آیا افزایش قد بعد از بلوغ امکان پذیر است؟

بلوغ برای بسیاری از افراد دوران سختی است و ممکن است با مشکلات مربوط به وضعيت بدن خود دست و پنجه نرم كنند يا دچار احساسات مهار نشدني شوند. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که بلوغ یک فرآیند طبیعی است که برای هر فردي متفاوت رخ مي دهد و هنگامی که بلوغ شما فرا می رسد به یک فرد بزرگسال تبدیل خواهید شد.

در هر صورت قد شما جنبه ای از بدن است که با استفاده از راه حل ها یا راهنمایی هاي معجزه آسا مي توان بعد از بلوغ کنترل زیادی روی آن داشت. با اين حال حتما از خودتان مي پرسيد آیا افزایش قد بعد از بلوغ امکان پذیر است؟ آيا راهي براي افزايش قد بعد از اين دوران وجود دارد؟ افزايش قد نيز مانند بسياري از جنبه هاي زندگي مستلزم تکنیک‌ های ساده‌ای است که مي توان از آنها براي افزايش قد استفاده كرد. سايت وان قد در اين مقاله تلاش كرده شما را با برخي از تكنيك هاي رشد قد بعد از دروان بلوغ آشنا كند.

آشنايي با دوران بلوغ

افزایش قد با بلوغ پسران

بلوغ برای بسیاری از كودكان یک دوره هیجان انگیز اما دشوار است. در دوران بلوغ بدن به یک فرد بالغ تبدیل می شود البته اين تغییرات به آرامی یا سریع اتفاق مي افتد.

بلوغ بخشی از روند رشد طبیعی است كه بدن شما سریع تر از هر زمان دیگری در زندگی رشد می کند البته به استثنای زمانی که نوزاد بودید. ممکن است گاهی آرزو کنید که بلوغ سریعتر شروع شود اما متأسفانه برای کنترل زمان بلوغ کار زیادی نمی توان انجام داد. به یاد داشته باشید که تقریباً همه در نهایت بلوغ را پشت سر می گذارند و بايد خود را براي اين دوران آماده كنند.

بسياري از افراد كنجكاو هستند كه چطور بعد از 18 سالگی و سن بلوغ مي توانند قد خود را افزايش دهند؟ دانشمندان بر اين باورند كه اگرچه ژنتیک حرف اول را در تعيين ميزان قد مي زند اما این تمام داستان نیست. با مطالعه اي كه بر روي دوقلو ها انجام شد دانشمندان پي به راز ژنتيك و ميزان آن بر افزايش قد بردند.

بر اساس مطالعات روی دوقلو ها تخمین زده شد 60 تا 80 درصد از تفاوت قد بین افراد به دلیل ژنتیک است و 20 تا 40 درصد مابقي به دلیل عوامل محیطی مانند تغذیه مي باشد و در نتيجه روند افزايش قد در سراسر جهان را مي توان با عوامل تغذیه و سبک زندگی تغيير داد.

طي مطالعه اي که بر روي تغييرات قد 18.6 میلیون نفر در طول قرن گذشته انجام شده در بسیاری از کشورها میانگین قد افراد در سال 1996 نسبت به سال 1896 به دليل بهبود مصرف مواد مغذی بیشتر شده است.

افزایش قد در درجه اول به دلیل رشد استخوان های بلند است زیرا صفحات رشد هنوز فعال یا باز ​​هستند. نزدیک به پایان بلوغ تغییرات هورمونی باعث سفت یا بسته شدن صفحات رشد و توقف اين استخوان ها مي شود.

زمان شروع بلوغ در پسران 

بلوغ پسران

در پسران بلوغ معمولاً بین 9 تا 15 سالگی شروع می‌شود و زماني آغاز مي شود که غده هیپوفیز سیگنالی را به بیضه‌ ها ارسال می‌کند که زمان شروع تولید تستوسترون است؛ تستوسترون هورمون مردانه ای است که بدن را در دوران بلوغ تغییر می دهد.

