چه ورزش هایی قد را کوتاه می‌کند؟

پذیرش قد همیشه آسان نیست اما چیزی كه بر روی قد شما تأثیر می گذارد روش هایی است که از كوتاهي آن جلوگيري می كند. صنعت سلامت و تندرستی مملو از حقایق و افسانه هایی بدون توجه به آن چه که گفته‌ی علم و کارشناسان است می باشد. سوالی که اغلب در محافل تناسب اندام مطرح می شود این است که آیا تمرینات قدرتی مانع رشد مي شود يا خير؟

درست است كه ورزش فواید زیادی دارد اما هنوز ثابت نشده كه برخی ورزش ها مانع رشد می‌شوند یا خیر. عده ای معتقدند که برخی از ورزش ها مانند ژیمناستیک به دليل فعاليت بدني زیاد منجر به کوتاهي قد می شوند. اگر فعاليت ورزشی به درستی انجام شود به تقویت استخوان ها و محافظت از مفاصل در برابر آسیب کمک مي کند و در غير اين صورت صدمات صفحه رشد شما منحصر به وزنه زدن نیست و حدود 15 تا 30 درصد از شکستگی های استخوان در دوران کودکی بر صفحه رشد تأثیر می گذارد.

درست مانند نوسانات وزن بدن یک فرد در طول روز، قد نیز تغییر خواهد کرد. ورزش هاي قدرتي تا 3.59 میلی متر انقباض در ستون فقرات ایجاد می کنند و درست است كه اين انقباض در حين راه رفتن نيز اتفاق مي افتد اما با اين حال نظريه هاي علمي متفاوت است.

انقباض ستون فقرات در طول این فعالیت ها بخشی از یک فرآیند طبیعی است که در آن تقریباً 1٪ کاهش قد در طول روز اتفاق می افتد. تمرینات قدرتی و به طور خاص ممكن است رشد را متوقف و قد را كوتاه تر كنند. سايت وان قد با زدن سري به جامعه تمرینات قدرتی پاسخ اين سوال را كه چه ورزش هایی قد را کوتاه می‌کنند را در اين مقاله به طور كامل می‌دهد.

چه ورزش هایی قد را کوتاه می کنند؟

ورزش کوتاهی قد

ورزش هايي كه منجر به كوتاهي قد مي شوند در بزرگسالان و نوجوانان متفاوت است. طبق مطالعات بلند کردن وزنه های سنگین به صفحات رشد کودکان فشار وارد می کند و  همه ما می دانیم که صفحات رشد در ناحیه فعال نزدیک به انتهای استخوان وجود دارند بنابراین آسیب به این ناحیه ممکن است باعث خم شدن یا کوتاه‌ تر از حد معمول شدن استخوان شود.

با این حال هیچ سابقه یا علمی در مورد توقف رشد اسکلت در کودکان یا آسیب رساندن به صفحات رشد آن‌ها تا زمانی که آن‌ها به درستی وزنه را بلند می کنند وجود ندارد و فقط فرم ضعیف با وزنه های سنگین یا عدم نظارت ممکن است به صفحات رشد آسیب برساند.

هیچ راه عملی برای کوتاه کردن عمدی خود وجود ندارد. استخوان‌های بلندی که دست‌ ها و پاهای شما را تشکیل می‌دهند در تمام طول عمر شما نسبتاً یکسان می‌مانند و کاهش قدی که مرتبط با سن تجربه می کنید از فشرده سازی دیسک های بین مهره های شما ناشی می شود.

فشردگی دیسک های ستون فقرات شما نیز می تواند باعث نوسانات روزانه در قد شما شود. اگر مانند برخی افراد هستید قد شما ممکن است از زمانی که از خواب بیدار می شوید تا زمانی که به رختخواب می روید بیش از یک اینچ( هر اینچ 2.5 سانتی‌متر است) تغییر کند و برای اکثر افراد این تغییر به احتمال زیاد نزدیک به نیم اینچ است.

تأثیر برخي ورزش ها بر پتانسیل رشد قد

در دهه 1960 در ژاپن تیمی از محققان متوجه شدند کودکانی که کارهای سنگین انجام می دهند قد کوتاهی دارند. ساعت‌ هایی که کودکان صرف بلند کردن وزنه‌ های سنگین‌ تر مي كردند باعث کاهش رشد در آن‌ها شده بود و محققان دريافتند بلند كردن وزنه هاي سنگين و بیش از حد باعث آسیب به صفحات رشد در انتهای استخوان های بلند آن‌ها شده بود.

دانشمندانی که بر روی کودکان ژاپنی مطالعه کردند عوامل مرتبطی با علت کوتاهی قد آن‌ها پیدا کردند. در هر مطالعه علمی بین «همبستگی» و «علیت» تفاوت وجود دارد. همبستگی به این معنی است که یک رویداد با رویداد یا متغیر دیگری مرتبط است اما مستقیماً مسئول نیست و علیت نيز به این معناست که یک رویداد نتیجه مستقیم یک رویداد یا متغیر دیگر است.

مطلب مرتبط: افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی

در مورد کودکان ژاپنی نیز مشخص شد که کودکانی که مجبور به انجام کار های سنگین می شدند کم تغذیه نيز بودند و این بدان معناست که کار سنگین علت مستقیم كوتاهي قد نبوده است بلکه تنها یک عامل مرتبط در این مورد است که چرا این کودکان قد کوتاه‌تر شده اند. چندین دهه طول کشید تا جامعه بین المللی به اجماع برسند که ورزش هاي قدرتي و بلند کردن اجسام سنگین بر صفحات رشد یا پتانسیل رشد تأثیری ندارد. جامعه علمی فعلی اکنون بر این باور است که تقريبا  هيچ ورزشي تأثیر منفی بر قد ندارد.

اثر استخوان زایی بر ورزش هاي قدرتي

استخوان افزایش قد

ورزش هايي از قبيل بلند کردن وزنه دارای اثر استخوان زایی است و اثر استخوان زایی به رشد طبیعی هر بافت مربوط به رشد یا ترمیم استخوان اشاره دارد.

بنابراین تا زمانی که ورزش به طور ایمن مانند تنفس صحیح، گرم کردن موثر قبل از ورزش و نكات لازم جهت انجام ورزش رعایت شود می تواند به پتانسیل رشد کلی شما کمک کند. تمرینات وزنه‌برداری مانند اسکات و سایر حرکات مبتنی بر قدرت تحت نظارت یک متخصص واجد شرایط مزایای قابل توجهی دارد. مزایای گسترده تمرینات قدرتی سنگین شامل موارد زیر است:

  • بهبود ترکیب بدن
  • بهبود عملکرد قلب
  • بهبود قدرت و قدرت عضلانی
  • عملکرد موتور بهبود یافته است
  • افزایش تراکم مواد معدنی استخوان و سلامت اسکلتی

چه ورزش هایی قد را کوتاه می کنند؟

بدنسازی

ترس از اینکه تمرینات مقاومتی به صفحات رشد آسیب رساند نشان می دهد كه فشار مکانیکی وارد شده بر صفحات رشد برای تشکیل و رشد استخوان ها مفید می باشد و تأثیر مثبتی بر روی دستیابی افراد به پتانسیل رشد استخوانی دارد.

برای به حداکثر رساندن پتانسیل رشد، تمرينات قدرتي در دوران جوانی بسیار مهم تر است. فعالیت بدنی قبل از جهش رشد باعث تحریک رشد استخوان بیشتر در مقایسه با کودکان غیرفعال می شود و توصیه می‌شود کودکان در فعالیت‌ های مقاومتي مانند ژیمناستیک، فوتبال و وزنه‌برداری شرکت کنند.

فقط دقت داشته باشيد كه اگر صفحات استخوانی در حين ورزش هاي قدرتي بشکند پتانسیل رشد به خطر مي افتد و این خطر در زمان بلوغ تشدید می شود و از آن جایی که صفحات رشد طول آینده استخوان بالغ را تعیین می کنند شکستن صفحه رشد نیاز به توجه فوری دارد زيرا كه در دوران نوجوانی تقریباً 30-15 درصد از شکستگی ها در صفحه رشد رخ مي دهد. صفحات رشد اگر به درستی درمان نشود باعث مشکلاتی می شود و اکثر شکستگی ها مشکلات جدی در پتانسیل رشد ايجاد مي كنند.

مطلب مرتبط: چه ورزش هایی باعث افزایش قد می شود؟

انواع آسیب‌ هایی که هنگام انجام ورزش هاي سنگين بر رشد قد تاثير می گذارند عبارتند از رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلانی ناشی از تمرين بیش از حد و شکستگی استخوان و بروز شکستگی استخوان که بسیار کم است و نمي تواند قد را تحت تاثير قرار دهد بنابراین تا زمانی که یک برنامه تمرینی منظم توسط متخصص و تکنیک صحیح ورزش كردن را بلد باشيد خطر شکستگی صفحه رشد و عدم رشد قد بسیار کم است.

نتیجه مطلب چه ورزش هایی قد را کوتاه می‌کند؟

کوتاه شدن قد با ورزش

ورزش هاي سنگين این پتانسیل را دارند که تغییرات بسیار شگفت انگیزی در بدن ایجاد کنند. برای اكثر جوانان  قد كوتاه یکی از بدترین اتفاقاتی می‌باشد که از نظر اجتماعی ممكن است اتفاق بیفتد و بنابراین جای تعجب نیست که هنگام تصميم گيري در مورد ورزش انتخابي از خود مي پرسند که آیا ورزش هايي وجود دارد كه قد را كوتاه كند؟

اگر مقالات سايت وان قد را خوانده باشيد احتمالا ديگر مي دانيد قد حتی قبل از تولد توسط ژنتیک تعیین می شود و بیشتر ارثی است (حدود 80%) به این معنی که هر چه خانواده شما سابقه افراد قد بلند/کوتاه/متوسط ​​را داشته باشد احتمال بیشتری دارد که قد شما نيز به همين ميزان رشد كند.

اما به غير از ژنتیک بدن دارای تعدادی «استخوان بلند» مانند استخوان‌های ران، ساق، بازو و ساعد است كه اکثریت قاب و قد را تشکیل می دهند. هر استخوان بلند چیزی به نام “صفحه رشد” در انتها یا صفحه اپی فیزیال خود دارد. صفحه رشد به استخوان اجازه می دهد تا با افزایش سن درازتر شود. در حقيقت صفحات رشد طول و شکل نهایی استخوان های بلند را تعیین می کنند و هنگامی که به رشد کامل رسیدید بسته و به استخوان جامد تبدیل می شوند.

اهمیت استراحت برای کوتاه نشدن قد

استراحت شبانه پس از کاهش فشار طبیعی ستون فقرات قد را بازیابی می کند. تغذیه نامناسب نیز می‌تواند رشد صفحات رشد را کاهش دهد اما برخي ورزش ها از طريق آسيب به صفحات رشد و فشرده سازي ستون فقرات باعث كوتاهي قد می شوند. انتهای استخوان‌ های بلند جایی است که صفحات رشد قرار دارند و در دوران نوجوانی بسیار ضعیف و آسیب‌پذیر هستند و هنگامی که استخوان های بلند در طول این دوره آسیب می بینند، رشد برخی از اندام ها تحت تاثیر قرار مي گیرد.

چه ورزش هایی قد را کوتاه می‌کند؟

با این حال صفحات رشد به‌ جای فشار ناشی از ورزش هاي سنگين، احتمال آسیب دیدگی بیشتری در اثر ضربه و برخورد در حین بازی یا ورزش دارند. برخی افراد همچنین ادعا می کنند که ورزش هاي اسکات می توانند به دلیل فشرده سازی ستون فقرات قد را کوتاه تر کنند.

در هر حال بعید است که اندازه واقعی استخوان ها با ورزش کوتاه شود و هیچ ارتباطی بین ورزش و كوتاه قد شدن وجود ندارد. در كل اگر در دوران نوجوانی در اثر بلند کردن اجسام سنگین به یکی از استخوان های بلند شما آسیب جدی وارد نشود هیچ دلیلی وجود ندارد که ورزش كردن بر کوتاه شدن قد شما تأثیر بگذارد. همچنین مطلب افزایش قد در بزرگسالی می تواند به شما کمک کند پس آن را نیز مطالعه کنید.

اگر در سنین رشد مشغول ورزش هایی مثل وزنه برداری بوده‌اید که باعث کاهش رشد شما شده است اصلا نگران باشید. حتی در بزرگسالی هم می توانید برای افزایش قد تضمینی اقدام کنید. فقط کافی است روی بنر زیر کلیک کنید تا به صفحه پکیج افزایش قد گروتالر داینامیک منتقل شوید.

افزایش قد با متد گروتالر

منبع
trustyspotterpowerliftingtechniquehowtogrowtaller

تیم وان قد

تمام تلاش تیم وان قد این است بتواند کامل ترین مرجع در رابطه با افزایش قد در ایران و وب فارسی شود، تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره نیازی به صرف ساعت ها زمان در وب انگلیسی نداشته باشید، بلکه ما این زمان را سپری می کنیم و برای شما گردآوری مطالب را در رابطه با افزایش قد، در سایت وان قد منتشر می کنیم. امیدوارم با سایت وان قد بتوانید اطلاعات مفید زیادی به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

افزایش قد 100% تضمینی

یک بار برای همیشه قد خود را افزایش دهید

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید
می خواهم قد خود را افزایش دهم
close-link