روش باز شدن صفحه رشد

اگر دروس دوران ابتدايي را به خاطر داشته باشيد احتمالا با مقوله صفحات رشد آشنايي داريد. در حقيقت صفحات رشد به طور قابل توجهی در رشد قد نقش دارند و باز شدن آن ها بستگي به ژنتیک و هورمون ها دارد. با افزايش سن پتانسیل رشد به ویژه پس از بلوغ به دليل غير فعال شدن غده هیپوفیز كاهش مي يابد و در نتيجه رشد غضروف ها و استخوان ها اگرچه پس از بلوغ دیگر رشد نمي كنند اما مي توان با كمك گرفتن از علم هومیوپاتی و تحريك مجدد غده هیپوفیز سطح طبیعی هورمون های رشد که مسئول رشد بخش های غضروفی و استخوان های بدن است را افزايش داد.

افزایش قد

ستون فقرات در قسمت فوقانی بدن 35٪ قد را تشکیل می دهد. یکی از اجزای مهم ستون فقرات، دیسک های بین مهره ای است. به طور متوسط کل دیسک ها یک چهارم طول ستون مهره ها را تشكيل مي دهند و در طب هومیوپاتی با گشاد کردن دیسک‌ها و افزايش ستون فقرات، قد شما را كمي افزايش مي دهند.

تحقیقات علمی اخیر ثابت کرده است که بیشتر جوانان هنوز بعد از سن رشد مي توانند قد خود را افزايش دهند بنابراين اگر هنوز از افزايش قد نااميد هستيد؛ سايت وان قد در اين مقاله پرده از اين واقعيت بر مي دارد كه آيا راه های باز شدن صفحه رشد حقيقت دارد يا خير و آیا افزایش قد ممکن است؟

صفحه رشد چیست؟

صفحه رشد ناحیه‌ای در انتهای استخوان‌های بلند و نزديكي سلول‌هایی غضروفی است كه با بلوغ به استخوان تبديل مي شود و استخوان ها از نظر طول و عرض تا زماني كه صفحات رشد بسته شود در نواحی صفحات رشد شكل مي گيرند.

اگر يكبار از مچ دست خود عكس برداري اشعه ایکس گرفته باشيد صفحات رشد را مانند خطوط تیره در انتهای استخوان ها خواهيد ديد و بعد از سن رشد غضروف کاملاً به استخوان تبدیل مي شود و خط تیره دیگر قابل مشاهده نيست كه اين به منزله بسته شدن صفحات رشد مي باشد. به طور معمول صفحات رشد دختران به طور متوسط ​​در 14-15 سالگی و صفحات رشد پسران به طور متوسط ​​در 16 تا 17 سالگي بسته می شود.

صفحه رشد قد

ساز و كار صفحات رشد چطور است؟

صفحات رشد یکی از راه های رشد استخوان است و در هر استخوان بلند دو صفحه رشد وجود دارد كه منجر به افزايش طول و عرض آن مي شود.

در طول رشد صفحات به استخوان تبدیل می شوند و بعد از آن در اواخر بلوغ صفحات بسته مي شود و ديگر جاي رشد ندارند و بیشتر صفحات رشد در نزدیکی انتهای استخوانهای بلند بدن قرار دارند. استخوان‌های بلند عبارتند از:

 • استخوان ران
 • ساق پا (درشت نی و نازک نی)
 • ساعد (رادیوس و اولنا)
 • استخوان های دست و پا

از آن جا كه صفحات رشد ضعیف تر از استخوان ها هستند احتمال آسیب دیدگی در آن‌ها بيشتر است كه به شکستگی صفحه رشد يكي از آن‌هاست و اغلب در استخوان های انگشتان دست، ساعد و ساق پا اتفاق می افتد همچنین اکثر شکستگی ها بهبود می یابند اما بر رشد استخوان در آینده تاثیری ندارند.

علل شایع شکستگی صفحه رشد

شکستگی استخوان ها و آسیب های آن در کودکان بسیار متفاوت از بزرگسالان است. هر زمان که کودک دچار شکستگی استخوان شود صفحات رشد در نواحی استخوان مورد آسيب قرار مي گيرد. آسیب به صفحات رشد در کودکان بسیار شایع است و انگشتان دست، مچ دست و استخوان‌های ساق پا بيشترين آسيب هاي ممكن را دارند. صدمات صفحه رشد از طريق عواملي مانند سقوط، تصادف یا آسیب ناشی از ورزش رخ مي دهند.

آسیب به صفحات رشد، رشد استخوان ها را متوقف  می کند یا تغییر مي دهد و در برخي موارد آسیب هاي قابل توجه به صفحات رشد باعث مي شود استخوان ها در جهت اشتباه رشد كنند.

معمولا سی تی اسکن و تصویربرداری پزشکی ميزان شكستگي را تعيين مي كند و پزشك براي درمان آسیب صفحه رشد گچ گیری، اسپلینت و جراحی توصيه مي كند.

از آن جایی که صفحات رشد مناطقی هستند که سلول های زیادی در حال رشد و تغییر مي باشند اگر بدن ویتامین ها و مواد معدنی کافی برای فرآیند رشد دريافت نكند قطعا پيشرفت نخواهد كرد. اختلالات متابولیک مانند راشیتیسم که با کمبود ویتامین D یا کلسیم در بدن همراه است اغلب مشکلات صفحه رشد را بوجود می‌آورند؛ بنابراين تغذیه ناکافی یا سایر مسائل مربوط به کمبود ویتامین در بدن نیز منجر به اختلال در صفحه رشد می شود.

باز شدن صفحه رشد

راه كارهاي باز شدن صفحات رشد

اگر از زمان كودكي ورزش کنید تا جاي ممكن غذای سالم بخورید و مراقبت های پزشکی منظم داشته باشید احتمالا تا 98 درصد شانس افزايش قد خواهيد داشت زيرا كه صفحات رشد بین اپی فیز و متافیز قرار دارند و نقش مهمی در رشد اندام ها دارند اما هنگامی که در 19 سالگي صفحات رشد شروع به بسته شدن مي كنند و ديگر شانس افزايش قد نبود چه بايد كرد.

توصيه مي شود قبل از بسته شدن صفحات رشد از خوردن محصولات سویا پرهیز کنید زیرا این محصولات حاوی هورمون توقف رشد استروژن هستند در عوض مقدار زیادی پروتئین و سبزیجات بدون چربی و کربوهیدرات کافی دریافت کنید.

هورمون هاي رشد مسئول افزايش قد و مکانیسم های مختلف رشد هستند و بايد برای ترشح طبیعی آن نكات زير را رعايت كنيد:

 • خوابيدن حداقل 7 تا 8 ساعت
 • نوشیدن 3 تا 4 لیتر آب در روز
 • خوردن یک رژیم غذایی سالم با پروتئین بالا
 • انجام تمرینات کششی
 • عدم استرس
 • فشار دادن انگشتان شست و پا براي ترشح HGH از غده هیپوفیز
 • هر روز به مدت 20 تا 30 دقیقه خود را قد بلند تجسم کنید و اينكه بلند قدترین در بين جمع هستيد. انجام این کار باعث می شود ضمیر ناخودآگاه شما سریعتر از روش هاي طبيعي بر افزايش قد شما تاثير بگذارد.

آيا راهي براي باز شدن صفحات رشد بعد از 18 سالگي است؟

خبر خوب این است که با بازیابی وضعیت بدنی می توانید قد خود را افزایش دهید و ظاهر خود را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی بهبود بخشید. تکنیک‌های عملی ویژه‌ای که توسط فیزیوتراپیست انجام می‌شود، حرکت و تراز ستون فقرات را به اين منظور بهبود مي دهد و قد بلندتر بودن به معنی بهبود وضعیت بدن است كه فواید بسیاری برای سلامتی در از بین بردن اکثر دردهای گردن و کمر دارد.

تراکم استخوان ها همیشه در حال تغيير است. کلسیم به طور مداوم توسط سلول های استخوانی به طور روزانه ذخیره و جذب می شود و رشد استخوان به میزان نیرو و فشار وارده بر استخوان ها بستگی دارد و به همین دلیل است که فضانوردانی که وزن ندارند تنها در چند هفته مقدار قابل توجهی از توده استخوانی خود را از دست می دهند.

برای اطمینان از استحکام استخوان های خود راه كارهاي زير را تجربه كنيد

رشد قد

تعادل مصرف کلسیم و منیزیم

تحقیقات زیادی در مورد نیاز به جذب کلسیم و منیزیم در استخوان ها انجام شده است و مطمئنا یک رژیم غذایی متعادل و غنی از کلسیم، منیزیم و ویتامین D به رشد استخوان هاي شما كمك مي كند.

