری برای کاهش فشار پشت و کشیدگی ستون فقرات انجام مي شود. براي اين منظور شانه های خود را به جلو خم كنيد روی شکم دراز بکشید و کف دستان خود را در پهلوها صاف نگه دارید؛ سپس به آرامی قفسه سینه خود را بالا بیاورید و در حالی که دستان خود را صاف كرديد نفس هاي عمیق بكشيد. توجه داشته باشيد ماهیچه های کمر یا پایین خود را سفت نکنید.

 • ورزش در طول هفته

در هر صورت ورزش و حرکاتی خاص میتوانند باعث بلند شدن قد شما شوند. ورزش منظم، هورمون های رشد انسانی را ترشح مي كند. فعالیت بدنی شما کمک می کند تا انعطاف پذیری خود را حفظ کنید و بدن تان كششي شود. (مطلب افزایش قد در یک هفته را نیز پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید)

توصيه مي كنيم ورزش ها یا فعالیتهایی را انتخاب کنید که از آنها لذت می برید تا بهتر بتوانيد به طور منظم آنها را انجام دهید؛ به عنوان مثال شنا براي کشش بازوها و پا و کمر بسيار عالي است.

حفظ بدن در حالت استاندارد

چندين مرتبه بلند شويد و بنشينيد، متأسفانه نشستن زیاد در طول روز می تواند به ستون فقرات شما فشار وارد کند كه شما را كوتاه تر نشان مي دهد برای جلوگیری از این فشار  طوری بنشینید که پشت شما با پاها زاویه 90 درجه ایجاد کند. همچنین هر ساعت یکبار حركات کششي انجام دهيد یا راه بروید تا عضلات شما انعطاف پذیر باقی بمانند.

 • یوگا یا تای چی

حرکات کششی از قبيل يوگا يا تاي چي براي داشتن حالت بدنی خوب به قدرت و انعطاف پذیری بدن كمك مي كند؛ بنابراين با انجام تمرینات یوگا برای افزایش قد یا حرکات تای چی نحوه نشستن، ایستادن و راه رفتن در طول روز بیشتر آشنا خواهید شد.

به عنوان مثال ابتدا بایستید سپس پاهایتان را کنار هم نگه دارید تا وزن شما در بین آنها متعادل شود و دست ها را در دو طرف پایین نگه دارید و 30 تا 60 ثانیه در حالت ايستاده نفس بكشيد.

 • پیلاتس

انجام حركات پیلاتس انعطاف پذیری شما را افزایش مي دهد. اگرچه پیلاتس قد شما را بلند نمی کند اما باعث می شود بیشتر به وضعیت خود توجه کنید. با ایستادن و بالا انداختن شانه ها و تمرینات کششی پیلاتس معمولی وضعيت بدني خود را بهبود دهيد.

 • طناب زدن

طناب زدن روش دیگری برای کشش عضلات افزایش قد است.

 • بستکتبال

انجام ورزش‌هایی مثل بسکتبال شامل چندين ورزش از قبيل پریدن، چرخیدن و دویدن است كه انعطاف‌ پذیری بدن را افزایش می‌ دهند و در نتيجه به افزایش قد کمک می‌ کنند.

 • بالا آوردن پاها

بالا آوردن پاها یکی از ساده‌ترین و موثرترین حرکات کششی برای افزایش قد شما است. زمانی که مشغول ورزش دادن پاهایتان هستید تمام بدن شما کشیده می‌شود و در طول این حرکت پاهای شما درگیر یک پروسه‌ی کششی عالی می‌شوند و تاثیر چشمگیر آن روی بلند شدن قد خود را خواهید دید.

تاثیر فعالیت های ورزشی بر افزایش قد

حتما تا به حال متوجه شده اید که اکثر شناگران حرفه ای بالاتنه ای کشیده دارند؛ این اثر طولانی شدن ستون فقرات است. آنها دائما شنا می کنند و بنابراین طول ستون فقرات آنها در طول زمان افزایش می یابد. افرادی که می گویند نمی توان آن را انجام داد به این دلیل است که به اندازه کافی تلاش نکرده اند یا تسلیم شده اند. با انجام فعالیت های ورزشی می توانید به افزایش قد خود کمک کنید اما برای دستیابی به نتایج چشمگیر و ایجاد تغییرات شما نیاز به یک برنامه کامل خواهید داشت.

بهترین زمان ورزش برای افزایش قد

بنابراین اساساً زمان عامل مهمی براي ورزش افزايش قد است و بدنتان باید در شرایط مختلف آمادگی خودش را حفظ کند و در كل همه چیز بستگی به شما و سبک زندگی تان دارد. به عنوان نمونه اگر مي خواهيد در طول روز انرژي داشته باشيد می توانید صبح ها تمرین کنید و يا اگر مجبور هستيد صبح هاي زود به سركار برويد، عصرها را براي ورزش انتخاب كنيد. کشش باعث افزایش قد شما می شود فقط صبور باشید تا شاهد افزايش قد خود باشيد.

