علائم رشد قد در نوجوانان چیست؟

برخي نوجوانان كوتاه قد از نظر جسمی کمی کندتر از دوستان خود رشد می کنند و شاید در وهله اول فكر كنيد علت قد كوتاهي نوجوان ارثيه اي كه از پدر و مادرش برده است. با این حال پشت اين قضيه گاهی یک دلیل پزشکی وجود دارد که چرا برخی افراد کندتر از حد معمول رشد می کنند.

رشد قد نوجوانان

سن 15 تا 18 سال های هیجان انگیزی از زندگی نوجوانان است و در اين دوران عزت نفس نوجوان تحت تأثیر موفقیت در مدرسه، ورزش و دوستی شكل مي گيرد و اغلب نوجوانان تمایل دارند خود را با دیگران مقایسه کنند و ممکن است تصورات نادرستی در مورد تصویر بدن و قد خود داشته باشند و همچنین علائم رشد قد در نوجوانان در همين سنين خودشان را نشان میدهند.

اگر در اين سال هاي طلایي رشد، نوجوانان از حمایت والدین براي غلبه بر چالش هاي رشد برخوردار شوند؛ باعث خواهد شد بتوانند این سال ها را با کمترین مشکل پشت سر بگذارند. اگر در خانه نوجوان داريد و در مورد علائم رشد قد آن اطلاعي نداريد و يا با چالش هاي رشدي آن دست و پنجه نرم مي كنيد اين مقاله از سايت وان قد را در رابطه با افزایش قد دست ندهيد.

رشد قد نوجوانان

علائم رشد طبیعی قد در نوجوانان

کودکان و نوجوانان در زمان‌های مختلف و اغلب در دوران بلوغ رشد می‌کنند. بلوغ دختران معمولا بین 7 تا 13 سالگی شروع می شود و برای پسرها کمی دیرتر بین 9 تا 15 سالگی مي باشد. برخی از نوجوانان خیلی زودتر از دوستان خود رشد می کنند (به نام بلوغ زودرس) و برخی دیگر بسیار دیرتر از سایر افراد هم سن خود رشد مي كنند كه به این بلوغ تاخیری می گویند.

برخي کودکان و نوجوانان به دلایل زیادی به سرعت همسالان خود رشد نمي كنند و بيشتر پزشكان معتقدند عدم رشد قد در اين دوران ژنتیکی مي باشد. در حقيقت نوجوانانی که دارای تأخیر رشد اساسی هستند در جوانی با سرعت طبیعی رشد می کنند و رشد آن‌ها پس از اکثر همسالانشان افزایش می یابد و افرادی که دارای تاخیر در رشد هستند اغلب به عنوان “شکوفنده دیررس” شناخته می شوند.

افزایش قد نوجوانان

دلايل رشد كند قد در نوجوانان

 • عدم دريافت پروتئین، کالری و سایر مواد مغذی کافی در رژیم غذایی
 • داشتن یک وضعیت پزشکی مزمن مانند مشکلات کلیه، قلب، ریه ها و روده ها
 • کم خونی
 • بيماري هاي سيستم غد دورن ريز: بسیاری از بیماری های سیستم غدد درون ریز رشد را تحت تاثیر قرار مي دهند. غدد درون ریز هورمون هایی ترشح می کنند که در سراسر بدن در جریان خون حرکت می کنند. هیپوتالاموس (بخشی از مغز) غده هیپوفیز را کنترل می کند که به نوبه خود برخی از هورمون های کنترل کننده رشد را آزاد كند. استروژن و تستوسترون هورمون های مهمی هستند که باعث رشد و عملکرد جنسی می شوند و همچنین در رشد قد نیز نقش دارند.
 • کم کاری تیروئید (پايين بودن سطح هورمون تیروئید در فرد) از دلایل رشد ضعیف ژنتیکی (مشکل در ژن های فرد) است.
 • سندرم ترنر (یک بیماری ژنتیکی است که در دختران اتفاق می افتد كه علت آن از بين رفتن یک کروموزوم X است) و دختران مبتلا به سندرم ترنر معمولاً کوتاه قد هستند.
 • بیماری دیگری که می تواند منجر به کوتاهی قد شود کوتولگی است. وقتی فردی کوتولگی دارد استخوان ها و غضروف ها به طور طبیعی رشد نمی کنند و در بسیاری از انواع کوتولگی دست ها و پاها کوتاه هستند و نسبت به بقیه بدن نامتناسب مي باشند.
 • کمبود هورمون رشد: اگر غده هیپوفیز به اندازه کافی هورمون تولید نکند رشد طبیعی کند یا متوقف می شود. کودکان و نوجوانان مبتلا به کمبود GH کمتر از 2 اینچ (5 سانتی متر) در سال رشد می کنند.

