نشانه های رشد قد

هر فردی با سرعت متفاوتی افزایش قد دارد و بلوغ در زمان های مختلف پایان می یابد مثلا ممكن است که بین 2 تا 5 سال طول بکشد و پیش بینی آن همیشه آسان نیست. نشانه هاي رشد قد در دوران بلوغ در یک دوره طولانی اتفاق می افتد و اغلب نمي توان فهميد در چه دوراني به اوج و پايان مي رسد.

نشانه های رشد قد

حداکثر سرعت رشد قد به طور معمول 24 تا 36 ماه طول می کشد. معمولا رشد قد در دختران بین 10 تا 14 سال و برای پسران بین 12 تا 16 سال است. نحوه رشد قد یک سیستم پیچیده از هورمون ها و استخوان ها است كه به عوامل مختلفي از قبيل تأثیر متقابل هورمون ها و ژنتیک بستگي دارد. برخي مواد مغذی مانند کلسیم و فسفر عامل رشد استخوان و بافت ها هستند و برخی دیگر مانند ویتامین D نقش تنظیم کننده قد را ایفا می کنند. در اين مقاله از سايت وان قد برخي از نشانه هاي رشد قد و دستورالعمل های سازنده براي رشد آن را خواهيد خواند.

علائم و نشانه های جهش رشد قد را بشناسید

در این قسمت به معرفی 10 مورد از نشانه های مرسوم افزایش قد و رشد قد می پردازیم که ممکن است شما هم برخی از آن‌ها را داشته باشید یا تجربه کرده باشید.

سايز كفش

افزايش سايز كفش

رشد نوجوان از قسمت های انتهایی بدن شروع می شود و ادامه می يابد. نوجوان ابتدا تغییرات مرتبط با رشد را در دست و پا تجربه می کند. مطالعات تحقیقی نشان می دهد که تغییرات مکرر در اندازه کفش نشانه اولیه جهش رشد است.

لباس تنگ افزایش قد

تنگ شدن لباس ها

تنگ شدن لباس ها در ناحیه کمر و ران به دلیل افزایش چربی قبل از جهش رشد رخ می دهد با این حال ممکن است در دوران بلوغ تسریع شود و منجر به افزایش وزن در اطراف کمر، باسن و ران برای دختران شود. در حالی که برای پسران اين اتفاق در اطراف شکم آن‌ها رخ مي دهد.

درد مفاصل افزایش قد

مفاصل و استخوان های بزرگ

بزرگ تر و برجسته شدن برخی از مفاصل از قبيل زانو، آرنج و مچ دست.

افزایش اشتها

افزایش اشتها

تغییرات فیزیکی و فیزیولوژیکی فوق العاده در طول جهش بلوغ باعث افزایش نیازهای تغذیه ای و افزایش اشتها مي شود و افزایش اشتها در پسران نوجوان بیشتر از دختران مشاهده می شود. با افزایش نیازهای تغذیه ای مرتبط با رشد کودک قبل و حین جهش رشد موجي از گرسنگی را تجربه می کند که به طور متوسط ​​24 تا 36 ماه طول می کشد؛ بنابراين بايد کالری بیشتري از غذاهای غنی از نظر تغذیه اي و نه تنقلات و شیرینی ها تامین شود.

بوی بدن

بوی بدن

بلوغ باعث افزایش تولید آندروژن های آدرنال می شود که منجر به بوی بدن می شود. وجود بوی بدن معمولاً نشان دهنده جهش رشد است اما در برخی موارد در کودکان با بلوغ دیررس مشهود است.

تغییرات پوستی

تغییرات پوستی

تغییرات پوستی در دوران بلوغ شامل ظاهر موهای صورت، پوست چرب، آکنه و رنگدانه های ناشی از تغییرات هورمونی است این تغییرات در طول جهش رشد شدید مي باشد.

بلوغ افزایش قد

ویژگی های جنسی

بلوغ جنسی در طول جهش رشد تسریع می شود. برخی از علائم معمول بلوغ جنسی عبارتند از رشد سینه و افزایش توزیع موهای ناحیه تناسلی و این تغییرات مختص جهش های رشد نیست اما در اين مرحله بیشتر مشهود است. بر اساس تحقیقی که در مجله تحقیقات بالینی در غدد درون ریز اطفال منتشر شد سرعت رشد قد تا حد زیادی با دوران بلوغ مطابقت دارد. این مطالعه نشان داد که 95 درصد دختران و حدود 70 درصد پسران در دوران بلوغ به حداکثر سرعت قد می رسند بنابراين در اين دوران بايد از رژیم غذایی متعادل از جمله پروتئین فراوان برای حمایت از رشد قد استفاده كنيد.

رشد پاها

رشد پاها

پاهای کودکان قبل از رشد بالاتنه رشد مي كنند و طول پا و ارتفاع نشستن (يا همان طول نیم تنه) يكي از نشانه هاي رشد قد است.

خواب برای رشد قد

خواب بيش از حد

رشد بيشتر در طول خواب اتفاق می افتد زیرا ترشح هورمون رشد انسانی در طول شب به حداکثر می رسد. برای حمایت از رشد سالم به کودکان شش تا 13 ساله توصیه می شود 9 تا 11 ساعت در شب بخوابند و نوجوانان 14 تا 17 ساله به هشت تا 10 ساعت خواب نياز دارند.

افزایش وزن

افزایش وزن

طبیعی است که وزن در طول جهش رشد اوج می گیرد اما نگران نباشيد بعد از مدتي وزن خود به خود كاهش مي يابد و با شناسايي علائم رشد مي توانيد با تغذیه مناسب به خوبی اين دوره را پشت سر بگذاريد.

میانگین رشد قد

میانگین رشد قد برای دختران و پسران

سرعت رشد افراد متفاوت است و بدن آن‌ها در دوران بلوغ و جهش بسیار تغییر می کند و اگر متوجه افزایش ناگهانی قد نوجوان خود همراه با افزایش اشتها و سرگیجه شدید احتمالاً  از نشانه هاي رشد قد مي باشد. جهش رشد زمانی است که طی آن نوجوان در عرض چند ماه چندین اینچ( هر اینچ 2.5 سانتی‌متر است) رشد قد دارد و پس از آن یک دوره رشد آهسته و سپس یک جهش رشد دیگر ایجاد شود. این تغییرات فیزیکی سریع با تغییرات هورمونی ناشی از بلوغ همزمان می شود بنابراین جهش رشد ناگهاني اتفاق مي افتد.

دوران اوج رشد قد برای دختران و پسران 2 تا 5 سال طول می کشد. بلوغ پسران حدود یک سال دیرتر از دختران شروع می شود و این بدان معناست که رشد پسران 1 تا 2 سال كمتر از دختران است. میانگین سنی که پسران اولین علائم رشد قد را تجربه مي كنند حدود 12 سالگی است يعني 1 سال پس از شروع بلوغ دختران مي باشد.

رشد و وقوع جهش آن در هر فردي متفاوت است به طوری که برخی زود و برخي دير آن را تجربه می کنند با این حال به طور متوسط ​ جهش رشد عمده در دوران بلوغ معمولاً بین 8 تا 13 سال در دختران و 9.5 تا 14 سال در پسران اتفاق می افتد. در حالی که این مرحله از رشد سریع در بیشتر دختران تا 15 سالگی به پایان می رسد و ممکن است تا 16 یا 17 سالگی در پسران ادامه یابد با این حال امکان دارد پسران تا اواخر نوجوانی به رشد خود ادامه دهند.

نشانه هاي عدم رشد قد

تاخیر در رشد زمانی اتفاق می افتد که کودک با سرعت معمول سن خود رشد نكند. این تأخیر ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه ای مانند کمبود هورمون رشد یا کم کاری تیروئید باشد و در برخی موارد درمان زودهنگام در رسیدن به حداكثر قد كودك کمک مي کند و اگر مشکوک هستید که فرزند شما با سرعت طبیعی رشد نمی کند  و يا نشانه هاي رشد قد ندارد بايد با پزشک تماس بگيريد.

اگر والدین یا سایر اعضای خانواده قد کوتاهی دارند معمول است که کودک با سرعت کمتری نسبت به همسالان خود رشد مي كند. تاخیر در رشد به دلیل سابقه خانوادگی نشان دهنده یک مشکل اساسی نیست و ممکن است کودک به دلیل ژنتیک کوتاه تر از حد متوسط ​​باشد.

برخي از نشانه هاي عدم رشد قد:

عدم رشد قد

کمبود هورمون رشد

در شرایط عادی هورمون رشد باعث رشد بافت های بدن می شود. کودکان مبتلا به کمبود نسبی یا کامل GH قادر نخواهند بود از رشد سالمی برخوردار باشند.

کم کاری تیروئید

نوزادان یا کودکان مبتلا به کم کاری تیروئید (مسئول ترشح هورمون هایی است که رشد طبیعی را افزایش می دهند) تاخیر در رشد را شامل مي شوند.

سندرم ترنر

سندرم ترنر (TS) یک بیماری ژنتیکی است که بر زنانی تأثیر می گذارد که یک یا تمام کروموزوم X را از دست داده اند و کودکان مبتلا مقادیر طبیعی هورمون رشد تولید نمی کنند.

علل ديگر تاخیر در رشد عبارتند از:

  • سندرم داون
  • دیسپلازی اسکلتی
  • انواع خاصی از کم خونی
  • بیماریهای کلیوی، قلبی، گوارشی یا ریوی
  • استفاده از داروهای خاص توسط مادر در دوران بارداری
  • تغذیه نامناسب
  • استرس شدید

تاثير نشانه های رشد قد

نشانه های رشد قد

دست و پا چلفتی

جهش رشد باعث طولانی شدن استخوان ها می شود در حالی که ماهیچه ها و تاندون ها هنوز در حال رشد هستند و این تغییرات باعث عدم هماهنگی و تعادل در نوجوانان مي شود و ممكن است منجر به صدمات جسماني شود.

دردهای در حال رشد

نوجوانان ممکن است به دلیل رشد سریع استخوان ها در طول جهش رشد در اندام تحتانی احساس درد کنند با این حال پزشکان در این مورد نظرات متفاوتی دارند.

کاهش خواب

نوجوانان به دلیل تغییر ساعت بیولوژیکی (17) ناشی از تغییرات هورمونی بیشتر می خوابند. اعتیاد به شبکه های اجتماعی و تلفن همراه از دلایل ثانویه برای الگوهای نامنظم خواب در نوجوانان مي باشد.

تغییرات مکرر خلق و خو و رفتارهای تحریک پذیر

تغییرات خلقی و تحریک پذیری به دلیل استرس و اضطراب رخ مي دهد. برخی از علل شایع استرس و اضطراب در نوجوانان تغییرات هورمونی، محرومیت از خواب، فشار همسالان، مبارزه برای آزادی و کنترل است.

بررسی گرایش جنسی

اغلب دیده می شود که در اين دوران افراد به طور فزاینده ای از گرایش جنسی خود آگاه می شوند و ممکن است به فعالیت جنسی روی آورند و همچنین احتمال افزایش علاقه به مفاهیم صمیمیت جنسی وجود دارد.

تمرکز بر ظاهر

در اين دوران بيشتر افراد بيشتر بر ظاهر خود اهميت مي دهند. ظاهر فیزیکی، تأیید اجتماعی و تأیید جنس مخالف در اين دوران بسیار مهم است. افزایش خطر ابتلا به اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی و پرخوری عصبی به ویژه در دختران وجود دارد. اختلالات خوردن نيز مي تواند در دراز مدت منجر به توقف رشد روحی و جسمی شود.

نشانه های رشد قد

اگر نشانه های رشد قد مشاهده نشدند چکار کنیم؟

اگر به هر دلیلی شما علائم رشد را مشاهده نکردید باید به دنبال یک راه حل برای رفع آن باشید، زیرا رشد قد یک عامل تعیین کننده در زندگی شما خواهد بود. ارتباطات دوستانه، خانوادگی، عاطفی و کاری شما کاملا مرتبط با قدتان خواهد بود، پس باید به صورت جدی به دنبال یک راهکار برای برطرف کردن مشکل قد باشید. در ادامه برای سنین مختلف، بهترین راه حل های موجود برای برطرف کردن مشکل عدم رشد قد را توضیح داده‌ایم.

