افزایش قد بعد از سن رشد

اگر به رشد قد اهميت مي دهيد بدون هيچ شكي راز افزایش قد بعد از سن رشد ذهن تان را درگير مي كند و دوست داريد از اين واقعيت آگاه شويد كه آيا راز افزایش طبیعی قد بدون جراحی، درمان هورمونی و داروها در عرض 6 تا 12 هفته واقعيت دارد؟ خب بگذاريد سايت وان قد پاسخ مورد نظرتان را در اين مقاله بدهد.

صفحات رشد چیست؟

صفحات رشد

صفحات رشد نواحی هستند که در آن رشد استخوان جدید در انتهای استخوان اتفاق می افتد و از غضروف تشکیل شده اند و وقتی رشد تمام می شود این صفحات به استخوان جامد تبدیل می شوند. افزایش قد در هر سنی بدون در نظر گرفتن ژن ها و قد والدین امکان پذیر است؛ البته بدون موارد زير:

 • کمبود خواب
 • وضعیت بدنی اشتباه
 • رژیم غذایی نامناسب
 • بدون حرکات کششی
 • استرس زیاد

بیش از 98٪ از افراد قد بلند تنها  15 سانتی متر اختلاف قد با افراد كوتاه قد دارند و اين اختلاف قد را مي توانيد با استفاده از راه هاي افزایش قد در 90 روز 6 سانت افزایش دهيد. اين مورد را در نظر داشته باشيد كه هیچ چیز غير ممكني وجود ندارد و هر فردي که پتانسیل رشد قدي داشته باشد می‌تواند بدون توجه به سن و ویژگی های وراثتی، افزایش قد را داشته باشد.

همانطور كه مي توان با تنظیم برنامه اي عضله سازي كرد، با یک برنامه سفارشی نيز مي توان افزایش دائمی قد داشت؛ مثلا اگر هر روز حرکات کششی، استراحت مناسب و روال غذايي خوبی داشته باشيد قطعا رشد قدي خواهيد داشت.

آيا علم، افزيش قد بعد از سن رشد را تاييد مي كند؟

سن رشد و افزایش قد

بیش از 10 سال تحقیق بر روي قد دانشمندان دريافتند دلیل مهم عدم کفایت قد بسیاری از افراد ارثی یا ذاتی نیست در حالی که ویژگی‌ های انسانی حداکثر قد بالقوه را تعیین می‌کنند اما بیش از 98 درصد بزرگسالان 2 تا 6 اینچ (5 تا 15 سانتی‌متر) کوتاه‌تر از حداکثر قد بالقوه هستند. هورمون رشد مهم ترین عنصر برای کنترل رشد استخوان ها است و تنها هورمونی است که رشد سلول های رباط (منحصراً وظیفه رشد عمودی استخوان های شما را بر عهده دارد) را به سمت انتهای استخوان ها تقویت می کند.

در دوران بلوغ (12 تا 14 سالگی) اندام هیپوفیز بسیار فعال است و به اندازه کافی هورمون رشد را برای تقویت رشد سریع استخوان تولید می کند. در هر صورت اندک زمانی پس از بلوغ اندام های هیپوفیز بسیاری از افراد به طور مشخص غیرفعال می شوند و هورمون رشد بسیار کمی برای حفظ هر گونه رشد استخوانی ترشح مي شود.

بنابراین بسیاری از افراد مدتی پس از بلوغ، از قد بلندتر شدن دست می‌کشند علی‌رغم زمانی که صفحات رشد آنها هنوز باز است و كوتاه تر از حداكثر قد خود مي شوند. به عنوان مثال به طور کلی صفحات رشد مردان جوان تا 25 سالگی کاملاً بسته نمی‌شود و صفحات رشد خانم‌ های جوان تا 21 سالگی بسته نمی شود.

البته ممكن است استرس‌ هاي مدرسه، کار، ارتباطات، و … باعث ایجاد آن شوند و با اين حال بايد بیاموزید که چگونه از ظرفیت بدن خود برای تولید حداکثری هورمون رشد انسانی برای دستیابی به حداکثر پتانسیل قد بهره برداری کنید.

افزایش قد پس از عبور از سن رشد

قبل از 20 سالگی در مردان و 18 سالگی در زنان سنی است که هورمون رشد بیشتر تولید می شود و پس از این سن بهبود قد دشوارتر می شود اما به هیچ وجه غیرممکن نيست. راه های افزایش قد در دهه 20 سالگی و بعد از بلوغ منجر به رشد 1 تا 3 سانتی متري قد مي شود حتي در برخی موارد عملکرد منظم بیش از 5 سانتی متر در افزايش قد نقش دارد.

راهكار هاي افزايش قد بعد از سن رشد

رشد کودکان

تغذیه

تغذیه همیشه بخش مهمی از بدن در راه افزایش قد پس از بلوغ است پس باید از رژیم غذایی مغذی اطمینان حاصل کنید.

غذا ها به ویژه غذا های سرشار از کلسیم، ویتامین D و غذا های سرشار از پروتئین در رشد سالم بدن، قد و عضلات نقش دارند. یکی از مؤثر ترین راه‌ ها برای افزایش قد پس از بلوغ دریافت پروتئین کافی است. پروتئین در مرغ، گوشت خوک، گوشت گاو، غذا های دریایی، جو دوسر و تخم مرغ يافت مي شود.

غذا های حاوی مواد معدنی و ویتامین های زیاد از قبيل:

 • غذا های سرشار از کلسیم: غذا های دریایی، شیر، اسفناج، کلم بروکلی و …
 • مواد مغذی حاوی آهن برای رشد قد: گوشت، ماهی، حبوبات، لوبیا، گل تاج خروس، چغندر و …
 • غذا های حاوی از ویتامین D: مانند ماهی تن، زرده تخم مرغ، شیر تازه، پنیر و …
 • مواد مغذی سرشار از ویتامین A: هویج، شیر تازه، ماست، هلو و انبه که باعث سنتز پروتئین می شوند.
 • میوه ها و سبزیجات سبز تیره حاوی ویتامین ها و مواد مغذی مفید برای استخوان ها مانند کیوی، توت فرنگی، موز و …

عدم مصرف الکل، آبجو، سیگار و نوشابه

یکی از راه های افزایش قد بعد از 25 سال عدم مصرف مواد مخدر و الكل است. نوشابه حاوی فسفر بوده و استخوان ها را ضعیف کرده و رشد آنها را محدود می کند.

نیکوتین و کادمیوم موجود در سیگار باعث از بین رفتن سلول های استخوانی و حتی پوکی استخوان مي شود. همچنين مصرف زیاد الکل از تشکیل سلول های استخوانی جدید جلوگیری می کند.

خوب بخوابید

ساعت 10 شب بهترین زمان برای رشد استخوان است. برای افزایش قد در سن 20 سالگی باید عادت خواب قبل از 22 ساعت و خواب 7 تا 9 ساعت را به شدت رعایت کنید. در طول این مدت از خواب، بدن هورمون رشد را براي بازسازي سلول های جدید تحريك مي كند. اگر در رابطه با تاثیر خواب بر روی رشد قد اطلاعات بیشتر می خواهید حتما مطلب افزایش قد در خواب را مطالعه کنید.

ورزش هایی برای افزایش قد در سن 20 سالگی

با اشاره به نحوه افزایش قد پس از بلوغ نمی توان از ورزش تک میله چشم پوشی کرد. هنگامی که بدن خود را به صورت معلق از زمین آویزان می‌کنید مفاصل شما به جای فشرده شدن در اثر گرانش کشیده می شوند. حداقل 40 ثانیه روی میله بمانید و این کار را حداقل 10 دقیقه در روز و 3-4 بار در هفته تمرین کنید.

حرکات کششی افزایش قد یوگا اغلب برای تسکین درد و آرامش بدن استفاده می شوند، با این حال پس از یک دوره طولانی باعث بهبود قد مي شوند بنابراین یکی از راه های افزایش قد در سن 20 سالگی انجام حرکات کششی ستون فقرات تمرینات کششی پا به مدت 30-10 دقیقه هر روز است.

ورزش هايي برای افزایش قد در دوران بلوغ برای تحریک استخوان ها

 • دويدن كه باعث تولید هورمون رشد می شود.
 • طناب زدن برای کمک به رشد و كشيده شدن مفاصل و استخوان ها
 • بسکتبال ورزشی است که نیاز به دویدن و پریدن زیاد دارد بنابراین بازی بسکتبال یک راه موثر برای افزایش قد در سن 20 سالگی است.

طب فشاري

رمز و راز کمتر شناخته شده در علم طب فشاری از هزاران سال گذشته پنهان شده است. یکی از بهترین راهبرد ها برای افزایش قد طب فشاري بر روی این کانون های اندام هیپوفیز می باشد.

نقاط فشاري كه روی هر دست و انگشت است مستقیماً بر قد فرد تأثیر مي گذارد و تحریک روی این چند کانون به طور معمول پيام هايي را به اندام هیپوفیز و هم به اندام تیروئید ارسال می کند تا هورمون های رشد ایجاد شوند. طب فشاری کم‌ هزینه‌ ترین و ساده‌ ترین روش درمانی است که هنوز برای حمایت از قد شما انجام می‌شود.

سن رشد قد  در دختران

دختران در دوران نوزادی و کودکی با سرعتی سریع رشد می کنند و هنگامی که به بلوغ می رسند رشد آنها دوباره به طور چشمگیری افزایش می یابد. رشد دختران معمولاً در 14 یا 15 سالگی یا چند سال پس از شروع قاعدگی متوقف می شود و به قد بالغ می رسند.

دختران معمولاً یک تا دو سال قبل از شروع قاعدگی جهش رشد دارند. برای اکثر دختران بلوغ بین 8 تا 13 سالگی و جهش رشد بین 10 تا 14 سالگی رخ می دهد و آنها در یک یا دو سال پس از اولین قاعدگی فقط 1 تا 2 اینچ رشد قدي دارند و در اين زمان به قد بزرگسالی می رسند. به طور كلي سن رشد بسته به زمانی که دختر برای اولین بار پریود می شود متفاوت است. میانگین یا متوسط ​​قد متناسب سن برای زنان بالغ 20 سال به بالا 163 سانتي متر است.

برخی از دختران به دلیل برخی شرایط سلامتی مانند مشکلات هورمون رشد، آرتریت شدید یا سرطان تاخیر در رشد خود را مشاهده مي كنند.

شرایط ژنتیکی نیز در رشد قد نقش دارند برای مثال؛ دختران مبتلا به سندرم داون، سندرم نونان یا سندرم ترنر ممکن است کوتاه‌تر از اعضای خانواده‌شان باشند. خواب کافی، خوردن غذاهای مغذی و ورزش منظم همگی عادات خوبی هستند که به رشد قد كمك مي كنند.

سن رشد قد در پسران

علاوه بر ژنتیک، کمبود پروتئین و مواد مغذی، مواد معدنی، ویتامین D، ویتامین A بر رشد قد تأثیر می گذارند. بدن هنگام خواب هورمون رشد و محرک تیروئید تولید می کند كه هر دوی اینها برای رشد مناسب استخوان ها ضروری است.

برخی از دارو های محرک نيز باعث تاخیر در رشد مي شوند با این حال تحقیقات بیشتری برای درک اثرات آنها مورد نیاز است. اگر شرایط مختلف ژنتیکی یا مزمن از قبيل بیماری تیروئی، دسندرم، ترنرآکندروپلازی، سندرم داون، سندرم راسل، سیلور و بیماری استخوان نداشته باشيد به راحتي مي توانيد قد خود را افزايش دهيد.

حتی اگر دیر به بلوغ رسیده باشید بعید است بعد از سنین رشد به طور قابل توجهی قد بكشيد. اکثر پسر ها در سن 16 سالگی به اوج قد خود می رسند با این حال هنوز مردان از راه های دیگر تا بیست سالگی نيز مي توانند رشد قدي داشته باشند. دانشمندان دريافتند مغز تا سن 25 سالگی به طور کامل رشد نمی کند و مردان معمولاً بین 20 تا 30 سالگی به حداکثر حجم عضلانی دست می یابند.

نمودار های رشد نشان می دهد که اکثر مردان فقط کمی بعد از سن 18 سالگی رشد می کنند و دلیل توقف رشد آنها در این سن این است که صفحات رشد در مدت زمان کوتاهی پس از بلوغ بسته مي شوند.

پس از جوش خوردن صفحات رشد با ورزش منظم و رژیم غذایی سالم باز هم ممکن است كه قد رشد كند و بهبود وضعیت بدن از طريق صاف شدن ستون فقرات به افزايش چند اينچي قد كمك مي كند.

راه های بهبود وضعيت بدن

برخی از راه های بهبود وضعيت بدن عبارتند از:

 • کشش منظم
 • تقویت هسته شما
 • نشستن با وضعیت خوب به طور منظم
 • ورزش منظم
 • اجتناب از خم شدن

قد انسان تقریباً از زمانی که از خواب بیدار می شوید تا زمانی که به رختخواب می روید به دلیل فشرده شدن ستون فقرات در طول روز در نوسان است مثلا اگر صبح قد خود را اندازه بگيريد احتمالاً متوجه خواهید شد که از عصر كمي قد بلندتر هستيد.

برای کودکان مهم است که به طور منظم با پزشک اطفال معاینه شوند تا بتوانند رشد خود را در طول زمان پیگیری کنند. پزشک باید منحنی رشد آنها را با منحنی رشد سایر کودکان هم سن آنها مقایسه کند تا ببیند آیا به طور طبیعی رشد قدي داشته اند يا خير.

نتیجه مطلب افزایش قد بعد از سن رشد

افزایش قد بعد از سن رشد

ما در سايت وان قد تلاش مي كنيم شما را با تمام راه هاي افزايش قد در هر سني آشنا كنيم. در بالا خلاصه ای از راه های افزایش قد بعد از سن رشد و همه کسانی که بلوغ را پشت سر گذاشته اند آورده شده است. پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال اطلاعات بیشتر هستید مطلب افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی را نیز بخوانید.

منبع
healthlinehimalayaacuclinicipsnews

تیم وان قد

تمام تلاش تیم وان قد این است بتواند کامل ترین مرجع در رابطه با افزایش قد در ایران و وب فارسی شود، تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره نیازی به صرف ساعت ها زمان در وب انگلیسی نداشته باشید، بلکه ما این زمان را سپری می کنیم و برای شما گردآوری مطالب را در رابطه با افزایش قد، در سایت وان قد منتشر می کنیم. امیدوارم با سایت وان قد بتوانید اطلاعات مفید زیادی به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا