رشد قد دختر تا چه سنی ادامه دارد؟

رشد قد دختران فرايند متفاوت و هيجان انگيزي دارد. دختران در دوران نوزادی و کودکی با سرعتی زیاد رشد می کنند و هنگامی که به بلوغ می رسند رشد آن ها دوباره به طور چشمگیری افزایش می یابد. رشد دختران معمولاً در 15 یا 16 سالگی یا چند سال پس از شروع قاعدگی متوقف می شود اما با تکنیک هایی می‌توان قد را افزایش داد. يكي از سوالات رايج والدين اين است که رشد قد دختر تا چه سنی ادامه دارد و در زمان وقوع آن بايد چه كارهايي انجام دهيم و چه زمان به پزشک اطفال مراجعه كنيم؟ خوشبختانه در اين مقاله از سايت وان قد مي توانيد تمام پاسخ هاي خود را در زمینه افزایش قد دريافت كنيد.

تاثير بلوغ بر رشد قد دختران

افزایش قد دختران

دختران معمولاً یک تا دو سال قبل از شروع قاعدگی جهش رشد پيدا مي كنند. برای اکثر دختران بلوغ بین 8 تا 13 سالگی و جهش رشد بین 10 تا 14 سالگی رخ می دهد و معمولا رشد سینه اولین علامت بلوغ است. دختر در یک یا دو سال پس از اولین قاعدگی فقط 1 تا 2 اینچ(هر اینچ 2.5 سانتیمتر است) رشد قدي خواهد داشت. بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) میانگین یا متوسط ​​قد متناسب با سن برای زنان بالغ ۲۰ سال به بالا، 163 سانت است.

تخمين قد بر حسب سن دختر

در 8 سالگی و شروع بلوغ، نیمی از دختران کمتر از (127.5 سانتی متر) رشد قد خواهند داشت که این بدان معنی است که قد در یک دوره زمانی کوتاه به ميزان زياد جهش مي كند. اطلاعات زیر مربوط به قد دختران بر حسب سن است:

 • 8سالگي: (127.5 سانتی متر)
 • 9سالگي: (133 سانتی متر)
 • 10سالگي: (138 سانتی متر)
 • 11سالگي: (144 سانتی متر)
 • 12سالگي: (151 سانتی متر)
 • 13سالگي: (157 سانتی متر)
 • 14سالگي: (160.5 سانتی متر)
 • 15سالگي: (162 سانتی متر)
 • 16سالگي:(162.5 سانتی متر)
 • 17سالگي: (163 سانتی متر)
 • 18سالگي: (163 سانتی متر)

نقش ژنتیک در رشد قد دختران

ژنتیک قد دختر

قد كودك بستگی زیادی به والدینش دارد. پزشکان اطفال اغلب از والدین در مورد سابقه قد خانواده و الگوهای رشد پرس و جو مي كنند و از طريق چند راه مختلف قد دختر را پيش بيني مي كنند که یکی از این روش ها روش میان والدین نام دارد.

برای استفاده از این روش قد مادر و پدر را به اینچ(هر اینچ 2.5 سانتیمتر است) با هم جمع مي كنند سپس آن را بر دو تقسیم كرده و با كم كردن دو و نيم اینچ از آن عدد قد نهايي دختر به وجود مي آيد. به عنوان مثال؛ اگر دختری دارای پدری با قد ۷۲ اینچ و مادری با قد ۶۶ اینچ باشد قد پیش‌بینی‌ شده برای دختر با محاسبات زیر به دست می‌آید:

 1. 72 + 66 = 138
 2. 138/2 = 69
 3. 69 – 2.5 = 66.5

بنابراین قد پیش بینی شده برای دختر 66.5 اینچ مي شود. به طور کلی هر چه والدین قد بلندتر باشند قد کودک نيز بلندتر خواهد بود و بالعکس.

عوامل تاخير رشد قد در دختران

عوامل زیادی از سوء تغذیه گرفته تا داروها بر رشد قد تأثیر می گذارند. برخی از دختران ممکن است به دلیل برخی شرایط سلامتی مانند مشکلات هورمون رشد، آرتریت شدید یا سرطان دچار تاخیر در رشد قد شوند.

