رشد قد در پسران تا چه سنی ادامه دارد؟

اگر در خانه پسر نوجوان داريد ممکن است از خود بپرسید رشد قد در پسران تا چه سنی ادامه دارد؟ و چطور بايد در اين دوران به او كمك كرد و به احتمال زیاد (حداقل یک یا دو بار) از میزان و سرعت رشد آن ها غافلگیر شده اید. پسران در طول سال های رشد و بلوغ تغییرات پیچیده و شگفت انگیز زیادی را تجربه مي كنند و بسیاری از والدین همواره اين دغدغه فكري را دارند كه افزایش قد در دوران بلوغ چه زمانی آغاز می‌شود و چه زمانی به پایان می رسد.

تقریباً همه پسران در دوران رشد بیشتر خواب و خوراک دارند و کمی کمتر از حد معمول فعال هستند. اين واقعيت را درنظر بگيريد که رشد پسران هرگز متوقف نمی شود اما نگران نباشید رشد آن ها در نهایت کند می شود و در مقطعی از نوجوانی به قد بلندی خواهند رسيد و بلوغ نقش مهمی در توقف رشد پسران دارد.

جهش رشد معمولا از بدو تولد تا حدود 3 سالگی اتفاق می افتد و سپس در سنین 3 تا 10 سالگی کند می شود. در این مدت بیشتر پسران به طور متوسط ​​2 اینچ(هر اینچ 2.5 سانتیمتر است) در سال رشد می کنند اما با ورود بچه ها به بلوغ، رشد آن‌ها شروع به افزایش می کند. شاید شنیده باشید که دختران سریع تر از پسران بالغ می شوند و همین امر در مورد رشد جسمانی نیز صدق می کند و از آن جایی که دختران معمولا زودتر به بلوغ می رسند زودتر رشد می کنند اما پسرها معمولاً تا حدود 12 سالگی به بلوغ نمی رسند بنابراین تا سن 13 تا 15 سالگی به جهش رشد نمی رسند. سايت وان قد در اين مقاله به دغدغه فكري شما پايان مي دهد و شما را بيشتر با دنياي رشد پسرتان آشنا مي كند.

رشد كلي پسران

قد پسران

همه پسران در رشد و بلوغ جسمی جدول زمانی خاص خود را دارند. دختران معمولاً بلوغ را یک تا دو سال زودتر از پسران شروع می‌کنند و به پایان می رسانند. پسرها معمولاً در حدود 11 یا 12 سالگی به بلوغ  می رسند و شروع به رشد مي كنند و این روند معمولاً حدود چهار سال طول می کشد و در آن نقطه رشد به پایان می رسد و به این ترتیب بیشتر پسرها تا سن 16 تا 18 سالگی تقریباً به قد کامل خود می‌رسند.

درست است كه بلوغ فقط مختص افزایش قد نیست اما تغییرات مهم بدنی را شامل مي شود. همه پسرها جهش رشد متفاوتي دارند اما در پسرها قطعاً رشد در دوران بلوغ اتفاق مي افتد و حداقل 25 درصدي از رشد کلی را شامل مي شود.

اوج جهش رشد قدي پسران معمولاً در اواخر بلوغ یعنی حدود دو سال پس از شروع اتفاق می‌افتد. در طول این مدت پسران حدود 3 اینچ(هر اینچ 2.5 سانتیمتر است) در سال رشد قدي دارند و بیشترین رشد تا زمانی که پسران 16 ساله شوند به پایان می رسد اما ممکن است تا 18 سالگی ادامه يابد و حتی با کاهش جهش رشد پسرها افزایش توده عضلانی و رشد پاها ادامه مي يابد.

عوامل تاثيرگذار بر قد پسران

قد کودک در درجه اول توسط ژنتیک تعیین می شود و معمولاً با ترکیبی از ژنتیک مادر و پدر تعیین می شود. عوامل محیطی به ویژه تغذیه بر قد کودک تأثیرگذار است و هنگامی که کودک رشد سریعی را که همراه با بلوغ است طی کند ميزان اشتها و كالري دريافتي آن افزايش مي يابد.

در موارد نادر عدم تعادل در هورمون های رشد باعث رشد غیر طبیعی سریع یا آهسته قد در پسران مي شود که در این حالت مراجعه به پزشك ضروري است.

