چگونه بفهمیم رشد قد متوقف شده؟ (5 راه ساده)

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که یک نوجوان می تواند با آن روبرو شود توقف رشد است. این اتفاق در بسیاری از نوجوانان و جوانان رخ می دهد و باعث می شود تا نتوانند به قد دلخواه خود دست پیدا کنند. چگونه بفهمیم رشد قد متوقف شده؟ پاسخ این سوال و روش های جلوگیری از توقف رشد را می توانید در ادامه این مطلب مطالعه کنید.

چرا رشد قد متوقف می شود؟

متاسفانه امروزه بسیاری از نوجوانان و افرادی که در سن رشد هستند با مشکل متوقف شدن رشد روبرو می شوند. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شوند رشد قد متوقف شود اما خوشبختانه برای تمامی آن ها راه حل وجود دارد و شما نیازی نیست که نگران باشید زیرا برای رشد فرصت کافی دارید که هدف اصلی ما در صفحه وان قد آگاهی راجع به این موضوع است.

1. تغذیه نامناسب

اولین دلیلی که باعث توقف رشد می شود نداشتن تغذیه مناسب است. در سنین رشد و زمانی که صفحات رشد فعال هستند بدن شما باید مواد مغذی مورد نیاز همچون کلسیم، ویتامین و پروتئین را در اختیار استخوان ها قرار دهد تا رشد صورت گیرد. تغذیه نامناسب باعث می شود تا بدن از مهیا کردن این مواد ناتوان باشد و به مرور زمان تمامی فرصت های رشد شما از بین بروند و شما دیگر رشدی در سنین رشد نداشته باشید. متاسفانه امروزه نوجوانان و کودکان میلی به مصرف غذا های مقوی ندارند و بیشتر به فست فود ها علاقه دارند. یک نوجوان باید از لبنیات، گوشت (ماهی، مرغ، قرمز)، سبزیجات و حبوبات در وعده های غذایی خودش داشته باشد تا کلسیم و ویتامین و پروتیئن لازم را دریافت کند.

مطلب مرتبط: آیا جینسینگ برای رشد قد مفید است؟

2. نداشتن تحرک کافی

امروزه به دلیل زندگی آپارتمانی و پیشرفت تکنولوژی بعضی از نوجوانان و کودکان تحرک کافی ندارند که باعث می شود استخوان های آنها هیچگونه کششی نداشته باشد. استخوان ها در دوران رشد نیاز به کشش و تحرک زیاد دارند تا برای رشد قد در بهترین حالت خود قرار بگیرند. نوجوانان و کودکان باید در طول روز در حال بازی کردن یا دویدن در بیرون از خانه باشند تا هم در معرض نور خورشید قرار بگیرند و هم استخوان های خود را مورد کشش قرار دهند.

بازی های کامپیوتری شاید جذاب تر از تفریحات امروزه نوجوانان باشند ولی یک یا دو ساعت تحرک خارج از منزل برای یک نوجوان ضروری است و حتما باید این عمل صورت بگیرد. با مراجعه به تجربه شخصی خود من در دوران بلوغ به یاد می آورم زمانی که در طول روز در کوچه مشغول دویدن و بازی کردن با دوستان خود بودم و سپس به خانه می رفتم حس خارش و درد را در پاهای خود حس می کردم که یکی از علائم رشد در نوجوانان است. حتما کودکان و فرزندان خود را مشتاق به دویدن و تحرک خارج از خانه کنید زیرا برای سلامتی و نشاط آنها مفید است و هم باعث می شود که از خطر توقف رشد در امان باشند.

3. فشار زیاد روی استخوان ها در طول زمان

صفحات رشد اگر تحت فشار بالایی قرار بگیرند فعالیت کمتری خواهند داشت و استخوان های شما را رشد نمی دهند. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود به صفحهات رشد شما فشار وارد شود. بدنسازی در سنین نوجوانی یکی از این دلایل است که نوجوانان ممکن است میل به انجام دادن آن داشته باشند. در بدنسازی چندین حرکت وجود دارد که فشار مستقیمی روی صفحات رشد وارد می کنند.

بعضی از نوجوانان در کشور ما به ناچار مشغول به کار کردن هستند و در مواردی شغل آنها بسیار سخت است که باعث می شود فشار زیادی به پاهای آن ها وارد شود. اگر ممکن است سعی کنید از این فشار ها دوری کنید و به عنوان یک نوجوان تحرک داشته باشید بازی کنید ولی به استخوان های خود فشار زیادی وارد نکنید.

4. نداشتن خواب کافی

خواب کافی

در طول شب بیدار ماندن یکی از سرگرمی های نوجوانان است که اغلب در فصل تابستان و بعد از پایان مدرسه شروع به انجام دادن آن می کنند. بیدار ماندن در طول شب یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که یک نوجوان در جهت رشد خود می تواند انجام دهد. خواب یکی از اصلی ترین نیاز های بدن برای رشد است و اگر نوجوان خواب کافی نداشته باشد نمی تواند رشد مناسبی داشته باشد. این مطلب توسط محققان و پزشکان ثابت شده که هورمون های رشد در زمان خواب بیشترین فعالیت را دارند و یک نوجوان حداقل به 8 ساعت خواب در طول شب نیاز دارد. نکته مهم این است که زمان خواب حتما باید در طول شب باشد و خوابیدن در طول روز به جای شب اصلا ایده خوبی نیست و باعث می شود که هورمون های رشد فعالیت نداشته باشند.

مطلب مرتبط: افزایش قد در خواب

5. نداشتن ذهنی آرام

مهم تر از تمام دلایل بالا که باعث می شوند یک نوجوان نتواند رشد خوب داشته باشد مورد پنجم یعنی ذهن است. نداشتن ذهنی آرام به این معنی است که شما به عنوان یک نوجوان نگرانی های فکری زیادی داشته باشید و در معرض استرس شدید باشید و مدام توسط اطرافیان به خاطر نداشتن قد یا ظاهر خوب مورد قضاوت قرار بگیرید که تمام این دلایل باعث می شوند ذهن شما آشفته باشد. ذهن دلیل اصلی تمام تغییراتی است که ما در طول عمر خود تجربه می کنیم و اگر ذهن ما سالم نباشد مطمئنا نمی توانیم تغییرات فیزیکی خوبی داشته باشیم. شما به عنوان یک نوجوان نباید به نمرات خود یا قضاوت های دیگران گوش دهید و به آنها اهمیت بدهید. هیچ چیزی مهم تر از خود شما و سلامتی بدن شما نیست.

چگونه بفهمیم که رشد قد متوقف شده؟

برای اینکه متوجه شوید که آیا شما در مسیر درست رشد قرار دارید یا خیر، می توانید از نمودار قد استفاده کنید. بدن هر انسان با دیگری متفاوت است و یک الگوی رشد مختص خود دارد. بعضی از نوجوانان در چندین سال اول رشد هیچگونه رشد چشم گیری را تجربه نمی کنند ولی ناگهان در سال های پایانی رشد دچار تغییرات چشم گیر می شوند.

بعضی دیگر به صورت سالانه رشد معینی دارند و می توانند این رشد را هر ساله در خود ببینند پس اگر در یک بازه زمانی طولانی متوجه شدید که همانند سال های قبل رشدی نداشته اید باید به فکر اقداماتی برای برگشتن به مسیر رشد باشید. در سنین نوجوانی شروع رشد در پاهای شما صورت می گیرد که همراه با درد در استخوان های پا شروع می شود و شما متوجه این درد می شوید. اگر بعد از مدتی دیگر درد یا خارشی در استخوان های پای خود حس نکردید می تواند یکی از نشانه های عدم رشد باشد.

به طور کلی یک نوجوان پسر در پایان دوره رشد باید حداقل 180 سانتی متر قد داشته باشد تا به میانگین نرمال یک پسر ایرانی برسد. در دختران هم میانگین قد در پایان دوره رشد 170 سانتی متر است. برای مشاهده نمودار رشد آقایان و بانوان می توانید از مطلب دیگر صفحه ما یعنی 1ghad.com دیدن کنید که توضیحات کاملی راجع به مسیر رشد و نتایج رشد پسر و دختر خدمت شما ارائه می دهد.

چگونه از این اتفاق جلوگیری کنیم؟

با دلایل و چونگی توقف رشد آشنایی پیدا کردید و اکنون زمان این است که شما را با روش های جلوگیری از این اتفاق آشنا کنیم. راه حل بسیار ساده است و شما تنها کاری که باید انجام دهید این است که تمامی مواردی که باعث توقف رشد می شوند را برعکس انجام دهید. از تغذیه درست برخوردار باشید و خواب کافی داشته باشید. ورزش کنید و در طول روز تحرک داشته باشید. روزانه چند دقیقه را به مدیتیشن و آرامش ذهن اختصاص دهید. در قدم آخر باید تمامی این فعالیت ها را در قالب یک برنامه مشخص به صورت پیوسته و روزانه انجام دهید تا بدن شما به ریتم و برنامه شما عادت کند.

چگونه به رشد خود کمک کنیم؟

روش هایی که قرار است مطالعه کنید در جهت کمک به رشد شما هستند که به شما کمک می کنند از خطر توقف رشد دور بمانید و به رشد خود کمک کنید. بهترین راه حل برای اینکه رشد شما متوقف نشود کمک کردن به رشد است تا یک قدم جلو باشید. روش های افزایش قد و روش های کمکی برای رشد قد را به صورت کامل و مفصل می توانید در دیگر مطالب 1ghad.com مشاهده کنید.

1. طناب بزنید

طناب زدن و فواید آن

طناب زدن یکی از ورزش های ساده و در عین حال مفید برای بدن است که پر هزینه هم نیست و فقط به یک طناب نیاز دارد. طناب زدن را به عنوان بهترین ورزش کششی به ما معرفی کرده اند زیرا تاثیر مستقیمی روی صفحات رشد و نقاط رشد در استخوان ها دارد. روزانه 20 دقیقه طناب زدن باعث می شود تا استخوان های شما همیشه در حال رشد باشند و روند ترشح هورمون رشد و استفاده از آن را افزایش می دهد.

2. ذهن مثبت داشته باشید

همانطور که اشاره کردیم داشتن ذهنی قوی و بدون آشفتگی باعث می شود تا شما از روند رشد خارج نشوید. اگر ذهن خود را با تمرینات ذهنی و مدیتیشن تقویت کنید می توانید به رشد خود کمک بسیاری کنید زیرا با داشتن ذهنی مثبت بدن شما فعالیت بهتر، شادابی بیشتر و سلامتی بیشتری دارد.

3. مواد مغذی مصرف کنید

در راستای افزایش قد باید مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و نمو استخوان ها را فراهم کنید. زمانی که شما در برنامه غذایی خود برای چندین هفته تمام موارد مورد نیاز مثل کلسیم، روی، منیزیم و… را قرار دهید، ترشح هورمون رشد آغاز می شود و اولین جرقه های افزایش قد دیده می شوند.

4. بیشتر استراحت کنید

افزایش قد زمانی رخ می دهد که شما در حال استراحت هستید. بدن برای رشد خود به انرژی کافی نیاز دارد. خسته بودن علاوه بر اینکه به رشد کمک نمی کند، بلکه باعث کاهش رشد هم می شود؛ پس حتما روزانه 8 تا 9 ساعت خواب را داشته باشید.

5. یوگا تمرین کنید

تمرین بوگا برای افزایش قد

ورزش یوگا از 2 جهت باعث کمک به افزایش قد می شود. در اولین مورد، از یوگا آرامش ذهن و روح را کسب می کنید که باعث می شود تا یک ذهنیت بسیار قوی برای رشد داشته باشید. در دومین حالت، در ورزش یوگا با حرکات کششی بی نظیری روبه‌رو هستید که به صورت قطعی روی افزایش قد شما تاثیر دارند.

6. سابلیمینال ذهن را امتحان کنید

سابلیمینال ذهن، یک روش کنترل ذهن است که به واسطه گوش دادن به فایل های صوتی خاصی انجام می شود. شما می توانید از سابلیمینال برای قانع کردن ذهن خود استفاده کنید. هر صدایی معنای خاص خود را دارد و شما با انتخاب موج صوتی مناسب، می توانید به سادگی به ذهن بفهمانید که قصد افزایش قد را دارید و در نتیجه، بدن‌تان در راستای تحقق خواسته شما تلاش خواهد کرد.

مطلب مرتبط: افزایش قد با مدیتیشن

در جهت سرعت بخشیدن به روند رشد خود و افزایش قد می توانید به قسمت پکیج افزایش قد در سایت ما سر بزنید و مطالبی را مطالعه کنید که شما را برای افزایش قد امیدوار می کند و همچنین شما را به سمت کمک کردن به روند رشد خود تشویق می کند پس حتما از پکیج ما دیدن کنید تا به قدی که مناسب یک آقا و خانم می باشد دست پیدا کنید.

اگر رشد قدی شما متوقف شده است و اکنون از قد خود راضی نیستید اصلا نگران نباشید. امروزه شما هر آنچه که بخواهید را بدست می آورید، البته اگر واقعا در راستای آن تلاش کنید و اراده کافی از خود نشان دهید. افزایش قد طبیعی کاملا متفاوت با دیگر روش های افزایش قد است. اگر با یک شخص راجع به افزایش قد صحبت کنید، اولین تصویری که در ذهن او ایجاد می شود، تصویر یک پای عمل شده با میله های زیادی است که درون پا فرو رفته‌اند. در پکیج افزایش قد گروتالر داینامیک جایی برای نگرانی نیست؛ زیرا روش افزایش قد گروتالر هیچ‌گونه ریسکی را نمی‌ پذیرد و فقط روی نتایج قطعی تمرکز دارد. شما با یک کلیک ساده روی بنر زیر می توانید به سادگی وارد صفحه محصول ما شوید و خود را از خطر توقف رشد قد دور کنید.

افزایش قد با متد گروتالر

تیم وان قد

تمام تلاش تیم وان قد این است بتواند کامل ترین مرجع در رابطه با افزایش قد در ایران و وب فارسی شود، تا برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره نیازی به صرف ساعت ها زمان در وب انگلیسی نداشته باشید، بلکه ما این زمان را سپری می کنیم و برای شما گردآوری مطالب را در رابطه با افزایش قد، در سایت وان قد منتشر می کنیم. امیدوارم با سایت وان قد بتوانید اطلاعات مفید زیادی به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

افزایش قد 100% تضمینی

یک بار برای همیشه قد خود را افزایش دهید

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید
می خواهم قد خود را افزایش دهم
close-link