شرایط ژنتیکی نیز نقش به سزايي دارند به عنوان مثال؛ دختران مبتلا به سندرم داون، سندرم نونان یا سندرم ترنر کوتاه‌ تر از اعضای خانواده شان هستند. هنگامی که دختري به بلوغ می رسد رشد او معمولاً چند سال پس از اولین قاعدگی متوقف می شود. توجه داشته باشيد حتما بايد زمان رشد نوجوان خود را تخمين بزنيد زيرا اگر تاخيري در رشد به وجود بياد ديگر زمان زيادي براي رشد نخواهد بود. خواب کافی، خوردن غذاهای مغذی و ورزش منظم همگی عادات خوبی هستند که به رشد سالم قد کمک مي كنند.

علائم رشد دختران

رشد قد دختر تا چه سنی ادامه دارد

در رابطه با کاهش یا افزایش رشد قد همیشه علائمی وجود دارد که با مشاهده آنها می توان از وضعیت رشد قد دختران با خبر شد. مشاهده این علائم به شدت مهم است، زیرا اگر در سنین رشد، این علائم کاهش رشد مشاهده شوند می توان آن را به سادگی برطرف کرد. اگر از سنین رشد خارج شده‌اید نیازی نیست نگران باشید، زیرا با توجه به متد های جدید افزایش قد شما هنوز هم می توانید برای داشتن قدی بلند اقدام کنید. البته که رشد قد در سنین رشد بسیار بیشتر است، اگر در سنین رشد بتوانید به فرایند افزایش قد خود کمک کنید دیگر نیازی به افزایش قد در بزرگسالی نخواهید داشت. اما در هر صورت اگر از قد خود در بزرگسالی ناراضی بودید نگران نباشید؛ زیرا با مطالعه کامل این مطلب می توانید از روش افزایش قد طبیعی پس از سنین رشد دیدن کنید.

هورمون هاي رشد

هیپوتالاموس به وسيله غده هیپوفیز، هورمون رشد و هورمون هایی که می سازد سایر غدد بدن را کنترل می کند. غده هیپوفیز همچنین دو هورمون دیگر از قبيل هورمون لوتئینه کننده (LH) و هورمون محرک فولیکول (FSH)  توليد مي كند.

هورمون هاي اوليه رشد معمولاً بعد از تولد 8 سالگی دختر ترشح می شوند. در این مرحله هیچ تغییر فیزیکی قابل توجهی در دختر روي نمي دهد.

شروع رشد فیزیکی

زماني كه هورمون هاي رشد شروع به ارسال سیگنال به سراسر بدن کنند رشد فيزيكي دختر رخ مي دهد.

بلوغ معمولا بین سنین 9 تا 11 سالگی شروع می شود و اولین نشانه ها بلوغ سینه ها هستند. معمولاً سینه‌ها اندازه‌های متفاوتی دارند و با سرعت‌های متفاوتی رشد می‌کنند و علاوه بر این، رحم شروع به بزرگ‌تر شدن می‌کند و مقدار کمی از موهای ناحیه تناسلی روی لبه ها شروع به رشد می‌کند. همچنین دخترانی که شاخص توده بدنی بالاتری دارند زودتر بلوغ را تجربه می کنند.

تغذیه و وزن

آنچه که ما می خوریم در میزان رشد بدن نقش دارد بنابراین اگر کودک شما مواد مغذی کافی دریافت نكند یا دچار سوءتغذیه است، ممکن است مانند همسالانش رشد نکند.

دختر افزایش قد

اضافه وزن یا داشتن چربی بدن بالاتر از حد متوسط ​​می تواند باعث شود دختر در سنین پایین تر به بلوغ برسد. از طرف دیگر کمبود وزن یا داشتن چربی بسیار کم (یک اتفاق رایج برای کودکان بسیار فعال یا ورزشکاران جوان) بلوغ را به تاخير مي اندازد.

ژنتیک

بچه‌ها ميزان قد خود را از والدین خود به ارث می‌برند بنابراین مهم نیست که فرزند شما چقدر سالم باشد ممکن است نتواند از ژن‌ های خود پیشی بگیرد. اگر شما و یا همسرتان کوتاه‌‌تر یا بلندتر از حد متوسط ​​هستید اين امر بر منحنی کلی رشد دختر نيز تاثير مي گذارد البته برخی از شرایط ژنتیکی مانند سندرم داون و سندرم مارفان وجود دارد که معمولاً باعث کوتاه‌‌تر یا بلندتر شدن قد می‌شوند.

