بسکتبال و والیبال چقدر روی افزایش قد تاثیر می گذارند؟

تقريبا همه ما مي دانيم كه ورزشکاران ورزش هايي مثل بسكتبال و واليبال بايد قد بلندي داشته باشند اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه شرکت در این ورزش ها باعث رشد قد مي شود وجود ندارد. رشد استخوان های بلند (استخوان قد) طبق برنامه ژنتیکی رخ مي دهد و هیچ چيز ديگري استخوان ها را طولانی نمی کند و در كل فقط افراد قد بلند به دلیل الزامات بدنی به طور طبیعی به سمت این ورزش ها تمايل پيدا مي كنند.

با ديدن بازیکنان حرفه‌ای بسکتبال تعجب نكنيد که چگونه آن‌ها اینقدر بلند هستند. آیا این به دلیل ژنتیک آن‌ها است یا ورزش بسکتبال عامل اصلي آن مي باشد؟ بهتر است به رابطه بین بازی بسکتبال و رشد قد نگاه عمیق تری بيندازيد. آیا می توانید با بازی بسکتبال قد خود را افزایش دهید یا این ورزش برای موفقیت نیاز به قد بلند دارد؟

اگر يك نگاهي به مسابقات بسكتبال و واليبال داشته باشید خواهيد ديد كه این افراد چه قد بلندي دارند. آيا تا به حال از خود پرسيده ايد كه اين ورزش ها منجر به افزايش قد آن‌ها شده يا خير؟ و اينكه تاثیر ورزش بسکتبال و والیبال در افزایش قد چقدر است؟ از آن‌جا كه اين سوال افراد بسياري است؛ سايت وان قد در اين مقاله دانش و ديد شما را در اين باره كامل مي كند.

رابطه بين ورزش بسکتبال و والیبال در افزایش قد

تاثیر ورزش بسکتبال و والیبال در افزایش قد

بر اساس مطالعات علمی متعدد ارتباط قوی بین قد بلند بودن و ورزش هایی مانند بسکتبال و والیبال وجود دارد. کارشناسان معتقدند این امر با تحریک غدد هیپوفیز و رشد استخوان های بلند بدن محقق مي شود. نمی توان انکار کرد که انجام ورزش برای سلامت جسمانی و ذهني انسان مفید است و با این حال به نظر می رسد جامعه پزشکی چندان در مورد تأثیر ورزش بر قد افراد نظريه اي ارائه نداده است. هميشه دنبال كردن تکنیک‌ های طبیعی از قبيل بازی بسکتبال یا والیبال به عنوان يكي از راه هاي افزايش قد براي برخي از افراد دلسرد كننده است.

افزایش قد در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. آنچه را که اغلب می شنوید یا می خوانید باور نکنید که افراد در لحظه ای که سال های نوجوانی شان به پایان رسیده است ديگر رشد قدي نخواهند داشت. اين نكته را در نظر داشته باشيد كه افزايش قد در 20، 30 سالگی یا بعد از آن هنوز امکان پذیر است.

راز بازي واليبال در افزايش قد

افزایش قد با والیبال

یکی از بزرگ‌ ترین دلایل بلند قد بودن والیبالیست ها پرش است. هنگام بازی والیبال پریدن برای ضربه زدن به توپ بسیار مهم است و این عمل به افزایش جريان اکسیژن و مواد مغذی از طریق جریان خون کمک می کند كه به اين طريق صفحات رشد و بافت های استخوانی بیشتری فعال می شود. علاوه بر این پریدن به تقویت بافت های استخوانی قدیمی و جدید کمک می کند و از نابودی تراکم استخوان های شما جلوگیری می کند. لازم به ذکر است که این ورزش قد را از طريق تشويق غده هیپوفیز براي ترشح هورمون های رشد افزایش می دهد.

نكات بازي والیبال براي افزايش قد

برای دستیابی به بهترین نتيجه قدي در حین بازی والیبال باید به سه عامل اصلی توجه كنيد:

بهترين سن

بهترين سن برای شرکت در تیم والیبال بین 8 تا 9 سالگی است و بزرگترین رده سنی باشگاه های والیبال زیر ۱۲ سال است.