سایر علائم بلوغ در پسران عبارتند از:

 • افزايش قد
 • بزرگتر شدن پا ها
 • تغيير صدا
 • آکنه
 • رشد مو هاي بدن
 • تغيير عضلات یا شکل بدن
 • نعوظ مکرر

شروع بلوغ در دختران

افزایش قد بلوغ دختران

در دختران بلوغ معمولا بین 8 تا 13 سالگی شروع می شود. بلوغ در دختران زمانی شروع می شود که غده هیپوفیز به تخمدان ها دستور شروع تولید هورمونی به نام استروژن را بدهد كه اولين نشانه هاي پريود ظاهر مي شود. اولین نشانه بلوغ در دختران معمولاً رشد سینه ها است که بیشتر دختران تا حدود دو سال پس از شروع رشد سینه ها پریود نمی شوند.

سایر علائم بلوغ در دختران عبارتند از:

 • افزايش سريع قد
 • تغییر شکل بدن
 • باسن پهن تر
 • افزایش وزن
 • موهای زیر بغل و کشاله ران
 • آکنه

تاثير دوران بلوغ بر رشد قد

قد با بیش از 700 نوع ژن (به جای تنها یک ژن) تعیین می شود که پیش بینی قد یک فرد را بسیار دشوار می کند. یک مطالعه در سال 2017 که نمونه‌های DNA بیش از 700000 نفر را مورد بررسی قرار داده و نشان داد که ژن‌ های کمتر رایجی نیز وجود دارند که بیش از یک سانتی‌متر از قد افراد را تشکیل می‌دهند.

رشد بیشتر افراد تا سن 18 سالگی متوقف می شود اما زمان دقیق آن بسته به زمان شروع بلوغ و جنسيت متفاوت است. دختران معمولاً در حدود 14 سالگی یا چند سال پس از شروع قاعدگی به قد کامل خود می رسند و رشد پسرها معمولا در سن 16 سالگی متوقف می شود.

مطلب مرتبط: بهترین زمان ورزش برای افزایش قد

در طول دوران بلوغ استخوان‌ های شما به لطف صفحات رشدي كه در انتهای استخوان‌ ها قرار دارد رشد مي كند و با نزدیک شدن به پایان بلوغ استخوان‌ های بلند تشکیل نهایی خود را گرفته و غضروف‌ های صفحات رشد، استخوانی می‌شوند و هنگامی که این اتفاق می افتد رشد قد تقریبا متوقف می‌شود. ‌‌البته استخوانی شدن صفحات رشد به این معنا نیست که شما دیگر شانس افزایش قد را ندارید؛ زیرا هنوز هم نقاطی در بدن شما مثل ستون فقرات وجود دارد که غضروفی هستند و رشد آنها تاثیر قابل توجه ای در افزایش قد شما خواهد داشت.

آيا افزایش قد پس از عبور از بلوغ امكان پذير است؟

قبل از 20 سالگی در مردان و 18 سالگی در زنان، سنی است که هورمون رشد بیشتر تولید می شود و پس از این سن، بهبود قد دشوارتر است اما به هیچ وجه غیرممکن نمي باشد. پس از پایان بلوغ ترشح هورمون‌ های رشد متوقف می شود؛ اما با انجام اقداماتی حساب شده می توان به سادگی هورمون های رشد را به راه انداخت و فرایند افزایش قد را دوباره آغاز کرد. راه های زیر برای افزایش قد در دهه 20 سالگی به شما کمک می کند که بعد از بلوغ چند سانتی متر رشد قدي داشته باشيد.

چگونه با تغذیه بعد از بلوغ قد را افزايش دهيم؟

تغذیه بخش مهمی از بدن در راه افزایش قد پس از بلوغ است پيروي از یک رژیم غذایی مغذی روزانه از انواع غذا ها به ویژه غذا های سرشار از کلسیم و ویتامین D به رشد قد بعد از 20 سالگي كمك مي كند؛ غذا هايي از قبيل:

غذا هایی سرشار از پروتئین

پروتئین در رشد سالم بدن، رشد قد و عضلات مهم است. یکی از مؤثر ترین راه‌ ها برای افزایش قد پس از بلوغ، دریافت پروتئین کافی است. پروتئین در مرغ، گوشت خوک، گوشت گاو، غذاهای دریایی، جو دوسر، تخم مرغ و … وجود دارد.