راه كارهاي رشد قد در پسران

رشد قد پسر

دوره رشد در پسران متفاوت است برخی از پسران در 9 سالگی تا اواخر 14 سالگی شروع به رشد مي كنند با این حال اگر پسر شما قبل از 9 سالگی علائم بلوغ را بروز داد یا در سن 14 سالگی هیچ نشانه ای از بلوغ نداشت بايد به پزشك مراجعه کنید تا آزمایشاتی از جمله ارزیابی هورمونی و حتی اشعه ایکس برای اندازه گیری رشد و تکامل اسکلتی آن بنويسد.

مطلب مرتبط: راه های باز شدن صفحه رشد

پسران با سرعتی باور نکردنی رشد می کنند اما در زماني غير منتظره رشد آن‌ها متوقف مي شود با این حال نرخ رشد بسیار متفاوت است زیرا پسران در سنین مختلف بلوغ را پشت سر می گذارند و به طور متوسط در این دوره حدود 7.6 سانتی متر در سال رشد قدي دارند. رشد پسرها معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند:

 • اوایل بلوغ: شروع بلوغ در حدود سن 11 یا 12 سالگی
 • دیر بلوغ: شروع بلوغ در حدود سن 13 یا 14 سالگی

هر دو دسته معمولاً به یک اندازه باعث افزايش قد مي شوند اما دیر بلوغ‌ ها با سرعت بیشتری رشد مي كنند. نكته جالب در مورد قد پسران اين است که در دوران بلوغ اوج قد آنها 92 درصد قد بزرگسالی آنهاست. پسرانی که قبل از شروع بلوغ محدودیت‌ های رشدی دارند همچنان در طول بلوغ به میزان متوسط ​​قد خواهند رسيد و هيچ گاه رشد آن‌ها متوقف نمي شود.

تخمين متوسط قد پسران

قد پسران

میانگین قد پسران 20 سال به بالا 69.1 اینچ (175.4 سانتی متر) است. در 10 سالگی اولین شروع بلوغ نیمی از پسران زیر 138.5 سانتی متر رشد قدي دارند.

متوسط قد پسران در دوران رشد:

 • 8سالگي: (128 سانتی متر)
 • 9سالگي: (133.5 سانتی متر)
 •  10سالگي: (138.5 سانتی متر)
 • 11سالگي: (143.5 سانتی متر)
 • 12سالگي: (149 سانتی متر)
 • 13سالگي: (156 سانتی متر)
 • 14سالگي: (164 سانتی متر)
 • 15سالگي: (170 سانتی متر)
 • 16سالگي: (173.5 سانتی متر)
 • 17سالگي: (175.5 سانتی متر)
 • 18سالگي: (176 سانتی متر)

نقش ژنتیک در رشد قد پسران

رشد قد در پسران تا چه سنی ادامه دارد؟

ژن های هر دو والدین در تعیین رشد قد پسران و دختران نقش دارند. عوامل دیگری مانند رژیم غذایی، سطح فعالیت و تغذیه مادر در دوران بارداری نیز بر قد تأثیرگذار است. يكي از راه هاي تخمين قد پسران جمع قد والدین به اینچ و سپس تقسیم بر 2 سپس اضافه كردن 2.5 اینچ به عدد حاصله است. به عنوان مثال؛ پسری را با پدری با قد 70 اینچ و مادری با قد 62 اینچ در نظر بگیرید. طبق امار زير مي توانيد قد تقريبي آن را بدست آوريد.

 1. 70 + 62 = 132
 2. 132/2 = 66
 3. 66 + 2.5 = 68.5

قد پیش بینی شده پسر 68.5 اینچ خواهد بود.

تفاوت رشد قد پسرها با دختران

پسران و دختران به طور متفاوت رشد می کنند. پسران در دوران کودکی با سرعت بیشتری رشد می کنند و به طور متوسط قد بلندتر نسبت به دختران هستند به همین دلیل است که پزشکان از روش هاي جداگانه اي برای اندازه گیری رشد پسران و دختران استفاده می کنند.