شرایط مرتبط با هورمون

هم غده تیروئید و هم غده هیپوفیز مسئول تنظیم هورمون های مرتبط با شروع بلوغ هستند. اگر سطح تیروئید دخترتان پایین است یا غده هیپوفیز به درستی کار نكند هورمون های لازم برای شروع بلوغ را ترشح نمي شوند و در نتيجه رشد متوقف مي شود.

بیماری مزمن

برخی از بیماری‌های مزمن مانند آرتریت نوجوانی، فیبروز کیستیک و دیابت نیز به کاهش رشد قد در بچه‌های بالغ منجر مي شود. بیماری التهابی روده (IBD) نیز به دلایل زیادی می تواند رشد قد دختران را تحت تاثیر قرار دهد.

نكات رشد دختران

افزایش قد دختران

 • دختران معمولا زودتر از پسران بلوغ را شروع و زودتر به پایان می‌رسانند.
 • در سن 14 یا 15 سالگی به قد بالغ خود می رسند.
 • دختران در سنین نوجوانی با گذراندن دوران بلوغ جهش رشدی و قد بالغ را تجربه می کنند (در همین راستا مطلب علائم رشد قد در نوجوانان را نیز بخوانید).
 • کودکانی که سوءتغذیه دارند اغلب کوتاه‌تر و کوچک‌تر از حد انتظار در دوران کودکی هستند اما با تغذیه مناسب مي توان رشد قدي خوبی داشت.
 • سطوح پایین تیروئید یا هورمون رشد می‌تواند منجر به سرعت رشد کندتر و کوتاه‌تر شدن قد بزرگسالان شود.
 • شرایط سلامتی دراز مدت مانند فیبروز کیستیک، بیماری کلیوی و بیماری سلیاک می‌تواند منجر به کوتاه‌تر شدن قد دختران شود و همچنین کودکانی که سرطان داشته اند نیز ممکن است در بزرگسالی کوتاه قدتر شوند.
 • دختران مبتلا به سندرم داون، سندرم نونان و سندرم ترنر کوتاه قدتر از همسالان خود هستند.
 • اگر دختر شما از نظر رشد جسمی بسیار فراتر یا عقب تر از همسالان خود به نظر برسد وقت آن رسیده که به پزشک اطفال مراجعه شود. دخترانی که در سن 13 سالگی علائم رشد سینه را نشان نمی دهند و یا اولین قاعدگی خود را در سن 15 یا 16 سالگی نمی بینند دچار تاخیر در بلوغ می شوند و از طرف دیگر دختری که در 6 یا 7 سالگی علائم بلوغ را نشان می دهد بلوغ زودرس را تجربه می کند.
 • افزايش سريع قد بعد از قاعدگي
 • رشد سینه ها، رشد مو های ناحیه تناسلی و زیر بغل و رشد اندام های تناسلی مانند واژن و رحم
 • تغییر هورمون‌ ها مانند استروژن و پروژسترون كه با افزايش آکنه، تعریق و بوی بدن رو به رو هستند.
 • تحریک پذیری یا نوسانات خلقی دختران را مستعد احساسات شدیدی مي‌كند. همچنین معمولاً در این سن فشارهای اجتماعی و استرس زا نيز رخ مي دهد.
 • تغيير سایز پا در واقع یکی از نشانه های اولیه بلوغ در دختران است و ممکن است در حدود 12 سالگی به اندازه بزرگسالان شود.

آیا دختران بعد از 20 سالگی قد مي كشند؟

رشد قد دختران

به عنوان یک قاعده کلی دختران و پسران معمولاً وقتی وارد بزرگسالی می شوند با رشد قد رو به رو می شوند به این دلیل که صفحات رشد (نواحی غضروف در انتهای استخوان های بلند) در اواخر بلوغ بسته می شوند با این حال دختران با بهبود وضعیت بدنی و کشش می توانند قد بلندتر شوند. تغذیه ای که به سالم‌تر شدن استخوان ها کمک کند نيز تاثير به سزايي دارد. اگر می خواهید بدانید دقیقا رشد استخوان تا چند سالگی است پس حتما مقاله ای که در این زمینه نوشته ایم را مطالعه کنید.