غذا هایی حاوی مواد معدنی و ویتامین

غذا بعد از بلوغ

 • غذا های سرشار از کلسیم: غذاهای دریایی، شیر، اسفناج، کلم بروکلی و …
 • غذا های حاوی آهن برای رشد قد: گوشت، ماهی، حبوبات، لوبیا، چغندر و …
 • مواد غذایی سرشار از ویتامین D: ماهی، زرده تخم مرغ، شیر تازه، پنیر و ..
 • مواد غذایی حاوی ویتامین A: هویج، شیر تازه، ماست، هلو و انبه باعث سنتز پروتئین می شوند.
 • میوه ها و سبزیجات سبز تیره حاوی ویتامین ها و مواد مغذی مفید برای استخوان ها مانند کیوی، توت فرنگی، موز و …
 • مواد خوراکی حاوی روی که شامل گوشت گوساله، عدس، زرده تخم مرغ، لوبیا سفید، دانه سویا و جو می شوند؛ در رشد قد تاثیر بسیار مثبتی دارند و یکی از نیاز های بدن برای فعال‌سازی هورمون های رشد می باشند.
 • منیزیم یکی دیگر از مواد معدنی مورد نیاز برای رشد قد محسوب می شود که وظیفه دارد تا دیگر مواد معدنی مانند کلسیم و ویتامین را در راه افزایش قد قرار دهد و باعث می شود که آنها برای فعال‌سازی هورمون های رشد استفاده شوند. همچنین منیزیم یکی از مواد اصلی برای ساخت استخوان است و منابعی که شما می توانید از آنها منیزیم مورد نیاز برای رشد قد را دریافت کنید شامل موز، بلغور، جو دوسر، شیر کم چرب، بادام، بادام هندی و کنجد هستند.

عدم مصرف الکل، آبجو، سیگار و نوشابه

یکی از راه های افزایش قد بعد از 25 سالگي عدم مصرف مواد مخدر و سيگار است. نوشابه حاوی فسفر بوده و استخوان ها را ضعیف و رشد آنها را محدود می کند.

نیکوتین و کادمیوم موجود در سیگار باعث از بین رفتن سلول های استخوانی و حتی پوکی استخوان مي شود. همچنين مصرف زیاد الکل از تشکیل سلول های استخوانی جدید جلوگیری می کند.

زمان خوابيدن

یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث عدم رشد مناسب در سنین رشد می شود، تغییر ساعت خواب است. بسیاری از نوجوانان با توجه به تغییراتی در روتین روزانه خود سعی می کنند که شب ها بیدار باشند و زمان خواب خود را به روز منتقل کنند. این عامل باعث غیرفعال شدن هورمون های رشد می شود و در رشد شما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. ساعت 10 شب بهترین زمان برای رشد استخوان ها است بنابراین؛ برای افزایش قد در سن 20 سالگی و بعد از دوران بلوغ باید عادت خواب قبل از 22 ساعت و خواب 7 تا 9 ساعت به شدت رعایت شود که در طول این مدت خواب بدن هورمون رشد را براي بازسازي سلول هاي جديد تحریک کرده و به تقويت استخوان ها كمك مي كند.

ورزش هایی برای افزایش قد بعد از بلوغ

افزایش قد بعد از بلوغ

بعد از بلوغ برخی از تمرینات زیر برای افزایش قد در دهه 20 و بعد از بلوغ به شما کمک می کند تا شاخص قد طبیعی خود را بهبود بخشید.

تاب تک میله

برای افزایش قد پس از بلوغ نمی توان از ورزش تک میله چشم پوشی کرد. هنگامی که بدن خود را به صورت معلق آویزان کنید مفاصل شما به جای فشرده شدن در اثر گرانش زمين کشیده می شوند و حداقل 40 ثانیه خود را از ميله آويزان كنيد. این کار را حداقل 10 دقیقه در روز و 3-4 بار در هفته تمرین کنید.

تمرینات کششی برای کشش استخوان ها و مفاصل

بارفیکس برای افزایش قد

حرکات کششی یوگا كه برای تسکین درد و آرامش بدن استفاده می شود. با این حال پس از یک دوره طولانی این تمرین منجر به افزايش قد مي شود و یکی از راه های افزایش قد در سن 20 سالگی و بعد از بلوغ، انجام حرکات کششی ستون فقرات و تمرینات کششی پا به مدت 30-10 دقیقه به طور روزانه است.