دلایل احتمالی تاخیر رشد در پسران:

رشد قد پسر

 • شرایط پزشکی که بر تیروئید تأثیر می گذارد.
 • هورمون های رشد
 • سطوح انسولین
 • هورمون های جنسی
 • سندرم داون و سایر اختلالات ژنتیکی

همچنين پسرانی که اضافه وزن دارند و چاق هستند نرخ رشد کمتری دارند. سوء تغذیه در دوران کودکی نیز می تواند رشد را به تاخیر بیندازد. تأخیر در رشد همچنين در دوران شیرخوارگی می‌تواند بیشتر قابل توجه باشد به همین دلیل مهم است که كودك بايد مرتبا توسط پزشک اطفال ویزیت شود و رشد آن را پیگیری كنيد.

به طور کلی پسران در حدود سن 16 سالگی رشد خود را متوقف می کنند و عوامل زیادی بر رشد و در نهایت قد آن‌ها تأثیر مي گذارند. این عوامل شامل عوامل محیطی و همچنین سطح تغذیه و فعالیت بدنی می باشد.

رشد پسران قبل و بعد از سن 17 سالگي با موارد زير قابل پيگيري است:

 • خوردن یک رژیم غذایی متعادل از میوه ها و سبزیجات تازه، غلات کامل، پروتئین و لبنیات
 • خواب کافی – بین 8 تا 11 ساعت در دوران بلوغ
 • فعال ماندن و تمرینات کششی مانند یوگا
 • تمرین وضعیت بهتر بدن

در سن 18 سالگي رشد اکثر مردان جوان متوقف می شود زیرا صفحه های رشد در این مرحله به هم می پیوندند. رشد بعد از 21 سالگی بسیار نادر است اما غیرممکن نیست و حداکثر توده عضلانی تا 30 سالگی رشد مي كند.

چرا میانگین رشد قدی پسران در ایران پایین است؟

به طور میانگین قد پسران در ایران پس از سن 18 سالگی به عدد 176 می رسد که معادل 5.7 فوت می باشد. درحالی که طبق معیار های جهانی پسران بالای 5.9 فوت بلند قد محسوب می شوند؛ پس میانگین رشد پسران در ایران پایین تر از معیار جهانی است. مردم ایران دارای ژن کوتاه قدی نیستند، پس دلیل اینکه ما از میانگین دنیا پایین تر هستیم ژنتیک نیست، بلکه سبک زندگی است. متاسفانه به دلیل عادات اشتباه در سبک زندگی مانند تغذیه و ورزش و خواب و همچنین عقاید اشتباه در رابطه با بزرگ کردن فرزند، اکثر پسر های ایرانی کمتر از 180 سانتی متر قد دارند. اگر با چند نوجوان ایرانی صحبت کرده باشید می بینید که شب بیدار ماندن برای آنها یک تفریح محسوب می شود، درحالی که شب بیداری از عوامل اصلی کوتاه قدی است. همه این دلایل فقط به خاطر عدم آموزش درست و کمبود اطلاعات رخ می دهد، اما جای نگرانی نیست؛ زیرا اگر در رابطه با قد خود احساس خوبی ندارید و می خواهید که بلند قد شوید هنوز هم فرصت دارید.

آیا هنوز هم امیدی برای افزایش قد وجود دارد؟

آیا برای افزایش قد امیدی هست؟

اگر مشکل پزشکی خاصی ندارید که مانع از افزایش قد شما شود، به راحتی می توانید حتی پس از سنین رشد برای افزایش قد اقدام کنید. وقتی که از افزایش قد بعد از سنین رشد صحبت می کنیم، منظور ما یک رشد چشمگیر است که تغییراتی در شما ایجاد کند و قدتان را به حد میانگین جهانی برساند. البته که نمی توان میزان رشد قد در سنین بعد از رشد را با سنین رشد مقایسه کرد، اما باز هم مقدار آن در حد قابل توجهی است که باعث ایجاد یک تغییر بزرگ در شما می شود.

اهمیت داشتن قد بلند در پسران

شما در جامعه امروزی به عنوان یک پسر باید بلند قد باشید. نه تنها در ایران، بلکه در دیگر نقاط دنیا نیز پسرانی که دارای قد بلند هستند در یک وضعیت اجتماعی بهتری نسبت به کوتاه قدها قرار می گیرند. دیدگاهی که در اولین برخورد با شما در ذهن دیگران شکل می گیرد، مرتبط با قد و استایل شما است. زیرا در ذهن انسان، یک پسر باید بلند قد و دارای بدنی ورزیده باشد تا بتواند خود را به خوبی نشان دهد. افراد قد بلند می توانند اعتماد به نفس بیشتری را تجربه کنند، استایل بهتری داشته باشند، توانایی فیزیکی بالاتری داشته باشند و همچنین از سلامت جسمی خوبی برخوردار شوند.