با كوتاهي قد نوجوان چه بايد كرد؟

بزرگترین جهش رشد در زمان نوزادي اتفاق مي افتد و در آن سال اول زندگی با بزرگ‌تر شدن و قوی‌تر شدن حدود 10 اینچ رشد خواهيد كرد و از آن زمان احتمالاً شاهد افزایش قد خود چند اینچ( هر اینچ 2.5 سانتی‌متر است) در سال خواهيد بود. بعد از دوران کودکی جهش بزرگ در دوران بلوغ اتفاق می افتد و بیشتر نوجوانان بسته به پسر يا دختر بودن بالغ مي شوند.

قد کوتاه نوجوانان

پزشک رشد قد را از زمان کودکی دنبال مي كند و اگر همانطور که انتظار می رود رشد قد متوقف شود پزشک آزمایش خون ویژه و عکس برداری با اشعه ایکس از استخوان های مچ دست را تجویز مي کند.

ژن ها به بدن شما می گویند که چگونه رشد کند و چیزهای زیادی از جمله قد شما را تعیین می کند اما ژن ها از شما یک کپی از مادر یا پدرتان نمی سازد و بچه‌ها فقط برخی از ژن‌ها را از هر یک از والدین خود دریافت می‌کنند.

برای اکثر نوجوانان قد برايشان خيلي مهم است و حقیقت این است که هر نوجواني طبق برنامه بدني خود رشد می کند. شما نمی توانید آرزوي بلند قد بودن كنيد یا اگر قدتان بلند است نمی‌توانید آرزوي كوتاه قدي داشته باشيد. برای كودكاني که نگران قد خود هستند دو سوال بزرگ رخ مي دهد اينكه چه زمانی قد بلندتر می شوم (یا دیگر رشد نمی کنم)؟ و قد من چقدر خواهد بود؟

ژنی که شما از پدر و مادر خود به ارث برده اید تا حد زیادی تعیین خواهد کرد چگونه قد شما به پایان خواهد رسید و با چه سرعتی شما رشد می کنید. بچه ها در طول جهش رشد، سریع تر قد بلند می شوند.

اگر نگران قد خود هستید با والدین و پزشک خود صحبت کنید. اکثر بچه ها مشکل رشدی ندارند که نیاز به کمک پزشک داشته باشند اما سالم غذا بخورید و مراقب خود باشید. اگر تغذیه، خواب و ورزش مورد نیاز دریافت کنید احتمالا به حداکثر قد بالقوه خود خواهید رسید. هچنين مصرف ویتامین ها یا مکمل های اضافی به بلندتر شدن قد شما کمک نمی کند و اگر می خواهید بلند قدترین باشید حتما به رژیم غذایی سالم پایبند باشید.

قد نوجوان

نحوه اندازه گيري قد نوجوانان

اغلب خانواده‌ها می‌خواهند بدانند فرزنداندشان در دوران نوجواني چقدر قد مي كشند؟ خب بايد گفت فرمول‌های ساده‌ای برای پیش‌بینی قد وجود دارد مثلا برای اندازه گيري قد پسران، قد پدر را به اضافه 5 اینچ به اضافه قد مادر کنید سپس بر دو تقسیم کنید. همچنين برای دختران قد پدر را منهای 5 اینچ به اضافه قد مادر بگیرید و سپس بر دو تقسیم کنید.

اگرچه تجربه بلوغ برای هر فردی منحصر به فرد است اما الگو و ترتیب بلوغ کاملاً قابل پیش بینی است. برخی از نوجوانان ممکن است کمی کندتر از بقيه دوران بلوغ را طی کنند که اغلب ريشه ارثی دارد با این حال به محض پي بردن تاخير در جهش رشد بايد به متخصص اطفال مراجعه كنيد.

رشد قد نوجوانان

روند رشد در نوجوانان

نوجوانی دوره رشد سریع قد، وزن و تغییرات فیزیکی در سراسر بدن است. بیشتر این تغییرات نزدیک به زمان بلوغ اتفاق می‌افتد كه معمولاً برای دختران بین 9 تا 11 سالگی و برای بیشتر پسران بین 9 و نیم تا 13 سالگی شروع می‌شود و روند رشد بیشتر در نوجوانان مربوط به سلامت و تغذیه بهتر است. رشدهای فیزیکی در دوران بلوغ معمولاً شامل موارد زیر است:

 • رشد استخوان که باعث افزایش قد می شود.
 • افزایش ضخامت استخوان جمجمه
 • افزایش وزن
 • تغییر در ترکیب چربی بدن
 • افزایش اندازه اندام ها مثلا وزن قلب دو برابر می شود و اندازه ریه افزایش می یابد.
 • رشد موهای صورت در پسران

افزایش قد نوجوان

استاندارد قد در نوجوانان چقدر است؟

یک نوجوان 12 ساله باید بین 137 سانتی متر تا 160 سانتی متر رشد قد داشته باشد. ما نمی‌توانیم میزان رشد طبیعی را تعریف کنیم با این حال اکثر كودكان به طور متوسط ​​از سه سالگی تا شروع بلوغ حدود 5 سانتی‌متر رشد قد دارند.