موقعيت مهار کننده وسط

اولین موقعیتی که به طور موثر قد را افزایش می دهد موقعيت مهار کننده وسط است زیرا برای جلوگیری از گلزنی حریف به پرش های مکرر نیاز است بعلاوه در حین بازی باید انعطاف پذیر بود.

موقعیت بعدی مهاجم خارجی

موقعیت بعدی مهاجم خارجی است که نقشی حیاتی در گلزنی و حمله تیم دارد. نکته کلیدی برای این موقعیت این است که برای دریافت و پاس دادن توپ باید تا حد امکان پرش كرد.

مزایای بازی والیبال بر افزايش قد

 • بهبود سلامت قلب و عروق
 • بدنی خوش فرم
 • سوزاندن کالری
 • هماهنگی دست و چشم
 • خلاصي از شر اضطراب و استرس

بهبود سلامت قلب و عروق

بازی والیبال مستلزم پریدن، ضربه زدن و دویدن است که برای پمپاژ قلب و ریه ها ضروری است و همچنین از بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سرطان جلوگیری می کند.

بدنی خوش فرم

حرکات بدنی در حین تمرین والیبال به ساخت عضلات در قسمت بالا و پایین بدن کمک می کند. هنگام پاس دادن به توپ از بازوها، دست ها و پاهای خود دائماً استفاده می كنيد كه تمام مزایای یک تمرین کامل بدني را دارد.

سوزاندن کالری

والیبال علاوه بر تقویت سیستم عضلانی وزن را نیز کاهش می دهد. انجام این ورزش برای مدت طولانی کالری زیادی می سوزاند و به عنوان مثال 30 دقیقه بازی والیبال 188 کالری می سوزاند.

هماهنگی دست و چشم

هر چه بیشتر والیبال بازی کنید هماهنگی دست و چشم بیشتر تقویت می شود.

خلاصي از شر اضطراب و استرس

فعاليت بدني مخصوصا در ورزش هايي مانند والیبال به مغز سیگنالی برای ترشح اندورفین می‌فرستد (هورمون های شادی) که باعث احساس شادی مي شود و اثرات اضطراب و استرس را کاهش داده و خلق و خوی کلی شما را بهبود می بخشد.

اگر در سنین نوجوانی هستید این ورزش در طولاني مدت قد شما را افزایش می دهد.

چرا بسکتبالیست ها قد بلند هستند؟

بسکتبال برای افزایش قد

در حالی که هیچ مدرکی مبنی بر افزایش قد در بسکتباليست ها وجود ندارد اما بازیکنان بسکتبال قد بلند به طور متوسط ​​عملکرد بهتری از بازیکنان کوتاه قد دارند كه در نتيجه تیم های بسکتبال دارای میانگین قد بسیار بیشتری نسبت به جمعیت عمومی دارند. از آن جایی که بسکتبال شامل پریدن و حرکات بریدن است بنابراین احتمال افتادن و شکستگی بوده و باید مراقب باشید تا خطرات شکستگی به حداقل برسد و به درستی برطرف شود.

مطلب مرتبط: بهترین زمان ورزش برای افزایش قد

تحقیقات در مورد شکستگی های استخوان بلند در کودکان نشان می دهد که بیش از یک سوم شکستگی ها منجر به آسیب به صفحه رشد می شود و هنگامی که به طور موثر مدیریت و درمان نشود آسیب به صفحات رشد، رشد طولي استخوان ها را متوقف مي كند.

آسیب صفحه رشد باعث مشکلات مربوط به کاهش حداکثر قد از جمله خطر طول متفاوت اندام ها مي شود. برای جلوگیری از این امر اطمینان حاصل کنید که هر گونه شکستگی استخوانی که در طول سال های رشد ایجاد شده است توسط یک متخصص پزشکی ارزیابی و درمان شود.

برای بزرگسالان شکستگی‌ ها آسیب‌ های جدی هستند که نیاز به درجات مختلف مراقبت‌ های پزشکی دارند اما با توجه به اینکه رشد طول استخوان در بزرگسالی کامل شده است خطر کاهش قد در اثر آسيب وجود ندارد. همچنین بسکتبال این پتانسیل را دارد که منجر به آسیب های دیگر به بافت هاي نرم مانند رگ به رگ شدن و کشیدگی شود.

تاثير واليبال و بسکتبال در رشد قد

یافته های جدید نشان می دهد که بین رشد قد انسان و بسکتبال همبستگی وجود دارد. برخی افراد بر اين باورند که ژنتیک تنها عامل تعیین کننده قد است. با این حال شواهدی وجود دارد که نشان می دهد حرکات ورزشي مربوط به بازی بسکتبال به افزایش رشد قد در طول سال های رشد کمک مي کند.

افزایش قد با ورزش

به گفته دانشمندان جریان بدن به مغز با پریدن در حین بازی بسکتبال افزایش می یابد كه این امر تولید هورمون رشد را در بدن تحریک می کند و در نتیجه باعث افزایش قد در بزرگسالی و نوجوانی می شود. همانطور كه مي دانيد سطوح بالای هورمون رشد در مردان و زنان توانایی افزایش سریع قد را دارد و با افزایش سطح هورمون رشد بازیکنان بسکتبال می توانند در طول سال های رشد خود به سرعت قد بكشند و در نهایت به قد ژنتیکی از پیش تعیین شده خود برسند یا حتی از آن پيشي بگيرند.

علاوه بر این بازی بسکتبال به این معنی است که شما باید دویدن و پریدن زیادی انجام دهید كه اين باعث ترشح هورمون رشد می‌شود. در حقيقت پریدن يكي از حركات كششي است كه باعث جریان خون به صفحات رشد و تقویت عملکرد آن ها براي افزایش قد می‌شود. همچنين افزايش طولي بازوها و ستون فقرات هنگام بازی بسکتبال به رشد قد کمک می کند.

بازی بسکتبال به طور منظم در طول سال‌های رشد به‌ویژه دوران بلوغ رشد استخوان و استحکام استخوان‌ ها را افزایش می‌دهد و در نتیجه رشد قد را تسریع می‌کند.

فواید ورزش بسکتبال براي قد

 • تقویت سلامت قلب و عروق
 • کالری سوزی
 • بهبود سیستم ایمنی بدن
 • توسعه و تقویت استحکام استخوان و همچنین رشد عضلات

تقویت سلامت قلب و عروق

بسکتبال مانند هر تمرین هوازی دیگری به شدت نیاز دارد که قلب شما را پمپاژ کند و در نتیجه خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد.

کالری سوزی

حرکات انجام شده در بازی بسکتبال می تواند کالری زیادی را برای بازیکنان بسوزاند كه این امر به طور موثر از افزایش وزن جلوگیری می کند و آمادگی بازیکنان را تحت کنترل قرار می دهد.

بهبود سیستم ایمنی بدن

بازی بسکتبال سیستم دفاعی داخلی بدن را تقویت می کند. داشتن یک سیستم ایمنی سالم و قوی از بدن ما در برابر سموم، باکتری ها و ویروس ها محافظت می کند.

توسعه و تقویت استحکام استخوان و همچنین رشد عضلات

بسکتبال خطر پوکی استخوان و شکستگی را کاهش می دهد و علاوه بر این جذب مواد معدنی در استخوان های ما را تسهیل می کند و آن‌ها را قوی تر می کند و همچنین این ورزش ماهیچه های مربوطه را تحریک کرده و آن‌ها را تا حد زیادی تقویت می کند.

نتیجه مطلب تاثیر ورزش بسکتبال و والیبال در افزایش قد

حداکثر قد بالقوه در درجه اول توسط ژنتیک تعیین می شود و عوامل محیطی مانند تغذیه در دوران کودکی و نوجوانی نقش ثانویه ای در تعیین میزان پتانسیل افزايش قد دارند. خبر خوب این است که علیرغم تأثیرگذاری بر قد، بازی بسکتبال دارای مزایای دیگری است که آن را به یک فعالیت عالی برای جوانان و بزرگسالان تبدیل كرده است.

افزایش قد با بسکتبال

هیچ مدرک علمی این ایده را که بسکتبال قد شما را افزایش می دهد را تایید نمی کند. هیچ روش علمی اثبات شده ای برای افزایش قد فراتر از ظرفیت ژنتیکی یا به دنبال آن سفت شدن صفحات اپی فیزیال وجود ندارد اما تعدادی از برنامه های ورزشی و مکمل های غذایی ادعا می کنند که مي توانند قد را افزايش دهند. وقتی صحبت از مکمل ها می شود باید احتیاط بیشتری کنید زيرا هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مکمل ها می توانند قد یک بزرگسال را افزایش دهند وجود ندارد. بسکتبالیست و واليباليست های بزرگ به طور متوسط ​​قد بلندتری دارند اما خبر خوب این است که بازی بسکتبال و شرکت در فعالیت های بدنی مشابه آن طیف وسیعی از مزایای سلامتی را دارند.

به بيان وان قد از برخی افراد که می گویند شما نمی توانید قد خود را افزایش دهید ناامید نشوید چونکه شما هنوز هم می توانید فردی سالم و موفق باشید و عملکرد خود را در بسکتبال و سایر ورزش ها از طریق مشارکت و تمرین مداوم افزایش دهید. مستقل از عدم تأثیر فعالیت ورزشی بر قد، حداکثر قد و عوامل مؤثر بر آن ناشی از رشد طولی استخوان ها است. این فرآیند در دوران کودکی و نوجوانی اتفاق می افتد. کشیدگی استخوان در صفحات رشد اپی فیزیال که ساختارهای غضروفی هستند در انتهای بسیاری از استخوان های مختلف در کودکان رخ می دهد.

یکی از نکات مشترک ورزش والیبال و بسکتبال، وجود حرکات کششی زیاد در تمرینات این دو رشته ورزشی است و باعث شده افرادی که مشغول انجام این ورزش ها هستند افزایش قد پیدا کنند. ورزش های کششی یکی از اصلی ترین عوامل رشد قد، در سنین رشد و خارج از رشد هستند. با توجه به تاثیر حرکات کششی در افزایش قد، قصد داریم شما را با روش افزایش قد طبیعی گروتالر داینامیک آشنا کنیم که یک روش مدرن بر پایه حرکات کششی است و باعث رشد در سنین 15 تا 40 سال می شود. شما با کلیک کردن روی بنر زیر می توانید به این پکیج دسترسی پیدا کنید و اطلاعات کامل تری از آن را دریافت کنید.

افزایش قد با متد گروتالر

منبع
getittallhowtogrowtallerhealthline

تیم وان قد

تمام تلاش تیم وان قد این است بتواند کامل ترین مرجع در رابطه با افزایش قد در ایران و وب فارسی شود، تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره نیازی به صرف ساعت ها زمان در وب انگلیسی نداشته باشید، بلکه ما این زمان را سپری می کنیم و برای شما گردآوری مطالب را در رابطه با افزایش قد، در سایت وان قد منتشر می کنیم. امیدوارم با سایت وان قد بتوانید اطلاعات مفید زیادی به دست آورید.

یک دیدگاه

 1. سلام و خسته نباشید عرض میکنم خدمت شما هم وطن گرامی.
  من امیر هستم از استان کرمانشاه متولد سال ۱۳۸۷ هستم.
  من ۱۷۸ سانتی متر قد دارم اما همیشه بهم میگفتن چون پدر مادرت کوتاه هستن تو به قد ۱۶۵ هم نمیرسی.و در حال حاضر من ۱۵ سانت الی ۱۶ سانت از پدر مادرم بلند تر هستم. من دو سال و نیمه که والیبال توی باشگاه رسمی و فدارسیون شهرمون کار میکنم و پستم پشت خط زن هستش.
  میخواستم بدونم که من به قد ۲, متر میتونم برسم؟ چون به این قد خیلی باور دارم و هر روز با توجه به قدرت کلام اونو به خودم میگم و در کنارش ورزش کششی و خوردن خیلی زیاد شیر،تخم مرغ،گوشت،سویا و سبزی انجام میدم.و روزی نیست که به این قد فکر نکنم و همش واسه رسیدن بهش خیلی ذوق دارم و توی باشگاه هم خیلی روی تور میپرم و هر جلسه که برمی‌گردم پاهام درد خاصی دارع و انگار استخون های ستون فقراتم رو میکشن. خواستم نظر شما رو هم بدونم ممنون میشم جواب بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

افزایش قد 100% تضمینی

یک بار برای همیشه قد خود را افزایش دهید

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید
می خواهم قد خود را افزایش دهم
close-link