نتیجه مطلب رشد قد در پسران تا چه سنی ادامه دارد؟

در حالی که هیچ روش 100 درصد دقیقی برای تعیین قد پسران وجود ندارد اما اكثر متخصصان اطفال از دو روش برای پیش‌بینی قد پسران استفاده می‌کنند.

پسر

اکثر پزشکان از «ماشین‌حساب قد» شناخته شده برای تعیین محدوده رشد قد پسران استفاده می‌کنند اگرچه هنوز ايرادات بسياري دارد. کودکان با تاخیر در رشد، رشد آهسته و پیوسته‌ای را تجربه می‌کنند و در این سناریو حتی اگر پسري خیلی سریع به بلوغ نرسد، مي تواند قد معمولی همانند بزرگسالان داشته باشد.

متخصصان اطفال در مطب با عکس برداری از سن استخوان تعیین مي كنند که آیا رشد پسر شما در مسیر درستی قرار دارد یا خیر؟ اگر از یک پسر 14 ساله رادیوگرافی گرفته شود و استخوان‌هایش شبیه استخوان‌های یک پسر 12 ساله باشد او هنوز پنج یا شش سال از رشدش باقی مانده است البته افزایش قد بعد از سن رشد نیز با متد گروتالر داینامیک امکان پذیر است.

با این حال اگر پسر شما از منحنی رشد خارج شود و به همسالان خود برسد ممکن است از نظر پزشکی مشکلی مانند کمبود هورمون رشد داشته باشد بنابراين مهم است که از پزشک متخصص اطفال خود بپرسید که کودک در سن بلوغ است و آیا رشد مناسبی برای مرحله بلوغ خود دارد یا خیر؟ اگر صبر کنید تا دوران بلوغ به پایان برسد متخصص غدد نمی‌تواند كار زیادی انجام دهد.

سايت وان قد توصيه مي كند فراموش نکنید که دوران نوجوانی دوران بسیار دردسرساز برای مردان جوان است و آن‌ها با بسیاری از مشکلات بدنی مواجه خواهند شد که البته بعضی از آن‌ها می تواند نشانه رشد قد باشد (مانند درد پاها در آخر شب) که در این باره بهتر است با پزشک مشورت کنید.

هیچ‌وقت برای افزایش قد دیر نیست و اگر شما کمتر از 40 سال سن دارید، به راحتی می توانید برای افزایش قد اقدام کنید و نتایج چشمگیری را مشاهده کنید. با کلیک کردن روی بنر زیر می توانید از پکیج افزایش قد گروتالر داینامیک دیدن کنید؛ که با متد های طبیعی می تواند باعث رشد قدی شما در بزرگسالی شود.

افزایش قد با متد گروتالر

منبع
momshealthlineverywellfamily

تیم وان قد

تمام تلاش تیم وان قد این است بتواند کامل ترین مرجع در رابطه با افزایش قد در ایران و وب فارسی شود، تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره نیازی به صرف ساعت ها زمان در وب انگلیسی نداشته باشید، بلکه ما این زمان را سپری می کنیم و برای شما گردآوری مطالب را در رابطه با افزایش قد، در سایت وان قد منتشر می کنیم. امیدوارم با سایت وان قد بتوانید اطلاعات مفید زیادی به دست آورید.

یک دیدگاه

 1. سلام اقا دکتر من پسرم ۱۳ سالش هست فروردین میره تو ۱۴ ۱۶۷ قدش هست و ۷۰ کیلیو وزن قد خود من ۱۷۹ و وزنم ۱۰۵ هست مادرش ۱۵۰ قد خیلی استرس داره و میگه به بلوغ رسیده و دیگه رشد نمیکنه روی صورتش ی مقدار مو داره و زیر شکمش هم ی مقدار چشم گیری مو داره البته من خودمهم از ارث پدریم پر مو هستم ب طور غیر طبیعی از پارسال همین موقع هم ۴ سانت قد کشیده و الان هم ۲ ماه فقط نیم سانت افزایش قد داشته ایا امیدی هست که ۱۷۳ رو رد کنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

افزایش قد 100% تضمینی

یک بار برای همیشه قد خود را افزایش دهید

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید
می خواهم قد خود را افزایش دهم
close-link