ویتامین افزایش قد چیست؟

براي داشتن استخوان های سالم بايد مواد مغذی مورد نیاز از جمله تمام ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را به بدن خود برسانید؛ این ویتامین ها شامل ویتامین B1  B2  D و C و مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر هستند.

همچنين باید یک رژیم غذایی متعادل همراه با روال ورزشی شنا، ایروبیک یا دوچرخه سواری تركيب شود. این ورزش ها به تمرین تمام قسمت های بدن و همچنین به تقویت استخوان ها کمک می کنند.

همه ما می دانیم که ویتامین ها برای بدن سالم حیاتی هستند و به همين دليل توصيه به رژیم غذايي متعادل می شود اما آیا می دانستید ویتامین هایی وجود دارند که به رشد قد کمک می کنند؟ در این مقاله ما لیست مفصلی از این نوع ویتامین ها را برای افزایش قد شما و همچنین منابع غذایی غنی از این ویتامین ها را بيان كرده ايم.

ویتامین چیست؟

ویتامین ها مولکول های آلی یا مجموعه ای از مولکول های شیمیایی هستند که برای عملکرد مناسب متابولیسم بدن به مقدار کم مورد نیاز هستند. به عنوان ریز مغذی های ضروری ویتامین ها نمی توانند در بدن به مقدار کافی یا به هیچ وجه سنتز شوند و به همین دلیل آن ها باید از رژیم غذایی دریافت شوند.

ویتامین افزایش قد

ویتامین ها عملکرد های بیولوژیکی متنوعی را در بدن انجام می دهند؛ از حفظ و تقویت بدن انسان گرفته تا افزایش سلامت کلی و افزایش قد را بر عهده می گیرند. ويتامين ها بر اساس حلالیت خود طبقه بندی می شوند از جمله ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین C یا ویتامین B کمپلکس و ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A  D و K. هر یک از انواع ویتامین ها تأثیرات خاص خود را بر بدن دارند و نه تنها بر سلامت کلی، بلکه بر رشد قد نيز تاثير مي گذارند.

بهترین ویتامین ها برای رشد قد نوجوانان    

اگر قد شما به اندازه ای که دوست دارید نیست، والدین خود را سرزنش نکنید زيرا فقط ژن ها نیستند که تعیین کننده قد شما هستند و به غیر از سایر عوامل محیطی مانند ورزش، خواب و محیط زندگی شما باید ويتامين هاي لازم برای رشد استخوان های سالم  نيز داشته باشيد. همه ویتامین های ضروری از جمله ویتامین A، ویتامین B، ویتامین C، ویتامین D و ویتامین K بهترین ویتامین ها برای رشد قد نوجوانان مي باشند که اغلب از غذاهاي مختلف قابل دريافت هستند.

چرا بايد براي افزايش قد ويتامين بخوريم؟

درحالی که قد تا حد زیادی به ژنتیک بستگی دارد دریافت مواد مغذی کافی در رژیم غذایی برای اطمینان از رشد و نمو مناسب بسیار ضروری است. اگرچه بعد از رشد کامل، قد تا حد کمی افزایش می یابد اما برخی از غذاها با حفظ سلامت و استحکام استخوان ها، مفاصل و بدن به حفظ قد کمک مي كنند.

به عنوان مثال: پروتئین نقش کلیدی در رشد سالم استخوان ها ایفا می کند و در عین حال باعث ترمیم بافت و عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود و همچنين سایر ریز مغذی ها مانند کلسیم، ویتامین D، منیزیم و فسفر در سلامت استخوان ها نقش اساسی دارند.

در همین حال تحقیقات دیگر نشان می دهد که پروبیوتیک ها که نوعی باکتری مفید هستند اغلب در غذاهای تخمیر شده یافت می شوند و رشد قد را افزايش مي دهند.

ویتامین هاي افزایش قد

ویتامین افزایش قد

در این قسمت به معرفی تمام ویتامین های مهم افزایش قد میپردازیم.

 • روي

روی یک ماده مغذی ضروری است که بدن برای عملکرد های مختلف به آن نیاز دارد و نقش کلیدی در حفظ عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن و رشد قد دارد. روی (Zn) یک ماده معدنی ضروری برای عملکرد مناسب جنبه های مختلف متابولیسم بدن است و همچنين روی در بسیاری از فرایند های فیزیولوژیکی بدن از جمله رشد سلولی، تمایز سلولی و متابولیسم و ​​تولید مثل نقش مهمی ایفا می کند.

 • ویتامین D3

ویتامین D3 از طریق تنظیم کلسیم و سایر متابولیسم های ضروری مواد مغذی، در فرآیندهای رشد و کانی سازی استخوان ها نقش دارد و همچنین مفاصل، دندان ها و پوست را بهتر حفظ می کند.