1) کودکان

عدم مشاهده نشانه های رشد در کودکان فقط به دو دلیل است. تغذیه و مشکل پزشکی، تنها دلایلی هستند که باعث می شوند یک کودک رشدی نداشته باشد و از خود نشانه های عدم رشد را نشان دهد. در رابطه با کودکان تنها کاری که شما به عنوان یک والد می توانید انجام دهید، تنظیم یک برنامه غذایی متناسب با کودکان است که حاوی تمامی مواد مغذی برای رشد باشد. اگر مشکل از تغذیه نبود قطعا یک مشکل پزشکی در رابطه با فرزند شما وجود دارد که باید بررسی شود. به همین منظور بهتر است که کودک خود را نزد پزشک اطفال ببرید تا اسکن شود و از بیماری های رشد مثل کمبود هورمون رشد و استخوان بندی نادرست، آگاه شوید.

2) نوجوانان

نوجوانی که از خود علائم رشد را نشان نمی دهد یا کمبود تحرک دارد و به اندازه کافی نمی‌ خوابد، یا تغذیه مقوی دریافت نمی کند و یا در ترشح هورمون رشد مشکل دارد. اگر یک نوجوان مبتلا به هیچ‌گونه بیماری نباشد که او را از رشد مناسب دور کند، فقط موضوع تحرک و تغذیه و ساعت خواب در میان است، که یکی از این موارد کافی است تا از رشد مناسب شما جلوگیری کند.

برای برگشتن به روند رشد، به عنوان یک نوجوان باید در بین ساعات 10 شب تا 9 صبح، حداقل 8 ساعت خواب داشته باشید تا هورمون های رشد ترشح شوند و رشد شما آغاز شود.

در برنامه غذایی خود حتما باید گوشت، شیر، میوه جات، سبزیجات و… که دارای مواد مغذی برای رشد هستند وجود داشته باشد.

در آخرین قدم، یک نوجوان باید مدام در حال حرکت باشد. دویدن و استارت های سریع به ترشح هورمون رشد بسیار کمک می کند. حرکات کششی از جمله بارفیکس و پریدن باعث کشیده شدن استخوان های شما می شوند، پس هر روز حداقل 2 ساعت را ورزش کنید.

3) بزرگسالان

طبیعی است که یک بزرگسال علائم رشد نداشته باشد؛ پس اگر شما قصد دارید که در بزرگسالی برای افزایش قد اقدام کنید باید یک سری اقدامات را در دستور کار قرار دهید تا بدن شما شروع به نشان دادن علائم رشد کند. در انتهای این مطلب به شما بهترین روش افزایش قد برای بزرگسالان را معرفی کرده‌ایم.

نتیجه مطلب نشانه های رشد قد

در دوران نوجوانی دو هورمون جنسی تستوسترون (در پسران) و استروژن (در دختران) باعث جهش رشد می شوند. این هورمونهای جنسی ترشح هورمون رشد انسانی را افزایش می دهند که به نوبه خود باعث افزایش استخوان ها می شود و منجر به رشد خطی یعنی افزایش قد می شود.

با اينكه کنترل جهش رشد قد كاري سخت است اما با این حال با دانستن نشانه هاي رشد قد و پيگيري آن‌ها مي توانيد اين دوران سخت را مديريت كنيد. اميدواريم سايت وان قد براي شما مفيد بوده باشد.

مشاهده نکردن علائم رشد خبر خوبی برای نوجوانان و کودکان نیست، اما در هر صورت این اتفاق ممکن است رخ دهد و معمولا به آن توجهی هم نمی شود که باعث شده بعضی افراد رشد مناسبی را تجربه نکنند. اما جای نگرانی نیست، زیرا به عنوان نوجوان، جوان و بزرگسال، هنوز هم فرصت دارید تا رشد خود را از نو آغاز کنید. با کلیک کردن روی بنر زیر می توانید با پکیج افزایش قد گروتالر داینامیک آشنا شوید که باعث افزایش قد تضمینی شما خواهد شد.

افزایش قد با متد گروتالر

منبع
momjunctionhealthlinenutritionnews

تیم وان قد

تمام تلاش تیم وان قد این است بتواند کامل ترین مرجع در رابطه با افزایش قد در ایران و وب فارسی شود، تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره نیازی به صرف ساعت ها زمان در وب انگلیسی نداشته باشید، بلکه ما این زمان را سپری می کنیم و برای شما گردآوری مطالب را در رابطه با افزایش قد، در سایت وان قد منتشر می کنیم. امیدوارم با سایت وان قد بتوانید اطلاعات مفید زیادی به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

افزایش قد 100% تضمینی

یک بار برای همیشه قد خود را افزایش دهید

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید
می خواهم قد خود را افزایش دهم
close-link