داشتن یک برنامه ثابت برای ورزش چقدر مهم است؟

بهترین زمان های ورزش کردن را به شما توضیح دادیم و انتخاب زمان مناسب برای آن بستگی به برنامه روزانه و شرایط زندگی شما دارد؛ اما نکته مهم این است که باید زمان ورزش کردن خود را ثابت نگه دارید. تغییرات فیزیکی در بدن با توجه به ذهن، ماهیچه ها و استخوان ها صورت می گیرد که هر سه مورد دارای حافظه هستند. حافظه ماهیچه‌ای و استخوانی به این معنا است که شما در یک بازه زمانی طولانی مدت و در یک برنامه ورزشی ثابت، شروع به ایجاد تغییرات در بدن خود کنید. ماهیچه ها و استخوان ها شروع به یادگیری این موضوع می کنند که شما در حال تلاش برای یک هدف خاص هستید و آنها فرم خود را در آماده ترین حالت ممکن قرار می دهند تا به شما در این مسیر کمک کنند.

به عنوان مثال می توانیم به یک ورزشکار حرفه‌ای که از سنین 15 تا 30 سالگی در حال ورزش کردن بوده اشاره کنیم. اگر این ورزشکار پس از گذشت 15 سال به صورت ناگهانی افزایش وزن پیدا کند، در مدت زمان 2 تا 3 ماه دوباره به وزن عادی خود برمی‌گردد؛  زیرا ماهیچه ها و استخوان های او یک حافظه قوی از اینکه این ورزشکار در چه فرمی بوده را دارا هستند.

اما این حافظه چه تاثیری در افزایش قد دارد؟ قطعا زمانی که شما از یک برنامه ورزشی ثابت برای چند ماه استفاده کنید، این موضوع را به بدن خود می فهمانید که هدف شما چیست و سپس بدن و ذهن‌تان در جهت افزایش قد تلاش می کنند و نتیجه رشد قد بسیار چشمگیر خواهد بود.

خلاصه بهترین زمان ورزش برای افزایش قد

بهترین زمان برای ورزش کردن

بهترین زمان برای ورزش زمانی است که مناسب شماست و به طور یکپارچه در برنامه روزانه شما قرار می گیرد. در حالی که تمرین صبح یا عصر بسته به اهداف تناسب اندام شما ممکن است نتایج به مراتب بهتری را به همراه داشته باشد اما اگر زمان مناسب ورزش، متناسب با روز شما نباشد، زمانی ورزش کنید که مطمئن باشید میتوانید هرروز آنرا تکرار کنید.

به یاد داشته باشید بهترین زمان برای تمرین بستگی به احساس شما دارد و بنابراین سعی کنید در زمان های مختلف ورزش کنید و زمانی را انتخاب کنید که بهترین احساس را دارید. درست است كه افزايش قد بعد از بلوغ امکان پذیر است اما به تلاش مناسب و آموزش های موثر مانند متد گرو تالر داینامیک نیاز دارد.

حرکات کششی ذکر شده در این مقاله نه تنها به افزایش قد کمک می‌کند بلکه فعالیت‌های داخلی بدن را نیز بهبود بخشیده و به هماهنگی بدن با فعالیت‌های فیزیکی مختلف کمک می‌کند. ورزش کردن در هر سنی باعث می شود تا از لحاظ روحی و روانی در سلامت کامل قرار بگیرید و ذهنیت قدرتمندی داشته باشید. جدا از تمامی فواید روحی و روانی، ورزش کردن باعث نشاط جسمی شما می‌ شود. اگر مقاله هاي قبلي ما را مطاله كرده باشيد تلاش سايت وان قد را در جهت راهنمایي شما عزيزان به داشتن قد بلندتر را درك خواهيد كرد.

ورزش کردن جدا از تمامی فوایدی که برای بدن دارد، یکی از مهم ترین عوامل نیز در جهت افزایش قد است. نکات زیادی در رابطه با ورزش کردن وجود دارد که مهم هستند و تفاوت های قابل توجهی را در نتیجه نهایی رقم می زنند. مطمئنا شما به یک راهنمای تایید شده نیاز دارید تا بتوانید تمامی حرکات کششی را به درستی انجام دهید و مسیرتان برای افزایش قد مشخص شود. با کلیک کردن روی بنر زیر می توانید بهترین روش افزایش قد طبیعی که روی حرکات کششی تمرکز دارد را مشاهده کنید.

افزایش قد با متد گروتالر

منبع
wikihowhealthlinewellnessedforbes

تیم وان قد

تمام تلاش تیم وان قد این است بتواند کامل ترین مرجع در رابطه با افزایش قد در ایران و وب فارسی شود، تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره نیازی به صرف ساعت ها زمان در وب انگلیسی نداشته باشید، بلکه ما این زمان را سپری می کنیم و برای شما گردآوری مطالب را در رابطه با افزایش قد، در سایت وان قد منتشر می کنیم. امیدوارم با سایت وان قد بتوانید اطلاعات مفید زیادی به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

افزایش قد 100% تضمینی

یک بار برای همیشه قد خود را افزایش دهید

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید
می خواهم قد خود را افزایش دهم
close-link