اوج رشد قد در چه سنی است؟

اوج سرعت افزايش قد دوره ای است که در آن فرد سریع ترین تغییر را در رشد قد خود تجربه مي كند. جهش رشد قد در طول زندگی شخص نیست و اغلب در سال اول زندگی بيشتر روي مي دهد. طبق نظريه ها، سن نشان دهنده بلوغ و رشد قدي است و می توان آن را با ورزش و تمرینات هوازی به حداکثر اثربخشی رساند. اغلب پدر و مادر ها اين نكته را نمي دانند كه از شش سالگی باید هر سه ماه یکبار قد كودك خود را اندازه گیری كنند و اينكه افزايش تنه و طول بازوها نیز معمولاً بین 1 – 1.5 سال طول مي كشد.

دانستن سن اوج رشد قد بسيار ضروري است زيرا مي توان مشکلات رشد را كه در نتیجه بیماری زمینه ای، مشکلات هورمونی، سوء تغذیه و شرایط ژنتیکی تشخیص داد و به موقع درمان تجويز شود. در اين مقاله از سايت وان قد طبق آمار و ارقام اوج رشد به اين سوال پاسخ مي دهيم كه اوج رشد قد یا افزایش قد در چه سنی است و چطور مي توان آن را تخمين زد و اندازه گيري كرد.

اوج افزایش قد

تاثير سن بر اوج رشد قد

ماهیت دقیق رابطه بین سن شروع بلوغ و قد بحث برانگیز است. برخی معتقدند سن شروع بلوغ بر قد تأثیر نمی گذارد و برخی دیگر برعکس اين ادعا را دارند و در هر صورت سن با قد ارتباط تنگاتنگ دارد.

هنگامی که رشد متوقف شود ورزش منظم و رژیم غذایی سالم می تواند که بر قد تأثیر بگذارد و ممکن است بتوانید با بهبود وضعیت بدنی خود قدتان را افزایش دهید و این درست است كه بهبود وضعیت بدنی به صاف شدن ستون فقرات کمک می کند.

پسران در حدود 16 سالگی به اوج رشد می رسند با این حال مردان و زنان در سنین بیست سالگی به شیوه های دیگر نيز مي توانند افزايش قد پيدا مي كنند و بزرگترین جهش رشد قد بین 12 تا 15 سالگی است و بين دو تا پنج سال طول مي كشد. همچنين مردان معمولاً بین 20 تا 30 سالگی به حداکثر توده عضلانی می رسند.

ویژگی های رشد قد بسته به سن و زمان بلوغ تعيين مي شود. اوج سن رشد قد متغیر است و اغلب وابسته به جنسیت مي باشد. میانگین سني رشد قد ​​تقریباً 11 سال در پسران و 9 سال در دختران است و حداکثر سرعت افزايش قد به ترتیب در میانگین سنی 13.5 سال و 11.5 سال رخ می دهد. سهم رشد بلوغ در قد نيز تقریباً 30 تا 31 سانتی متر در پسران و در دختران 27.5 تا 29 سانتی متر است.

مطلب مرتبط: روش باز شدن صفحه رشد

دانشمندان تخمین می زنند که اختلاف قد حدود 60 تا 80 درصد به دلیل ژنتیک و 20 تا 40 درصد به دلیل عوامل محیطی مانند تغذیه است. در بسیاری از کشور ها متوسط ​​قد در طول قرن گذشته افزایش یافته است و با داشتن رژیم غذایی سالم، قد اکثر افراد پس از 18 تا 20 سالگی افزایش می یابد.

دلیل متوقف شدن افزایش قد

دلیل متوقف شدن افزایش قد استخوان ها صفحات رشد شما است. صفحات رشد یا صفحات اپی فیز مناطقی از غضروف تخصصی هستند که در انتهای استخوان ها قرار دارند. افزایش قد عمدتا به دلیل بلند شدن استخوان های بلند انجام مي شود زیرا صفحات رشد هنوز فعال یا باز ​​هستند. در اواخر بلوغ تغییرات هورمونی باعث بسته شدن صفحات رشد و توقف رشد استخوان ها می شود. صفحات رشد در زنان حدود 16 سالگی و در مردان بین 14 تا 19 سالگی بسته می شوند.