دو حرکت کششی مناسب در سنین بعد از رشد که تاثیر مثبتی در افزایش قد دارند شامل:

 • بارفیکس زدن اولین حرکت کششی ورزشی است که شما باید به صورت روزانه آن را انجام دهید. زیرا موجب تقویت ماهیچه های بدن از جمله بازو ها و شکم می شود و همچنین باعث ایجاد یک کشش قوی روی ستون فقرات شما خواهد شد که تاثیر بسیار مثبتی در افزایش قد دارد.
 • پرش ضربدری و فرود روی زانو ها دومین حرکت کششی است که شما باید در 4 ست 30 تایی آن را انجام دهید. پرش ضربدری به این صورت است که شما در هنگام پرش رو به بالا، زانوی پای چپ خود را بالای ران پای راست قرار می دهید.

دویدن، بسکتبال، طناب زدن و شنا

این ورزش ها برای افزایش قد در دوران بلوغ برای تحریک رشد استخوان ها بسيار مهم هستند:

 • هنگامی که می دوید بدن شما هورمون رشد تولید می کند.
 • هنگام طناب زدن بدن برای کمک به رشد مفاصل و استخوان ها کشیده می شود.
 • بسکتبال ورزشی است که نیاز به دویدن و پریدن زیاد دارد بنابراین یک راه موثر برای افزایش قد بعد از سن بلوغ است.

نتیجه مطلب آیا افزایش قد بعد از بلوغ امکان پذیر است؟

آیا افزایش قد بعد از بلوغ امکان پذیر است؟

افراد موفق  و شاد زیادی در طول تاریخ وجود داشتند که کوتاه قد بوده اند اگرچه برخی از مردم فکر می‌کنند که کوتاه‌ قدی منجر به آسیب هاي روانی مي شود اما دانشمندان اين نظريه را رد كرده‌اند. علاوه بر این می‌توانید روی سایر زمینه‌ های خودسازی تمرکز داشته باشید مثلا؛ کاهش وزن یا افزایش عضله ممکن است به شما اعتماد به نفسی كه از افزايش قد مي خواهيد را بدهد.

اگر دوست دارید قدتان بلندتر باشد بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که یاد بگیرید قد فعلی خود را بپذیرید و با تمرکز بر نقاط قوت و ویژگی های خوب خود بهتر زندگي كنيد.

سايت وان قد خلاصه ای از راه های افزایش قد در سن 20 سالگی برای همه کسانی که بلوغ را پشت سر گذاشته اند را بیان کرد. اميدواريم اين اطلاعات براي افرادي كه به افزايش قد خود اهميت مي دهند و دوست دارند بلند قد باشند مفيد واقع شده باشد اگر به دنبال افزایش قد در بزرگسالی هستید حتما سایر مقالات ما را نیز مطالعه کنید.

با توجه به تمامی توضیحاتی که در رابطه با امکان افزایش قد بعد از سنین بلوغ ارائه داده شد، شما برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در رابطه با روش های افزایش قد بعد از سنین بلوغ و داشتن یک آموزشیار حرفه ای برای راهنمایی های لازم در طول مسیر افزایش قد، می توانید روی بنر زیر کلیک کنید و در سریع ترین زمان ممکن افزایش قد خود را شروع کنید.

افزایش قد با متد گروتالر

منبع
greatisthealthlinemedicalnewstoday

تیم وان قد

تمام تلاش تیم وان قد این است بتواند کامل ترین مرجع در رابطه با افزایش قد در ایران و وب فارسی شود، تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره نیازی به صرف ساعت ها زمان در وب انگلیسی نداشته باشید، بلکه ما این زمان را سپری می کنیم و برای شما گردآوری مطالب را در رابطه با افزایش قد، در سایت وان قد منتشر می کنیم. امیدوارم با سایت وان قد بتوانید اطلاعات مفید زیادی به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

افزایش قد 100% تضمینی

یک بار برای همیشه قد خود را افزایش دهید

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید
می خواهم قد خود را افزایش دهم
close-link