چرا داشتن قدی بلند برای دختران مهم است؟

موارد زیادی وجود دارد که باعث می شود قد بلند بودن برای دختران مهم باشد. اولین نکته مهم در رابطه با قد بلند در دختران این است که داشتن قدی بلند به عنوان یک ویژگی خاص محسوب می شود. از آنجایی اکثریت دختران دارای قدی پایین تر از 170 هستند، دخترانی که دارای قد بلند می باشند خاص محسوب می شوند و این موضوع به سادگی در جامعه قابل مشاهده است.

دومین موردی که همراه با داشتن قدی بلند برای دختران اهمیت دارد، انتخاب لباس است. همه ما میدانیم که خرید لباس و پوشیدن لباس زیبا چقدر برای دختران مهم است و مهم ترین عامل برای انتخاب یک لباس زیبا، داشتن قدی بلند است. مواردی مثل ترکیب رنگ و نوع لباس نیز مهم هستند، اما داشتن قدی بلند روی تمامی جوانب انتخاب لباس تاثیرگذار است. دختران قد بلند، خوش لباس تر هستند و انتخاب های بیشتری برای لباس پوشیدن دارند.

به طور خلاصه می توان گفت که داشتن قدی بلند برای دختران کاملا متفاوت با مردان است. زیرا در مردان شما باید قد بلند باشید وگرنه با مشکلاتی در جامعه روبه‌رو می شوید؛ اما در رابطه با دختران به این صورت نیست و قد بلند بودن برای آنها یک ویژگی مثبت محسوب می شود ولی ضرورتی در آن نیست.

نتیجه مطلب رشد قد دختر تا چه سنی ادامه دارد

هیچ آزمایش جادویی وجود ندارد که بتوانید رشد قدي دخترتان را تخمين بزنيد و يا مشخص کنید که آیا رشد او تمام شده است یا خیر؛ با اين وجود برخي علائم معمولی از قبيل موارد زير حاكي از رشد تمام شده دختران است:

دختر قد بلند

 • رشد در طول یک تا دو سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش يابد.
 • دختران در طی یک تا دو سال اخیر شروع به قاعدگی کرده باشند و موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل به طور کامل رشد كنند.
 • سینه‌ ها و باسن‌ پرتر و گردتر مي شوند و اندام‌های تناسلی کاملاً رشد یافته‌اند و ممکن است برخی از ویژگی‌ های كودكي مانند صورت گرد یا گودی را از دست داده باشند.
 • اینکه اوج رشد قد در چه سنی باشد بستگی به عوامل متعددی دارد که در مطلبی جدا آن را توضیح داده ایم.

اگر نگران رشد قدي دختران هستيد سايت وان قد سعي كرده در اين مقاله به شما کمک کند. اين نكته را نيز در نظر داشته باشيد که همه کودکان بر اساس جدول زمانی خود رشد می کنند اما اگر دختر شما تا سن 15 سالگی پریود نشد یا علائم دیگری از رشد هورمونی را نشان نداد باید با پزشک اطفال تماس بگيريد و همچنین مطلب تجربیات افزایش قد سایت وان قد را نیز مطالعه کنید.

افزایش قد برای دختران به سادگی امکان پذیر است و تنها نکته مهم در رابطه با آن، این است که شما واقعا در جهت رسیدن به قد آیده‌آل خود تلاش کنید. ایجاد تغییرات فیزیکی چشمگیر در بدن مثل افزایش قد، نیازمند برنامه بلند مدت و اراده است. تمامی دختران و مردانی که از سن رشد خارج شده‌اند می توانند با کلیک کردن روی بنر زیر، در مسیر افزایش قد حرکت کنند و یکبار برای همیشه به استایل ایده‌آل خود برسند.

افزایش قد با متد گروتالر

منبع
verywellfamilymedicalnewstodayparents

تیم وان قد

تمام تلاش تیم وان قد این است بتواند کامل ترین مرجع در رابطه با افزایش قد در ایران و وب فارسی شود، تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره نیازی به صرف ساعت ها زمان در وب انگلیسی نداشته باشید، بلکه ما این زمان را سپری می کنیم و برای شما گردآوری مطالب را در رابطه با افزایش قد، در سایت وان قد منتشر می کنیم. امیدوارم با سایت وان قد بتوانید اطلاعات مفید زیادی به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

افزایش قد 100% تضمینی

یک بار برای همیشه قد خود را افزایش دهید

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید
می خواهم قد خود را افزایش دهم
close-link