انجام منظم تمرینات تحمل وزن

در صورت امکان ورزش های تحمل وزن مانند پیاده روی یا دویدن كه منجر به تقویت استخوان های پا، باسن و ستون فقرات می شود را فراموش كنيد و اگر از مشکلات مفصلی رنج می برید سعی کنید ورزش های غیر تحمل وزن، مانند شنا و دوچرخه سواری را نيز امتحان كنيد.

انجام تمرینات تقویتی

انجام تمرینات مناسب با وزنه به تحریک رشد استخوان و عضلات کمک می کند و باعث سلامت بیشتر آن‌ها می شود.

تمرینات کششی ستون فقرات

با نوع مناسب تمرینات كششي می توانید به مرور زمان انحنای بیش از حد بدن خود را کاهش داده و با توزیع نیرو در کل ستون فقرات از گردن درد، سردرد و به خصوص کمردرد رهايي يابيد.

يادگيري تکنیک های وضعیت بدنی

تكنيك هاي وضعيت خوب بدن کمک می کنند که قد بلندتر شويد و يكي از اين تكنيك ها اين است که هنگام نشستن از تکیه گاه برای ناحیه کمر خود استفاده کنید و هنگام کار از صندلی های ارگونومیک و میزهای ایستاده استفاده کنید.

صفحات رشد در چه سنی بسته می شوند؟

دخترها زودتر از پسرها بالغ می شوند و صفحات رشد آن‌ها معمولا در سنین 13 تا 15 سالگی بسته می شود در حالی که صفحات رشد پسران دیرتر و بین 15 تا 17 سالگی بسته می شود. صفحات رشد را نمي توان دوباره باز كرد اما با كاهش فاصله بين ستون فقرات مي توان تا چند اينچ( هر اینچ 2.5 سانتی‌متر است) قد را افزايش داد. مدیتیشن نیز می‌تواند با تحريك هیپوفیز باعث افزایش هورمون رشد شود و وقتی سطح هورمون رشد افزایش یابد قد بدن نیز افزايش مي يابد.

راه های باز شدن صفحه رشد

باز شدن صفحات رشد در بزرگسالی به چه صورت انجام می شود؟

ممکن است شما زمانی که در سنین رشد قرار دارید، به صفحات رشد آسیب وارد کنید و مانع رشد قدی خود شوید که با روش های پزشکی قابل درمان است و برای آن روش های زیادی وجود دارد. زمانی که شما وارد بزرگسالی می شوید، صفحات رشد شما به طور طبیعی غیرفعال می شوند و رشد قدتان نیز همراه با آن متوقف می شود. پس بسته شدن صفحات رشد در بزرگسالی یک مشکل یا بیماری نیست که بتوان آن را درمان کرد، بلکه یک فرایند طبیعی است. برای اینکه شما صفحات رشد را فعال کنید باید خود را در یک محیط آماده به رشد قرار دهید تا بدن دستور دهد که صفحات رشد فعال شوند.

بازگشایی صفحات رشد به این صورت انجام می شود که شما بدن خود را سرشار از پروتئین و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد می کنید. مواد غذایی مورد نیاز برای رشد، شامل سبزیجات حاوی روی و منیزیم، حبوبات حاوی کلسیم و پروتئین و… می شوند. پس از مهیا کردن مواد غذایی، باید روی صفحات رشد خود تمرکز کنید و با انجام حرکات ورزشی آنها را تحریک کنید تا بدن شروع به ترشح هورمون رشد کند و صفحات رشد فعال شوند. صفحات رشد در همه جای بدن انسان قرار دارند و تمامی استخوان ها دارای صفحه رشد هستند، اما در بزرگسالی نیازی به فعالسازی همه آنها ندارید. زیرا بعضی از آنها مثل صفحات رشد دست و مچ پا، به طور کامل غیرفعال می شوند و نمی توان آنها را فعال کرد. پس هدف شما باید فعالسازی صفحات رشدی باشد که در افزایش قدتان بیشترین تاثیر را دارند.

بهترین نقطه برای متمرکز شدن، ستون فقرات است. ستون فقرات بهترین استخوان ها و غضروف ها را برای افزایش قد دارد، زیرا حتی در بزرگسالی هم غضروف های ستون فقرات توانایی رشد دارند؛ پس شانس اینکه شما بتوانید صفحات رشد خود را در ستون فقرات فعال کنید بیشتر از دیگر نقاط بدن است.

بازگشایی صفحات رشد چقدر طول می کشد؟

از وقتی که شما شروع به ایجاد تغییرات در سبک زندگی خود می کنید تا در شرایط رشد قرار بگیرید، به یک ماه زمان نیاز دارید. رشد قد ناگهانی رخ نمی دهد و نیاز به زمان دارد. شما در ماه اول که برای افزایش قد تلاش می کنید باید تمامی اقدامات لازم را به بهترین نحو ممکن انجام دهید، تا در ماه های بعدی بدن‌ شما برای رشد آماده باشد. آمادگی برای رشد یعنی اینکه هورمون های رشد فعال دارید و صفحات رشد شما نیز فعال شده‌اند و آماده افزایش قد هستند.

نتیجه مطلب راه های باز شدن صفحه رشد

صفحات رشد بین قسمت پهن (در متافیز) و قسمت تحتاني استخوان قرار دارد و رشد استخوان ها در محل صفحات رشد رخ می دهد. صفحات رشد نواحی استخوانی فعال، در نزدیکی انتهای استخوان ها هستند و یکی از راه های تعيين رشد استخوان ها مي باشند و با افزایش سن بعد از اينكه صفحات رشد به استخوان تبدیل شد، بسته مي شوند و پس از بسته شدن، رشد استخوان ها نيز متوقف خواهد شد. جراحان ارتوپد با عكس برداري اشعه ایکس از مچ دست، سن استخوانی را تخمین مي زنند.

نبود خطوط تیره در انتهای استخوان ها به منزله بسته شدن صفحات رشد است و در پایان رشد زمانی که غضروف کاملاً به استخوان تبدیل شود خط تیره دیگر قابل مشاهده نخواهد بود. سايت وان قد در مقالات ديگر خود نيز به اين نكته اشاره كرده است كه دختران زودتر از پسران به بلوغ اسکلتی می رسند و صفحات رشد دختران معمولا در سنین 13 تا 15 است در حالی كه در پسران 15 تا 17 سال مي باشد.

افزایش قد با صفحه رشد

شايد برخی از صفحات رشد استخوان‌ها مانند مچ دست و پا جوش بخورند و بسته شوند اما صفحات رشد استخوان‌های دیگر بدن هنوز باز هستند. تعیین باز بودن صفحات رشد در درجه اول بسته به رشد در استخوان پاها و ستون فقرات دارد؛ بنابراين بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا رشد شما تمام شده است یا نه، عکسبرداری با اشعه ایکس توسط رادیولوژیست است.

سراغ راه حل نهایی برای افزایش قد می رویم. شما برای فعالسازی صفحات رشد و تجربه افزایش قد در بزرگسالی، نیاز به یک برنامه کامل دارید که شما را در مراحلی مثل: برنامه غذایی برای تحریک هورمون رشد، حرکات کششی و.. راهنمایی کند. پیشنهاد ما به شما پکیج افزایش قد گروتالر داینامیک است که یکی از بهترین و معروف ترین روش های افزایش قد در سراسر دنیا است و شما می توانید با کلیک کردن روی بنر زیر، نسخه فارسی آن را تهیه کنید.

افزایش قد با متد گروتالر

منبع
howtodiscussfindanyanswerchrichmond

تیم وان قد

تمام تلاش تیم وان قد این است بتواند کامل ترین مرجع در رابطه با افزایش قد در ایران و وب فارسی شود، تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره نیازی به صرف ساعت ها زمان در وب انگلیسی نداشته باشید، بلکه ما این زمان را سپری می کنیم و برای شما گردآوری مطالب را در رابطه با افزایش قد، در سایت وان قد منتشر می کنیم. امیدوارم با سایت وان قد بتوانید اطلاعات مفید زیادی به دست آورید.

یک دیدگاه

 1. سلام من 18 سال و 8 ماهمه و هنوز ریش و سیبیلام هم کامل در نیومده خواستم بدونم بازم امکان رشد قد وجود ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

افزایش قد 100% تضمینی

یک بار برای همیشه قد خود را افزایش دهید

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید
می خواهم قد خود را افزایش دهم
close-link