حتی اگر رشد واقعی استخوان های بلند در اکثر بزرگسالان اتفاق نیفتد برخی تغییرات جزئی روزانه در افزايش قد تاثير مي گذارد و افراد می‌توانند قد خود را پس از 18 تا 20 سالگی نیز افزایش دهند. فشرده سازی و رفع فشار دیسک های ستون فقرات شما منجر به تغییرات کوچک در قد در طول روز می شود. برخی از بیماری های پزشکی نادر می تواند منجر به افزایش قد پس از 18 سالگی شود اما این امر عموماً در صورتی رخ می دهد که صفحات رشد بسته نشده باشند.

اندازه گیری قد

تا چه اندازه سن اجازه رشد را مي دهد؟

باید بدانید که هیچ روش علمی برای تعیین قد فرد در آینده وجود ندارد با این حال جدید ترین داده ها و تحقیقات دقیق ترین پیش بینی را ارائه مي دهند. بر اساس تحقیقات 24 درصد رشد قد انسان ها تحت تأثیر عوامل محیطی مانند شیوه زندگی، غذا و سلامت استخوان ها مي باشد. اگر می خواهید بدانید افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی ممکن است یا خیر حتما مطلبی که در این باره در سایت وان قد وجود دارد را بخوانید.

ژنتیک

ژن ها 86 درصد از قد فرد را تعیین می کنند و معمولا قد اعضاي خانواده معمولا معيار مناسبي است براي اينكه آیا شما دارای ژنتیک مناسب برای بلند قد بودن هستید یا خیر.

سبک زندگی

24 درصد ديگر رشد قد به عوامل محیطی بستگي دارد به عنوان مثال؛ افرادی که کمتر از 6 ساعت در روز در سن رشد خود بخوابند يا عادات و رفتارهاي نامناسب را پیش بگیرند احتمالاً کوتاه قد مي شوند.

هورمون ها

یکی دیگر از عواملی که بر رشد قد تاثير مي گذارد هورمون ها هستند به عنوان مثال؛ در پسران سطوح بالای استروژن منجر به كوتاهي قد می شود به هر حال راهی برای تجزیه و تحلیل ساختار ژنتیکی شما وجود ندارد و نمي توان فهميد که چگونه بر قد شما تأثیر می گذارد.

اوج رشد قد

سن و رشد قد

رشد قدي انسان تا 26 سالگی ادامه می یابد و ممكن است که همچنان قد بعد از اين سن افزایش يابد. توجه داشته باشيد قد والدین عامل تعيين قد آینده شما نيست بلكه عوامل دیگری نیز دخیل هستند.

تنها روش دقیق پزشکی برای محاسبه قد و تجزیه و تحلیل سن استخوان ها است و شامل بررسی ساختار استخوانی شما از طریق اشعه ایکس است اما این روش برای کودکان توصیه نمی شود زیرا آن‌ها را در معرض اشعه ایکس قرار می دهد.

قد بزرگسالان به عوامل مختلفی از جمله قد و الگو های رشد مانند رشد زودرس یا تاخیری اعضای خانواده بستگي دارد. وقتی به سن بلوغ برسيد هر گونه بیماری مزمن بر روي رشد قد تاثير مي گذارد. پزشک با هر بار معاینه قد شما را پیگیری می کند. فرمول زیر قد نهایی شما را به علاوه دو اینچ(هر اینچ 2.5 سانتی‌متر است) پیش بینی می کند.

 • برای دختران: [(قد پدر – 5 اینچ) + قد مادر] تقسیم بر دو
 • برای پسران: [(قد مادر + 5 اینچ) + قد پدر] تقسیم بر دو

اوج رشد قد در چه سنی است؟

ژن ها نقش مهمی در الگوی رشد و قد شما دارند. جهش رشد معمولاً دو سال طول می کشد و در زمان های مختلف برای دختران و پسران شروع می شود و برای دختران معمولاً از 9 تا 10 سالگی شروع می شود. سریع ترین سال برای دختران حدود 11 تا 12 است و در پسران معمولاً از حدود 11 سالگی شروع می شود و اوج آن در 13 سالگی شروع می شود. در این مدت پسر ها به طور معمول هر سال حدود 4 اینچ و دختران 3 اینچ در سال رشد قد دارند.