راه حل پزشكي در تعيين قد نوجوان

پیش بینی رشد می تواند کمی مشکل باشد اما هنگامی که صفحه رشد ذوب شد دیگر طول آن استخوان وجود نخواهد داشت و همه صفحات رشد در بدن به طور همزمان با هم ترکیب نمی شوند.

نوجوان کوتاه قد

برخی از استخوان‌ها مانند استخوان‌های کوچک مچ دست و پا ممکن است جوش بخورند در حالی که استخوان‌های دیگر بدن هنوز صفحات رشدشان را دارند. قد در درجه اول با رشد استخوان های پا و ستون فقرات تعیین می شود مثلا ممكن است استخوان های مچ دست بسته شده باشند در حالی که صفحات رشد در پاها هنوز باز باشند و امکان افزایش مداوم قد را فراهم كنند.

همانطور که گفته شد اشعه ایکس دست و مچ به عنوان پیش بینی کننده بلوغ اسکلتی در کودکان بسيار مهم است بنابراین ممکن است رشد نوجوان به پایان رسیده باشد اما صفحات رشد در زانوها تقریباً همزمان با صفحات رشد روی مچ بسته شوند. پیشرفت صفحات رشد به ترتیب به صورت زیر است:

 1. آرنج
 2. پا
 3. مچ پا
 4. دست و مچ
 5. زانو
 6. لگن
 7. و در آخر در شانه و ترقوه

عامل اصلی که تعیین کننده زمان جوش خوردن صفحات رشد می‌باشد افزایش هورمون های مختلف است که با بلوغ اتفاق می افتد. تستوسترون که هورمون اصلی در پسران است باعث رشد و همچنین بلوغ استخوان می شود و در نهایت باعث می شود صفحات رشد به هم جوش بخورند.

علائم رشد قد در نوجوانان

نتیجه مطلب علائم رشد قد در نوجوانان

نوجوانی دوران تغییر از جمله رشد جسمانی، تغییرات شناختی، تغییرات روانی و حتی رشد اجتماعی است. یکی از واضح ترین و به طور معمول قابل توجه ترین تغییرات فیزیکی بلوغ این است که جهش رشد در اين دوران رخ مي دهد.

تغذیه عامل بسیار مهمی در بلوغ و رشد است به خصوص در طول جهش رشد نوجوانان نیازهای تغذیه ای بیشتری برای حمایت از رشد قد دارند. والدین ممکن است متوجه شوند که نوجوانانشان در این دوران اشتهای بیشتری دارند که مصرف و حفظ یک رژیم غذایی متعادل در طول دوران بلوغ را بسیار مهم می کند.

رشد قد در نوجوانان

مطالعات نشان می دهد که وزن می تواند بر پیشرفت و شروع بلوغ تأثیر بگذارد به عنوان مثال خوردن غذاهای فرآوری شده و پرچرب ممکن است منجر به شروع زودرس بلوغ در دختران شود به همین دلیل است که می بینیم برخی از دختران در سنین پایین دچار قاعدگی می شوند.

افزایش قد به طور متوسط ​​در طول دوران کودکی حدود 6 سانتی متر در سال است سپس یک دوره رشد آهسته قبل از بلوغ رخ مي دهد و هنگامی که بلوغ شروع می شود رشد در حدود 8 سانتی متر در سال روي مي دهد.

وان قد سایت مرجع رشد قد است كه مقالات زيادي در زمينه راهنمايي مشکل قد و راه هاي افزايش آن ارائه کرده است و براي راهنمايي در مورد قد كشيدن كافي است سري به مقالات ما بزنيد.

نوجوانانی که در سنین رشد افزایش قد مناسبی را تجربه نکرده‌اید اصلا نگران نباشید، زیرا حتی پس از پایان دوران رشد هنوز هم برای افزایش قد فرصت دارید. در واقع نه تنها جوانان، بلکه بزرگسالان نیز می توانند دوباره رشد خود را آغاز کنند و به قدی که سال‌ ها آرزوی آن را داشتند برسند. فقط کافی است روی بنر زیر کلیک کنید و 5 دقیقه از وقت خود را در اختیار ما بگذارید تا با پکیج افزایش قد گروتالر داینامیک آشنا شوید.

افزایش قد با متد گروتالر

منبع
kidshealthfamilyeducationmvorganizing

تیم وان قد

تمام تلاش تیم وان قد این است بتواند کامل ترین مرجع در رابطه با افزایش قد در ایران و وب فارسی شود، تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره نیازی به صرف ساعت ها زمان در وب انگلیسی نداشته باشید، بلکه ما این زمان را سپری می کنیم و برای شما گردآوری مطالب را در رابطه با افزایش قد، در سایت وان قد منتشر می کنیم. امیدوارم با سایت وان قد بتوانید اطلاعات مفید زیادی به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

افزایش قد 100% تضمینی

یک بار برای همیشه قد خود را افزایش دهید

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید
می خواهم قد خود را افزایش دهم
close-link