 • ویتامین B1

ویتامین B1 فرآیند هضم را منظم کرده و قلب و سیستم عصبی سالم را حفظ می کند در نتيجه به رشد بدن کمک می کند. برنج، بادام زمینی و لوبیای سویا منبع غنی ویتامین B1 هستند.

 • ویتامین D

ویتامین D استخوان ها را قوی و بلند می کند و کمبود آن بر رشد و نمو استخوان و دندان ها تأثیر می گذارد. دريافت ویتامین D علاوه بر نور خورشید در شیر، گوجه فرنگی، مرکبات، سیب زمینی و گل کلم وجود دارد.

 • ویتامین A

ویتامین A مسئول ساخت استخوان و دندان ها است. شیر، ماست، جگر، گوشت گاو، ماهی آزاد و سبزیجات سبز منبع غنی ویتامین A هستند.

 • ویتامین C

ویتامین C سرشار از آنتی اکسیدان ها است که باعث رشد بدن می شود. گوجه فرنگی، سیب زمینی، مرکبات، توت ها و لیموترش منبع غنی از ویتامین C هستند.

 • کلسیم

کلسیم برای رشد استخوان بسیار مهم است و دريافت مقدار کافی کلسیم به افزایش قد کمک می کند. شیر، محصولات لبنی، اسفناج و محصولات سویای غنی شده منبع غنی کلسیم هستند.

 • ویتامین F

ویتامین F حاوی گروهی از چربی های غیر اشباع به نام اسیدهای چرب ضروری (EFAs) است که برای تکامل سلولی، تولید هورمون و بازسازی استخوان ها اجباری است و به عنوان يك ماده تقویت کننده موثر برای سرعت بخشیدن به روند افزايش قد است.

غذاهای غنی از این ویتامین شامل غذاهای دریایی (مانند ماهی قزل آلا، شاه ماهی، ماهی خال مخالی و …)، روغن های گیاهی (زیتون، کلزا، کنجد و غیره)، آجیل و حبوبات هستند.

 • ویتامین B2

یکی از محبوب ترین ویتامین های تقویت کننده قد ویتامین B2 است. ویتامین B2 در سبزیجات برگ دار فراوان است و بهترین راه خوردن آن‌ها این است که آن‌ها را در سالاد قرار دهيد و همچنین به رشد ناخن ها، استخوان ها، پوست و مو کمک می کند.

برای افزایش محتوای ریبوفلاوین در بدن خود بهتر است از سبزیجات سبز رنگ، ماهی، شیر و تخم مرغ در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

 • فسفر

 فسفر ویتامین دیگری می‌باشد كه برای رشد قد مفید است. کلسیم به تنهایی برای استحکام بافت ها و استخوان ها کافی نیست و زماني ارزش دارد كه به همراه فسفر مصرف شود و علاوه بر این مصرف ترکیبی از کلسیم و فسفر برای دستیابی به حداکثر قد ضروری است و کمبود آن باعث از بین رفتن استخوان ها و پوکی استخوان مي شود.

80  درصد فسفر بدن در استخوان ها وجود دارد و با جلوگیری از بیماری های استخوانی مانند راشیتیسم، از رشد آهسته آن ها جلوگیری و به رشد قد کمک می کند. آجیل، لوبیا و ماهی حاوی مقدار زیادی فسفر هستند و به عنوان بخشی از مکمل های غذایی مصرف مي شوند. با مصرف یک مشت آجیل مي توانيد فسفر مورد نياز بدنتان را تامين كنيد.

 • ویتامین K

ویتامین K نقش مهمی در سنتز پروتئین عملکردی موجود در استخوان ایفا می کند و نه تنها شکستگی و فرسایش استخوان را به حداقل می رساند بلکه باعث ایجاد استحکام و تراکم استخوان نیز می شود كه به روند رشد قد كمك مي كند.

کلم پیچ، جعفری، قلاده، کلم بروکلی، کلم، گل کلم و جوانه بروکسل، ماهی، تخم مرغ و گوشت منبع اين ويتامين هستند.

 • ویتامین سی

ویتامین C نقش مهمی در رشد بدن و افزایش قد دارد و با تشکیل کلاژن جدید رشد استخوان ها را تقویت می کند. سبزیجاتی مانند گل کلم، کلم بروکلی و کلم پیچ، گواوا، پرتقال، کیوی یا گریپ فروت منبع ويتامين سي هستند.