بهترین راه برای افزایش قد تا آن‌جا که ممکن است حفظ سلامتی، تغذیه مناسب، ورزش منظم و خواب خوب است. پزشکان برای كوتاهي قد تزریق هورمون رشد را تجویز مي كنند كه برخی از عوارض جانبی احتمالی آن شامل دیابت و افزایش مایعات در مغز است.

پیش بینی قد پسر ها در ۴ سال اول زندگی و به ویژه در ۲ سال اول این است که به سرعت رشد می کنند و آن‌ها بطور میانگین سالانه حدود ۱۰/۱۲ سانتی متر قد می کشند. سرعت رشد کودکان تا زمان رسیدن به بلوغ به تدریج کاهش پیدا می کند و به میزان ۵ سانتی متر در سال می رسد. دختران سالانه ۷ تا ۸ سانتی متر در سال رشد می کنند و بعد از حدود 4 تا 5 سال رشد به تدریج کند می شود.

نهایت رشد قد

افزایش قد در سن 20 سالگی

اصولا افزایش قد تا قبل از پایان سن رشد انسان صورت می‌گیرد. عمده رشد قد در خانم‌ ها تا پایان 18سالگی و در آقایان تا پایان 20سالگی دیده می‌شود البته تغذیه هم در زمان کودکی و نوجوانی در پروسه رشد قد تاثیر زیادی دارد.

نکات مهم برای افزایش قد بعد از 25 سالگی

رژیم غذایی مناسب، تغذیه کافی، بودن در معرض نور خورشید، انجام ورزش به ویژه تمرینات کششی، خواب کافی، تغذیه مناسب و رژیم غذایی نقش اساسی و بسیار مهمی در افزایش قد شما خواهد داشت.

بدن شما برای اینکه به وزن و قد مناسبی برسد به ویتامین ها، مواد معدنی و مغذی نیاز دارد. رژیم غذایی متعادل غنی از کلسیم، فسفر، ید و منیزیم برای رشد کافی ضروری است. مصرف چربی های ترانس و چربی های اشباع شده باید محدود شوند چرا که هضم آن‌ها دشوار است و مانع جذب سایر مواد غذایی می شود.

برای دریافت مقدار کافی از پروتئین، کربوهیدرات، اسید های آمینه و کلسیم می توانید غذاهاي زير را مصرف كنيد:

 •  هویج
 • زرده تخم مرغ
 • گوشت گوساله
 • ماهی
 • جگر
 • سبزیجات سبز

سن رشد

تا چه سنی شانس افزایش قد داریم؟

در هر سنی و با هر جنسیتی می توان به افزایش قد امیدوار بود و با تغذیه‌ سالم ، ورزش مکرر و حرکات کششی و سبک زندگی سالم می‌توان به رشد قد ادامه داد. همچنین با رعایت عادات درست مانند زود خوابیدن و غذای سالم خوردن، می‌توان از کوتاه شدن قد در سنین بالا نیز جلوگیری کرد. درست است که با بالا رفتن سن، ترشح هورمون رشد کاهش می یابد اما همانطور که توضیح دادیم با رعایت تکنیک ها در تمام سنین می توانید به معجزه‌ی افزایش قد ایمان داشته باشید و از آن بهره مند شوید.

چگونه می توانیم بعد از سنین رشد افزایش قد داشته باشیم؟

اگر شما در دوره 16 تا 18 سالگی که سال‌ های نهایی رشد شما است از رشد قد خوبی برخوردار نبودید اصلا نگران نباشید؛ زیرا با توجه به پیشرفتی که امروزه در زمینه افزایش قد به وجود آمده، شما در هر سنی می توانید برای افزایش قد اقدام کنید. افزایش قد بعد از سنین رشد فقط از طریق یک روش امکان پذیر است.

بهترین روش افزایش قد بعد از سنین رشد، پکیج گروتالر داینامیک است که همراه با آن فایل های سابلیمینال ذهنی نیز موجود هستند و ترکیب آنها باعث شده است تا هر فرد زیر 40 سال، به راحتی توانایی افزایش قد را داشته باشد.

سابلیمینال چیست؟

سابلیمینال یک متد کنترل ذهن و فکر می باشد که با استفاده از آن می توان یک خواسته را به مرور زمان به ذهن وارد کرد، تا ذهن شما برای عمل بخشیدن به آن خواسته تلاش کند. سابلیمینال ذهن یکی از روش های قدیمی کنترل ذهن است که در گذشته از طریق مشاهده کردن تصاویر از آن استفاده می شد. اما امروزه پیشرفت کرده است و با استفاده از فایل های صوتی که در امواج خاصی پخش می شوند، باعث ایجاد تغییراتی در ذهن و تفکر شما خواهد شد.

هر صدا دارای یک موج فرکانس است و اگر شما بدانید کدام موج، پیام مورد نظر را به ذهن‌تان وارد می کند، به راحتی می توانید به تمامی خواسته های خود برسید؛ زیرا قدرت اول شما برای دستیابی به هر هدفی در زندگی، باور ذهنی شما به آن موضوع است. برای افزایش قد می توان از موج صوتی خاصی استفاده کرد تا این باور که شما هنوز هم می توانید رشد قد داشته باشید را در ذهن‌تان بیدار کند. پس با کمک سابلیمینال می توان باور ذهنی مرتبط با افزایش قد را کنترل کرد.

ورزش های کششی

پس از محقق کردن باور ذهنی با استفاده از سابلیمینال، حال وقت آن است که در جهت باور ذهنی خود برای افزایش قد اقدام کنید. افزایش قد پس از سنین رشد تنها به وسیله حرکات کششی امکان پذیر است که شامل بارفیکس، شنا، پرش ضربدری و… می شوند.

هزینه افزایش قد بعد از سنین رشد

هزینه افزایش قد

پس از پایان سنین رشد اگر شما برای افزایش قد به یک پزشک مراجعه کنید، متوجه می شوید که قیمت پرداختی برای عمل جراحی و تزریق هورمون رشد بسیار بالا است؛ در صورتی که نتایج این عمل های افزایش قد هیچوقت موفقیت آمیز نبوده است و باعث رشد هیچ بزرگسالی نشده. جدا از بحث پول، شما برای انجام این روش های اشتباه، ماه ها از زمان خود را تلف می کنید؛ درحالی که می توانید یکبار برای همیشه با استفاده از یک روش طبیعی به قد دلخواه‌تان برسید.

نتیجه مطلب اوج رشد قد در چه سنی است؟

داشتن قد بلند و هیکل متناسب آرزوی هر انسانی است و حتی اگر پدر و مادری كوتاه قد داشته باشید باز هم می‌توانید به  معجزه افزایش قد امیدوار باشید زیرا که می توان با ژن ها مقابله کرد.

سن بلوغ و قد دیگر اعضای خانواده، بیماری های مزمن و تغذیه و سبک زندگی حرف اول را مي زنند و اگر در زمينه افزايش قد سوالي داريد و دوست داريد راه هاي افزايش قد را محك بزنيد مي توانيد در زیر کامنت های همین پست از ما سوال کنید.

نیازی به پرداخت هزینه های گزاف برای عمل های جراحی و مشاوره های پزشکی نیست. شما همین الان می توانید با کلیک کردن روی بنر زیر، به صفحه پکیج گروتالر داینامیک منتقل شده و به صورت کامل با این روش آشنا شوید.

افزایش قد با متد گروتالر

منبع
naturetopendsportswebmd

تیم وان قد

تمام تلاش تیم وان قد این است بتواند کامل ترین مرجع در رابطه با افزایش قد در ایران و وب فارسی شود، تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره نیازی به صرف ساعت ها زمان در وب انگلیسی نداشته باشید، بلکه ما این زمان را سپری می کنیم و برای شما گردآوری مطالب را در رابطه با افزایش قد، در سایت وان قد منتشر می کنیم. امیدوارم با سایت وان قد بتوانید اطلاعات مفید زیادی به دست آورید.

یک دیدگاه

 1. سلام.
  روز بخیر
  پسر من 13 سال و 9 ماه دارد. قد 162 سانتی متر. سن استخوان 15 سال. تا چه سنی و چند سانتی متر رشد می کند. علائم بلوغ را حدودا یک سال یا کمتر است که پیدا کرده
  قد مادر: 156
  قد پدر: 178
  چه راهکارهایی برای افزایش قد پیشنهاد می دهید.
  سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

افزایش قد 100% تضمینی

یک بار برای همیشه قد خود را افزایش دهید

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید
می خواهم قد خود را افزایش دهم
close-link