 • ویتامین B کمپلکس

یکی دیگر از منابع ویتامین های مفید برای رشد قد، ویتامین B کمپلکس است. ویتامین های این گروه نقش های متعددی در رشد استخوان هاي بدن و ارتقاء رشد مطلوب قد ایفا می کنند. انواع ويتامين هاي B کمپلکس:

 • ویتامین B1 كه به طور کلی رشد بدن و رشد قد را تسریع می کند.
 • ویتامین B2 كه براي رشد همه جانبه بدن از جمله پوست، ناخن و مو ضروري است. علاوه بر این برای سلامت رشد و کاهش خطر شکستگی استخوان ها بسیار مهم است.
 • ویتامین B6 نقش مهمی در رشد استخوان ها و ایجاد کلاژن برای افزایش قد دارد و كمبود آن باعث افزایش حفره های استخوانی مي شود.
 • ویتامین B12 افزایش قد را بدون آسیب رساندن به بافت ها و استخوان ها افزایش می دهد.

ویتامین B کمپلکس در غذاهای مختلف یعنی غذا های دریایی، مرغ، گوشت، جگر، تخم مرغ، حبوبات (به عنوان مثال نخود سبز، لوبیا سیاه یا نخود)، شیر و ماست، سبزیجات سبز برگ (مانند یقه، اسفناج و شلغم يافت مي شود و شانس بیشتری برای رسیدن به قد مورد نظر خود داريد.

آیا مصرف ویتامین به افزایش قد کمک می کند؟

ویتامین افزایش قد

HGH شکل مختصر هورمون رشد انسان است. این یک هورمون رشد مصنوعی است و با این حال هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد تزریق HGH منجر به رشد قد در بزرگسالان می شود. دوز بیشتر HGH فقط استخوان ها را در بزرگسالان ضخیم می کند و آن‌ها را طولانی نمی کند و علاوه بر این استفاده طولانی مدت از تزریق HGH می تواند منجر به وضعیتی به نام آکرومگالی شود که در آن فرد دچار رشد بیش از حد استخوان در دست، پا و صورت می شود.

بهترين ويتامين براي رشد قد

از بین تمام ویتامین هایی که برای رشد قد مفید هستند، ویتامین D که یک ویتامین محلول در چربی است معمولاً مهم ترین ویتامین محسوب می شود. این ویتامین حیاتی استخوان ها و قدرت ماهیچه ها را افزایش می دهد و به رشد سلول ها کمک می کند و همچنین به بدن اجازه می دهد تا کلسیم و فسفر را به طور موثر جذب کند و در نتیجه باعث افزایش قد می شود  و كمبود آن مانع رشد مناسب می شود.

مطلب مرتبط: افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی

ساده ترین راه برای کمک به بدن برای تولید ویتامین D این است که خود را در معرض نور خورشید صبحگاهی قرار دهید. به غیر از این می توانید غذاهايي از قبيل گوجه فرنگی، شیر، مرکبات، گل کلم، جگر گوساله و ماهی های چرب مانند ماهی تن، ماهی آزاد و ماهی خال مخالی را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

خلاصه

خوردن رژیم غذایی سالم و خوب به تنهایی به رشد قد شما کمک نمی کند. رژیم متعادل با ورزش خوب نیز به افزایش قد کمک زیادی می کند و باعث رشد استخوان ها و افزایش متابولیسم بدن و در نتیجه منجر به بلند شدن قد می شود. بدن در سنین جوانی به ویتامین هاي افزایش قد پاسخ مثبت می دهد که برای رژیم روزانه شما ضروری هستند.

قدرت ویتامین ها و همچنین توانایی آن‌ها در افزایش قد را دست کم نگیرید. مصرف این ویتامین ها برای رشد قد نه تنها باعث افزايش قد مي شود بلكه بر سلامتي فرد نيز تاثير دارد. سايت وان قد با فعاليت در اين زمينه اين حقيقت را براي شما روشن مي كند كه آیا شروع به مصرف ویتامین های حیاتی در رژیم غذایی روزانه باعث افزايش قد مي شود؟ اميدواريم اين مقاله به شما در رسيدن به قد مطلوب تان كمك کرده باشد.

منبع
stylesatlifehowtogrowtallerindia

تیم وان قد

تمام تلاش تیم وان قد این است بتواند کامل ترین مرجع در رابطه با افزایش قد در ایران و وب فارسی شود، تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره نیازی به صرف ساعت ها زمان در وب انگلیسی نداشته باشید، بلکه ما این زمان را سپری می کنیم و برای شما گردآوری مطالب را در رابطه با افزایش قد، در سایت وان قد منتشر می کنیم. امیدوارم با سایت وان قد بتوانید اطلاعات مفید زیادی به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا